Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Vi­kend

Otkada je izmišljen radni tjedan, a zaposleni čovjek postao »zarobljenikom« prvih pet dana u sedmici, posljednja dva dana postala su sinonimom svega vrijednog u životu. Pomisao na vikend, riječ je nastala od engleske week end (kraj tjedna), utjeha je svakog ponedjeljka kada starta nova petodnevna radna dionica i misao vodilja prema, čovjeku svojstvenoj, potrebi za odmorom.
PETAK: Iako ovaj dan spada u radne, završetkom djelatnog vremena započinje prva etapa predstojećeg vikenda i mnogi se slažu kako je predvikendno popodne jedno od najljepših u cijelom tjednu. Poput neke lijepe uvertire pred glavni događaj (subota), oslobođeni stega radne obveze, radnici se započinju »pretvarati« u poslenike slobodnog uživanja vlastitim životom. Veliki broj »vikendaša« svoj praznik započinje obveznim popodnevnim odmorom (ugodnim dremanjem), poslije kojeg se s »punim baterijama« mogu prepustiti, tijekom tjedna, često zapostavljenim slobodnim aktivnostima. Je li to sport, zabava, šetnja, ili pak odlazak na neki put ili u goste, stvar je osobnog afiniteta i shvaćanja ove životno važne vrijednosti.
SUBOTA: Centralni dan Nj. V. vikenda započinje, najprije, slobodnim vremenom buđenja, neopterećenog zvonjavom budilice na omrznuto vrijeme otpočinjanja priprema za odlazak na posao. Za ljubitelje dužeg spavanja to je prilika da pokušaju »nadoknaditi« izgubljene sate sna, dok je ranoraniocima subotnji dan prigoda da još više uživaju u slobodnom koncipiranju cijelog neradnog dana. O ukusima ne vrijedi raspravljati, ali se obje strane slažu da subotnje jutro posjeduje neku magičnu moć i da je svako treba iskoristiti na najbolji način. Ljudima koji žive u urbanim sredinama jedno od većih vikend zadovoljstava predstavlja podnevni izlazak u grad, uz obveznu kavu u nekom od brojnih ugostiteljskih objekata. Divna je to prilika da se, uz osvježenje, kroz nekonvencionalne razgovore s dragim osobama ugodno potroši vrijeme prije ručka. Ukoliko ga priprema netko od starijih članova obitelji, a na njega je potrebno samo doći na vrijeme, onda je užitak udvostručen. Oni koji pak nemaju osigurani ručak, često pribjegavaju fast foodu ili odlasku u neki restoran, a sve u želji da ne pokvare svoj tjedni praznik. Slično poput petka i subotnje popodne zna započeti laganim drijemežom, čisto radi regeneracije snage za večer koja je u većini slučajeva jedina »izlazna« u sedmici. Može se slobodno reći da su, na neki način, petak i subota popodne gotovo »identični blizanci« po svojim mogućnostima i načinu korišćenja predviđenog vremena. Uz, ipak jednu veliku razliku, subotom se ustaje po želji i volji i resursi snage su znatno ojačani viškom sna. Subotnja večer odavno je postala, u cijelom civiliziranom svijetu, sinonimom za provod noćnog izlaska i izuzetnu prigodu da se izađe »negdje van«. Hoće li to biti neka romantična večer u restoranu, par pića u omiljenom lokalu ili, možda, slobodniji odlazak u neku diskoteku, ovisi isključivo o prirodi planiranog izlaska i namjeri dinamičnijeg ili usporenijeg ritma večeri. Prednost subotnje noći je u neograničenoj mogućnosti konzumiranja svih vrsta zadovoljstava, do najranijih jutarnjih sati, jer sljedeći dan je također neradan i može se cijeli iskoristiti za povrat utrošene energije.
NEDJELJA: Posljednji dan vikenda dolazi s nedjeljom, ujedno i posljednjim danom tekuće sedmice. Slično kao i subotom, budilice su na dopustu i ustaje se po volji, ali je ovaj dan specifičan po nekim ustaljenim i tradicionalnim običajima, te zaduženjima unutar obitelji.
    Ljudi skloni vjeri slave ovaj dan odlaskom na misu u obližnju crkvu i nastoje nedjeljno prijepodne iskoristiti za vlastitu obnovu duhovnih vrijednosti. Podne je u većini domova vrijeme koje označava početak tradicionalnog obiteljskog ručka, kada se za bogatom trpezom znaju okupiti brojni članovi cijele obitelji. Ali da bi »astal bio šaren«, domaćica ručka mora poraniti istog jutra, prvo na tržnicu, a potom i za štednjak, ne bili uspjela ugoditi sve potrebno za obiteljsko-gurmansku svetkovinu. Tradicionalnim se običajem smatra bogatija ponuda nedjeljnog ručka, kojem se pridaje značaj najvažnijeg obroka u cijelom tjednu. Domaća juha i kuhano meso imaju dodatni »terapeutski« značaj rekonvalescencije poslije nesputane i burne subotnje noći, a premor mlađih sudionika objeda doprinosi mirnoj i ugodnoj atmosferi za stolom. Poslije obveznih kolača, slijedi još obvezniji nedjeljni odmor, koji se u najvećem broju obitelji smatra sastavnim dijelom ručka. Nedjeljno popodne je, kao po nekom nepisanom pravilu, rezervirano za obiteljsko-prijateljske posjete i druženja. Ovisno o vremenskim prilikama, rituali prijateljskog okupljanja mogu biti i na otvorenom (park, šuma, jezero, dvorišta), ili u stanovima i kućama domaćina. Uz popodnevne kave i kolače, ugodne razgovore u kojima se komentiraju minuli događaji, ali i protekli vikend, vrijeme zna prosto »proletjeti« i dolaskom večeri Nj. V. vikend se bliži svome kraju. Nedjeljna večer je rezervirana za obiteljsku intimu u najužem krugu i laganu pripremu za sutrašnji prvi radni dan.
RADNI VIKEND: Navedeni, generalni, modeli neradnog vikenda, ne vrijede za ljude koji u svojoj profesiji, prirodom svoga posla, imaju tzv. radni vikend. Prije svih to su brojni trgovci koji i subotom i nedjeljom rade u trgovinama od ranih jutarnjih sati, potom tu su i uposlenici u državnim službama koje rade non-stop (policija, carina, vatrogasci), uposlenici u službi zaštite zdravlja (bolnice, dispanzeri, ambulante) i još mnoge druge profesije, koje po svojoj vokaciji ne poznaju i razlikuju radne dane od vikenda. Također u mnogim tvrtkama postoji i određeni broj radnih subota, koje »polove« vikend na dva dijela, uništavajući tako ljepotu petka popodne i dajući samo jedan dan duljeg sna (nedjelja). Izbor profesije i budućeg stručnog usavršavanja pojedinca često zna biti uvjetovan njegovim ličnim shvaćanjem vikenda i želja za slobodnim prostorom na koncu radnog tjedna. Jer vikend, u očima njegovih obožavatelja, ima vrijednost koja se ne može dodatno platiti U njemu se može samo uživati…                                       g

Najava događaja

01.03.2025 - Veliko bunjevačko-šokačko prelo u Somboru

HKUD Vladimir Nazor iz Sombora organizira 91. Veliko bunjevačko-šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 1. ožujka, u Hrvatskom domu u Somboru. Okupljanje je od 19 sati a početak programa je u 20 sati. Goste će zabavljati tamburaški sastavi Biseri iz Subotice i Fijaker iz Osijeka.

Cijena ulaznice, u koju je uračunata bogata tombola i večera je 3.200 dinara. Informacije i prodaja karata u prostorijama HKUD-a Vladimir Nazor od 18 do 20 sati, i putem telefona 025/416-019, 060/758-9002 i 064/659-0715.

02.03.2025 - Golubinačke mačkare 2025.

HKPD Tomislav iz Golubinaca organizira Golubinačke mačkare 2025. koje počinju u subotu, 1. veljače, pokladnim jahanjem u 12 sati. Program se nastavlja u nedjelju, 2. veljače, karnevalom na ulicama Golubinaca s početkom u 14 sati.

Golubinačke mačkare uvrštene su u katalog nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji koji je izradio Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata.

08.02.2025 - Šokačko veče u Vajskoj

HKU Antun Sorgg iz Vajske organizira manifestaciju Šokačka večer u subotu, 8. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 3.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer.

Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Krunoslav Šimunović (069/586-5637), Vedrana Balić (060/077-5520) i Dario Bošnjak (060/577-5521).

08.02.2025 - Gupčev bal u Tavankutu

HKPD Matija Gubec iz Tavankuta organizira XVI. Gupčev bal koji će biti održan 8. veljače u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu, s početkom u 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se tamburaški ansambli Kvinta iz Osijeka i Biseri iz Subotice.

Cijena ulaznice s uračunatom večerom i neograničenom konzumacijom pića iznosi 3.000,00 dinara. Rezervacije su moguće na telefon: +381642015274.

15.02.2025 - Šokačko prelo u Beregu

HKPD Silvije Strahimir Kranjčević iz Berega organizira Šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 15. veljače, u mjesnom Domu kulture, s početkom u 19 sati. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.300 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Goste će zabavljati tamburaški sastav Đuvegije. Za informacije, rezervaciju i kupovinu karata javiti se u inbox preko Facebook stranice udruge.

15.02.2025 - Znanstveni kolokvij ZKVH-a u Zemunu o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata organizira 72. znanstveni kolokvij na temu Materijalna kulturna baština Hrvata u Srbiji u subotu, 15. veljače, u prostorijama župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zemunu (Zmaj Jovina 24) s početkom u 18 sati. Kolokvij je organiziran u suradnji sa Zajednicom Hrvata Zemuna Ilija Okrugić uz potporu Hrvatskoga nacionalnog vijeća.

Predavač je stručni suradnik u Zavodu Branimir Kopilović, diplomirani povjesničar umjetnosti.

O višestoljetnoj nazočnosti Hrvata unutar panonskog kulturnog prostora jasno svjedoči bogato nasljeđe (graditeljstvo, likovna umjetnost, jezična baština, tradicijske vještine, običaji i dr.). Znanstveni kolokvij dio je aktivnosti Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata čime započinje rad na izradi registra materijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji. Predavanjem će biti prezentirana cjelina kulturnog nasljeđa Hrvata u Srbiji, a dodatna pozornost bit će posvećena spomeničkoj baštini koja je uvrštena i na zajednički kalendar hrvatskih institucija za 2025. godinu.

 

 

22.02.2025 - Pokladna večer u Plavni

HKUPD Matoš iz Plavne organizira manifestaciju Pokladnu večer u subotu, 22. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za dobru zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Igor Probojčević (060/069-3407), Lacika Sabo (063/8250-420), Krunoslav Pakledinac (065/877-8210).

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika