Arhiv tekstova Arhiv tekstova

So­li­dar­nost na dje­lu

Subota 4. lipnja bila je u Golubincima u prostorijama HKPD »Tomislav« vrlo živa i uzbudljiva.
    Najprije su Golubinčani dočekali drage goste iz Bosanske Posavine, točnije članove Hrvatskog kulturno-prosvjetnog društva »Mladost« iz Domaljevca, koji su došli da participiraju u programu humanitarnog koncerta.
    Poslije kratkog osvježenja i druženja u prostorijama »Tomislava« gosti su povedeni na ručak, da bi se oko 19 sati svi okupili u Kazališnoj sali Kulturnog centra u Staroj Pazovi gdje je u 20 sati počeo koncert od kojeg je sav prihod namijenjen poplavljenim dijelovima Banata.
RAZNOVRSNOST KONCERTNOG PROGRAMA: Koncert je otvorio predsjednik »Tomislava« Mato Groznica, koji je pozdravio nazočne i zahvalio se svima koji su na bilo koji način poduprli akciju za pomoć nastradalim žiteljima Banata: »Zahvaljujući ljudskoj solidarnosti koju svatko od nas nosi u srcu, nesreću je moguće ublažiti«. Prvi su nastupili domaćini HKPD »Tomislav«, čiji je folklorni ansambl izveo splet igara iz Banata, a poslije njih gosti iz Domaljevca s koreografskim rješenjem izvornih igara iz svoje Posavine. Gosti su izveli i narodne igre iz Slavonije, ali su publiku ipak osvojili prikazima narodnih običaja »Obrada lana« i »Tkanje«. Pozornicu su ispunile trlice, grebena, čekrci za namotavanje, ručne i mehaničke preslice i jedan pravi pravcati starinski razboj. I sve je funkcioniralo. Pred publikom se sukalo i prelo te tkalo, sve uz arhaičnu i prelijepu narodnu nošnju i još ljepšu pjesmu djevojaka i žena praćenu glazbom šargije i violine. Srijemci su na ovo prikazano bogatstvo programa veoma pozitivno reagirali.
BROJNI SUDIONICI: Na ovaj program su se odazvali i članovi HKPD-a »Stjepan Radić« iz Novog Slankamena koji su predstavili mladi folklorni ansambl igrama iz Posavine, ali i novoosnovani tamburaški orkestar. Plijenili su i nošnjom sa trobojnicama, sviranjem i pjevanjem. Kada su na kraju izveli i jednog Harolda Arlena (»Over The Raibow«), doživjeli su ovacije na otvorenoj sceni.
    U programu je sudjelovalo i KUD »Branko Radičević« iz Stare Pazove sa koreografijom igara iz okoline Knjaževca pod nazivom »Za koga ni s’g davate«, s puno lijepih koraka i još ljepših grlenih djevojačkih glasova.
    Program je posebno obogatio duet harmonika »MB« koga čine Boško Mrđić i Bogdan Blagojević a koji je proglašen najboljim duetom harmonika u Srbiji za 2004. godinu. Oni su virtuozno izveli dva prelijepa kola.
    Program su zatvorili domaćini iz Golubinaca koreografskim prikazom srijemske tj. golubinačke svadbe, a kroz program su nas nadahnuto vodile Anita Kovačević i Tatjana Ćaćić.
    Nakon koncerta druženje je nastavljeno u prostorijama »Tomislava« uz šargiju, violinu, tambure i harmonike i bilo je teško rastati se od druželjubivih gostiju iz Domaljevca. Na kraju su mladi stali pred gostinski autobus kome još dugo nisu dozvoljavali da krene, sve dok se nije otpjevalo još pregršt pjesama, razmijenilo još nekoliko telefonskih brojeva i pustila još neka suza za rastanak.
Ilija Žarković

Najava događaja

01.03.2025 - Veliko bunjevačko-šokačko prelo u Somboru

HKUD Vladimir Nazor iz Sombora organizira 91. Veliko bunjevačko-šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 1. ožujka, u Hrvatskom domu u Somboru. Okupljanje je od 19 sati a početak programa je u 20 sati. Goste će zabavljati tamburaški sastavi Biseri iz Subotice i Fijaker iz Osijeka.

Cijena ulaznice, u koju je uračunata bogata tombola i večera je 3.200 dinara. Informacije i prodaja karata u prostorijama HKUD-a Vladimir Nazor od 18 do 20 sati, i putem telefona 025/416-019, 060/758-9002 i 064/659-0715.

02.03.2025 - Golubinačke mačkare 2025.

HKPD Tomislav iz Golubinaca organizira Golubinačke mačkare 2025. koje počinju u subotu, 1. veljače, pokladnim jahanjem u 12 sati. Program se nastavlja u nedjelju, 2. veljače, karnevalom na ulicama Golubinaca s početkom u 14 sati.

Golubinačke mačkare uvrštene su u katalog nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji koji je izradio Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata.

08.02.2025 - Šokačko veče u Vajskoj

HKU Antun Sorgg iz Vajske organizira manifestaciju Šokačka večer u subotu, 8. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 3.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer.

Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Krunoslav Šimunović (069/586-5637), Vedrana Balić (060/077-5520) i Dario Bošnjak (060/577-5521).

08.02.2025 - Gupčev bal u Tavankutu

HKPD Matija Gubec iz Tavankuta organizira XVI. Gupčev bal koji će biti održan 8. veljače u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu, s početkom u 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se tamburaški ansambli Kvinta iz Osijeka i Biseri iz Subotice.

Cijena ulaznice s uračunatom večerom i neograničenom konzumacijom pića iznosi 3.000,00 dinara. Rezervacije su moguće na telefon: +381642015274.

15.02.2025 - Šokačko prelo u Beregu

HKPD Silvije Strahimir Kranjčević iz Berega organizira Šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 15. veljače, u mjesnom Domu kulture, s početkom u 19 sati. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.300 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Goste će zabavljati tamburaški sastav Đuvegije. Za informacije, rezervaciju i kupovinu karata javiti se u inbox preko Facebook stranice udruge.

15.02.2025 - Znanstveni kolokvij ZKVH-a u Zemunu o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata organizira 72. znanstveni kolokvij na temu Materijalna kulturna baština Hrvata u Srbiji u subotu, 15. veljače, u prostorijama župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zemunu (Zmaj Jovina 24) s početkom u 18 sati. Kolokvij je organiziran u suradnji sa Zajednicom Hrvata Zemuna Ilija Okrugić uz potporu Hrvatskoga nacionalnog vijeća.

Predavač je stručni suradnik u Zavodu Branimir Kopilović, diplomirani povjesničar umjetnosti.

O višestoljetnoj nazočnosti Hrvata unutar panonskog kulturnog prostora jasno svjedoči bogato nasljeđe (graditeljstvo, likovna umjetnost, jezična baština, tradicijske vještine, običaji i dr.). Znanstveni kolokvij dio je aktivnosti Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata čime započinje rad na izradi registra materijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji. Predavanjem će biti prezentirana cjelina kulturnog nasljeđa Hrvata u Srbiji, a dodatna pozornost bit će posvećena spomeničkoj baštini koja je uvrštena i na zajednički kalendar hrvatskih institucija za 2025. godinu.

 

 

22.02.2025 - Pokladna večer u Plavni

HKUPD Matoš iz Plavne organizira manifestaciju Pokladnu večer u subotu, 22. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za dobru zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Igor Probojčević (060/069-3407), Lacika Sabo (063/8250-420), Krunoslav Pakledinac (065/877-8210).

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika