Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Očuva­nje šokačke tra­di­ci­je

Kulturno-umjetničko društvo »Bod-rog« postoji već oko 70 godina, a tijekom povijesti je mijenjalo nazive, da bi početkom 2001. godine dobilo hrvatski predznak. Programski zadaci Društva su njegovanje narodnih običaja Šokaca, njegovanje izvornog pjevanja, očuvanje narodne nošnje, druženje mladih u mjestu, suradnja s okolnim mjestima i susjednim državama te sudjelovanje na folklornim manifestacijama u općini, regiji i šire.
BROJNOST ČLANSTVA: »Društvo broji oko sedamdeset članova, od kojih aktivno u radu sudjeluje njih četrdesetak. Rad u Društvu je dobro osmišljen, tako da se broj članova stalno uvećava«, kaže predsjednik Društva Stipan Šimunov.
    »Radimo u tri grupe: osnovci – odakle crpimo mlade snage, srednji uzrast od 15 do 35 godina koji se bave koreografskim igrama i najstarija grupa koja se bavi izvornim pjevanjem šokačkih pjesama. Trenutačno s folklorom i pjevačima radi Eva Forgić, a mlađu grupu vodi Elena Šimunov. Što se tiče prostorija, MZ Bački Monoštor, s kojom imamo izuzetnu suradnju, nam je na trajno korištenje dala dvije prostorije nedavno renoviranog Doma kulture. Društvo je uz mjesnu zajednicu bilo pokretač adaptacije ovih prostorija, a pokraj USAID-a, kao glavnog donatora, Općine i mjesne zajednice, s 105 tisuća dinara pomoći sudjelovalo je i Veleposlanstvo RH u Beogradu«, ističe Šimunov.
NEOPREMLJENOST PROSTORIJA: U posljednjih godinu dana rad Društva se odvija u prostorijama Osnovne škole »22. oktobar«. »Ono što nam je najveći problem, iako posjedujemo prostorije, je njihovo opremanje. Ovom prigodom apeliram na sve ljude dobre volje koji imaju materijalnih mogućnosti da nam pomognu u opremanju prostorija Društva«, naglašagva Šimunov.
    U Društvu postoje i planovi vezani za proširivanje aktivnosti, što podrazumijeva osnivanje sekcije vezilja, čiji je rad karakterističan za ovo mjesto, a predstavlja i izvor za zbirku narodnih nošnji koju posjeduju. »Planiramo kroz sekciju obučavati i mlađe naraštaje, a također i napraviti neku vrstu muzejske zbirke naših nošnji u okviru prostorija Društva«, kaže Šimunov.
    Trinaesti listopad je najveći praznik u Bačkom Monoštoru – Zavitni dan. Toga dana Monoštorci iskazuju zahvalnost Gospi Fatimskoj zato što je na ovaj dan 1944. godine ovo selo mimoišlo ratno stradanje. »S HNV-om je dogovoreno da ova manifestacija preraste u smotru internacionalnog karaktera koja bi okupljala Društva iz SiCG, Hrvatske, Mađarske, a po mogućnosti i iz drugih zemalja, koja njeguju izvorne šokačke pjesme«, najavio je predsjednik Društva.
SURADNJA S DRUGIM DRUŠTVIMA: »Imamo izuzetnu suradnju s ostalim kulturno-umjetničkim društvima, čak i nismo u mogućnosti odgovoriti na sve pozive koje dobivamo za gostovanja. Surađujemo s Društvima koja njeguju šokačku i bunjevačku tradiciju, kakva su HKUD »Vladimir Nazor« iz Sombora, HKC »Bunjevačko kolo« iz Subotice, KPZH »Šokadija« iz Sonte, HKUD »Silvije Strahimir Kranjčevič« iz Bačkog Brega, HKPD »Matija Gubec« iz Tavankuta koja se uz goste iz Baranje redovito odazovu na našu proslavu Zavitnog dana. Od lokalnih društava surađujemo s KUD »Rumunka« koji njeguje romsku tradiciju, i KUD »Ravangrad« iz Sombora«, kaže Šimunov.
    U dosadašnjem radu Društvo je zabilježilo brojne nastupe. S uvježbanom koreografijom su do danas nastupali 16 puta i to u: Sonti, Tavankutu, Bačkom Bregu, Maloj Bosni, Somboru i Bačkom Monoštoru. U Hrvatskoj su gostovali u Bilju i Vinkovcima, a u Mađarskoj u Pečuhu i Santovu. S običajem su imali 7 nastupa i sudjelovali na Općinskoj smotri folklora u Stanišiću i Vojvođanskoj smotri u Čonoplji. Za manifestacije u ovoj godini pripremljen je novi običaj koji je do sada izveden 3 puta. Pjevačka grupa je također uspješno nastupila u Vinkovcima, Žablju, Sonti, Bilju, Suzi, Somboru i Bačkom Monoštoru.
    Kao jedan od najvećih uspjeha Društva, Šimunov ističe nagradu »Najselo« koju su dobili prošle godine u Republici Hrvatskoj.

D. Bašić Palković

Najava događaja

01.03.2025 - Veliko bunjevačko-šokačko prelo u Somboru

HKUD Vladimir Nazor iz Sombora organizira 91. Veliko bunjevačko-šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 1. ožujka, u Hrvatskom domu u Somboru. Okupljanje je od 19 sati a početak programa je u 20 sati. Goste će zabavljati tamburaški sastavi Biseri iz Subotice i Fijaker iz Osijeka.

Cijena ulaznice, u koju je uračunata bogata tombola i večera je 3.200 dinara. Informacije i prodaja karata u prostorijama HKUD-a Vladimir Nazor od 18 do 20 sati, i putem telefona 025/416-019, 060/758-9002 i 064/659-0715.

02.03.2025 - Golubinačke mačkare 2025.

HKPD Tomislav iz Golubinaca organizira Golubinačke mačkare 2025. koje počinju u subotu, 1. veljače, pokladnim jahanjem u 12 sati. Program se nastavlja u nedjelju, 2. veljače, karnevalom na ulicama Golubinaca s početkom u 14 sati.

Golubinačke mačkare uvrštene su u katalog nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji koji je izradio Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata.

08.02.2025 - Šokačko veče u Vajskoj

HKU Antun Sorgg iz Vajske organizira manifestaciju Šokačka večer u subotu, 8. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 3.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer.

Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Krunoslav Šimunović (069/586-5637), Vedrana Balić (060/077-5520) i Dario Bošnjak (060/577-5521).

08.02.2025 - Gupčev bal u Tavankutu

HKPD Matija Gubec iz Tavankuta organizira XVI. Gupčev bal koji će biti održan 8. veljače u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu, s početkom u 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se tamburaški ansambli Kvinta iz Osijeka i Biseri iz Subotice.

Cijena ulaznice s uračunatom večerom i neograničenom konzumacijom pića iznosi 3.000,00 dinara. Rezervacije su moguće na telefon: +381642015274.

15.02.2025 - Šokačko prelo u Beregu

HKPD Silvije Strahimir Kranjčević iz Berega organizira Šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 15. veljače, u mjesnom Domu kulture, s početkom u 19 sati. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.300 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Goste će zabavljati tamburaški sastav Đuvegije. Za informacije, rezervaciju i kupovinu karata javiti se u inbox preko Facebook stranice udruge.

15.02.2025 - Znanstveni kolokvij ZKVH-a u Zemunu o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata organizira 72. znanstveni kolokvij na temu Materijalna kulturna baština Hrvata u Srbiji u subotu, 15. veljače, u prostorijama župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zemunu (Zmaj Jovina 24) s početkom u 18 sati. Kolokvij je organiziran u suradnji sa Zajednicom Hrvata Zemuna Ilija Okrugić uz potporu Hrvatskoga nacionalnog vijeća.

Predavač je stručni suradnik u Zavodu Branimir Kopilović, diplomirani povjesničar umjetnosti.

O višestoljetnoj nazočnosti Hrvata unutar panonskog kulturnog prostora jasno svjedoči bogato nasljeđe (graditeljstvo, likovna umjetnost, jezična baština, tradicijske vještine, običaji i dr.). Znanstveni kolokvij dio je aktivnosti Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata čime započinje rad na izradi registra materijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji. Predavanjem će biti prezentirana cjelina kulturnog nasljeđa Hrvata u Srbiji, a dodatna pozornost bit će posvećena spomeničkoj baštini koja je uvrštena i na zajednički kalendar hrvatskih institucija za 2025. godinu.

 

 

22.02.2025 - Pokladna večer u Plavni

HKUPD Matoš iz Plavne organizira manifestaciju Pokladnu večer u subotu, 22. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za dobru zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Igor Probojčević (060/069-3407), Lacika Sabo (063/8250-420), Krunoslav Pakledinac (065/877-8210).

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika