Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Ilir­ske po­kra­ji­ne

Ilirske su pokrajine bile sastavni dio Francuskoga Carstva. Ilirskim je pokrajinama upravljao generalni guverner, a tu je dužnost obnašao August Marmont, dotadašnji vojni zapovjednik Dalmacije.
    Francuska je vlast nastavila provoditi reforme i u Ilirskim pokrajinama. Ukinuti su cehovi da bi se obrt mogao slobodnije razvijati. Nastavljena je izgradnja cesta (dovršena je Lujzijana od Karlovca do Rijeke) i potican razvoj poljodjelstva i trgovine. U hrvatskim zemljama južno od Save izgrađeno je nekoliko mostova, reguliran je južni dio savske obale i obje strane korita rijeke Kupe i isušene mnoge močvare. Obnovljene su luke u Rijeci, Senju i Kraljevici.
NAPOLEONOV PORAZ: Međutim, iscrpljujući ratni porezi i daljnje novačenje u Napoleonovu vojsku izazivali su mnoga nezadovoljstva. Zbog kontinentalne blokade i ograničenja slobodnoga uvoza i izvoza robe iz Ilirskih pokrajina opustio je promet cestama koje su povezivale sjever i jug i Hrvatske, kako one koje su prolazile civilnim dijelom tako i one koje su prolazile Vojnom krajinom. Pomorci iz Dalmacije postali su gusari i često su prelazili u britansku službu, a dio se Hrvata iz Gorskoga kotara i ostalih područja Banske Hrvatske južno od Save preselio u Slavoniju.
    Napoleonov poraz 1813. godine u bitci naroda pokraj Leipziga dočekan je s oduševljenjem. Francuska se morala povući iz Dalmacije, a uprava je ponovno prešla u austrijske ruke koja ju je zadržala sve do 1918 godine.
POSLJEDICE FRANCUSKE VLASTI: Francuska je vlast, premda je bila samo epizoda u povijesti Hrvata, pokazala kako se može modernizirati uprava i sudstvo, kako se nastava može odvijati na hrvatskome jeziku i kako se u hrvatskim zemljama mogu uzgajati biljke i životinje kojih tu ranije nije bilo. Te će reforme uvelike utjecati na naraštaj mladih hrvatskih preporoditelja.
    Iza Napoleonove vlasti ostale su u Istri i Dalmaciji ceste, čije se trase ne razlikuju bitno od trasa suvremenih cesta i pruga. Međutim, hrvatski puk nije bio spreman smjesta prihvatiti sve novine, a mnoge su okolnosti otežavale prihvaćanje reformi. Zamršen činovnički sustav, prenesen iz Francuske u hrvatske zemlje (s činovnicima koji nisu znali hrvatski jezik), nije bio prilagođen loše obrazovanom hrvatskom puku. Nepovjerenje prema društvenim promjenama, a posebice negativan stav francuske vlasti prema Katoličkoj crkvi, uzrokovali su odbojan stav Hrvata prema francuskoj vlasti. Dakako, povjerenje u vlast nagrizli su česta novačenja, iznimno visoki ratni porezi te česti porazi na bojištima diljem Europe.
KRITIČAR: Nepokolebljivi kritičar francuske vlasti fra Andrija Dorotić, koji je narod pozivao na ustanak protiv bezbožne francuske vlasti, morao se skrivati. Godine 1809. za njegovom je glavom raspisana tjeralica – Dorotićeva je glava procijenjena na 100 dukata i velik komad zemlje. Zapravo je Dorotić isprva pokušao surađivati s Francuzima i neprijateljstvo je tek kasnije eskaliralo. Dorotić se sklonio u Slavoniju te u Zagreb, gdje je neko vrijeme bio upravitelj policijskoga ured i gdje je namjeravao tiskati novine. Proputovao je Bosnu, bio u današnjoj Bugarskoj, na Krfu, Malti te na Visu, koji su držali Britanci. Godine 1813. ponovno je digao narod protiv Francuza, zbog čega je od Austrije dobio orden i posjed pokraj Zagreba. Umro je u Sumartinu na otoku Braču.
PRISTAŠA: Među rijetkim svećenicima koji su pristali uz francusku vlast bio je Šime Starčević. Bio je urednik službenoga lista Ilirskih pokrajina – list je izlazio u Ljubljani na francuskom, hrvatskom njemačkom i talijanskom jeziku, a Starčević se odlično služio svim tim jezicima. Na Marmontov je poticaj napisao »Novu ricsolovnicu iliricku«, gramatiku hrvatskoga jezika.              g

Najava događaja

01.03.2025 - Veliko bunjevačko-šokačko prelo u Somboru

HKUD Vladimir Nazor iz Sombora organizira 91. Veliko bunjevačko-šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 1. ožujka, u Hrvatskom domu u Somboru. Okupljanje je od 19 sati a početak programa je u 20 sati. Goste će zabavljati tamburaški sastavi Biseri iz Subotice i Fijaker iz Osijeka.

Cijena ulaznice, u koju je uračunata bogata tombola i večera je 3.200 dinara. Informacije i prodaja karata u prostorijama HKUD-a Vladimir Nazor od 18 do 20 sati, i putem telefona 025/416-019, 060/758-9002 i 064/659-0715.

02.03.2025 - Golubinačke mačkare 2025.

HKPD Tomislav iz Golubinaca organizira Golubinačke mačkare 2025. koje počinju u subotu, 1. veljače, pokladnim jahanjem u 12 sati. Program se nastavlja u nedjelju, 2. veljače, karnevalom na ulicama Golubinaca s početkom u 14 sati.

Golubinačke mačkare uvrštene su u katalog nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji koji je izradio Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata.

08.02.2025 - Šokačko veče u Vajskoj

HKU Antun Sorgg iz Vajske organizira manifestaciju Šokačka večer u subotu, 8. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 3.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer.

Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Krunoslav Šimunović (069/586-5637), Vedrana Balić (060/077-5520) i Dario Bošnjak (060/577-5521).

08.02.2025 - Gupčev bal u Tavankutu

HKPD Matija Gubec iz Tavankuta organizira XVI. Gupčev bal koji će biti održan 8. veljače u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu, s početkom u 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se tamburaški ansambli Kvinta iz Osijeka i Biseri iz Subotice.

Cijena ulaznice s uračunatom večerom i neograničenom konzumacijom pića iznosi 3.000,00 dinara. Rezervacije su moguće na telefon: +381642015274.

15.02.2025 - Šokačko prelo u Beregu

HKPD Silvije Strahimir Kranjčević iz Berega organizira Šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 15. veljače, u mjesnom Domu kulture, s početkom u 19 sati. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.300 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Goste će zabavljati tamburaški sastav Đuvegije. Za informacije, rezervaciju i kupovinu karata javiti se u inbox preko Facebook stranice udruge.

15.02.2025 - Znanstveni kolokvij ZKVH-a u Zemunu o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata organizira 72. znanstveni kolokvij na temu Materijalna kulturna baština Hrvata u Srbiji u subotu, 15. veljače, u prostorijama župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zemunu (Zmaj Jovina 24) s početkom u 18 sati. Kolokvij je organiziran u suradnji sa Zajednicom Hrvata Zemuna Ilija Okrugić uz potporu Hrvatskoga nacionalnog vijeća.

Predavač je stručni suradnik u Zavodu Branimir Kopilović, diplomirani povjesničar umjetnosti.

O višestoljetnoj nazočnosti Hrvata unutar panonskog kulturnog prostora jasno svjedoči bogato nasljeđe (graditeljstvo, likovna umjetnost, jezična baština, tradicijske vještine, običaji i dr.). Znanstveni kolokvij dio je aktivnosti Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata čime započinje rad na izradi registra materijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji. Predavanjem će biti prezentirana cjelina kulturnog nasljeđa Hrvata u Srbiji, a dodatna pozornost bit će posvećena spomeničkoj baštini koja je uvrštena i na zajednički kalendar hrvatskih institucija za 2025. godinu.

 

 

22.02.2025 - Pokladna večer u Plavni

HKUPD Matoš iz Plavne organizira manifestaciju Pokladnu večer u subotu, 22. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za dobru zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Igor Probojčević (060/069-3407), Lacika Sabo (063/8250-420), Krunoslav Pakledinac (065/877-8210).

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika