Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Raubiranje miraza iz 1918.

Vojvođanski vlakovi  ovih dana obi-lježavaju jubilej - 120 godina od postavljanja prvih tračnica na relaciji Subotica-Novi Sad, koje su označile početak izgradnje željezničke magistrale od centralne do južne Europe i Orijenta. Taj graditeljski pothvat posljedica je historij-ske međunarodne konvencije Berlinskog kongresa kojom se odlučilo pristupiti povezivanju kontinenta željezničkim tračnicama pravcem kojim će kasnijih godina dugo juriti čuveni »Orient express”, simbol snažnog ekonomskog progresa toga doba. Za Vojvodinu je izgradnja »željeznog puta« također značila gospodarsku prekretnicu, a u prometnom smislu, vrlo brzo nakon prvih pruga, ona je postala najbolje premreženi teritorij željezničkim vezama u tadašnjoj »Mittel Europi«. 
Prve su pruge u Vojvodini u stvari izgrađene na području Banata još 1856. godine - ukupno 96,5 kilometara - ali su to bili vlakovi namijenjeni prije svega prijevozu rude u Rumunjskoj. Vlak Budimpešta-Subotica-Novi Sad-Zemun kreće tek tridesetak godina kasnije, 1883. godine, iza čega nastaje gusta mreža vojvođanskih pruga ukupne duljine od blizu 2.000 kilometara. Takvu ekspanziju željeznice omogućila je povoljna zakonska regulativa u austro-ugarskoj monarhiji i otvaranje prostora za značajne privatne koncesije u oblasti prometa, što je u posao izgradnje željeznice uključilo brojne privatne kompanije. Ukupno je devetnaest akcionarskih društava, većinom mađar-skih, ali i belgijskih, švicarskih, francuskih, njemačkih, uložilo svoj kapital u izgradnju vojvođanske željezničke infrastrukture. Procjenjuje se da je vrijednost tih investicija dostigla 150 milijuna ondašnjih švicarskih franaka. 
BAČKA, PEŠTA I MINEAPOLIS: Što je pruga značila za pokrajinsko gospodarstvo u vrijeme kada su vlakovi smatrani nemogućim tehnološkim čudom? Za ondašnje najveće carstvo Europe to je prije svega bilo efikasno povezivanje njegovih i najudaljenijih »provincija« s centralnim oblastima, ali i s važnim europskim gradskim centrima. U samoj Vojvodini željeznica je brzo donijela vidne promjene u cjelokupnom životu regije: do tada pretežito agrarna oblast, ova južna austrougarska pokrajina sve se više industrijalizira, dok njezina poljoprivreda dobija nova tržišta i time novi zamah. S vojvođanskog prostora do tada je izvožena jedino stoka, koja je praktično sama transportirana, dok je željeznica omogućila isporuku i brojnih drugih poljoprivrednih dobara.  Industrijalizacija je također podigla agrar na viši stupanj kroz razvoj prateće industrije, te se, recimo sredinom devedesetih godina devetnaestog stoljeća, Bačka ubraja u najveće mlinske regije u svijetu. Ispred nje su samo Mineapolis i Pešta. Vojvodina je tada postala opskrbljivač gotovo cijele Austro-Ugarske i dobrog dijela Europe produktima prehrambene industrije, a razmjere toga potencijala mogu biti jasne tek usporedbom s kasnijom sudbinom te industrije. Naime, ulaskom u državu slavenskih naroda vojvođanski su mlinovi nastavili raditi tek s trećinom svojih kapaciteta, jer za njih više nije bilo tržišta.     
U Kraljevinu SHS Vojvodina ulazi s »mirazom« od 1.903 kilometra pruga i  najizgrađenijom željezničkom infrastrukturom u cijeloj Europi toga doba. Od tada, a tome ima gotovo čitav vijek, duljina pruga se nije povećavala, pa čak niti stagnirala. Kotač povijesti se zavrtio unazad, te danas na teritoriju Pokrajine možemo izmjeriti tek  negdje oko 1.450 kilometara pruga. Neke od njih su vremenom isključene iz upotrebe zbog neadekvatnosti kolosijeka, poneke su demontirane zbog starosti i »izraubiranosti«, ali se namjesto njih nije postavljalo ništa. Jedan od posljednjih direktora vojvođanskih željeznica iz vremena njene autonomije i profesor novosadskog Sveučilišta  mr. Gerhard Burbah govori o devastaciji ovog vojvođanskog potencijala, ocjenjujući da će trebati vrlo dugo vremena i značajne svote novca da se on bar donekle ponovo približi Europi. 
»Jedino je u razdoblju autonomije Vojvodine bilo primjerenih ulaganja koja su omogućila osvježenje voznog parka i podizanje standarda usluge željeznice uopće. Recimo, samo na relaciji Subotica-Beograd sedamdesetih su godina svakodnevno prometovala četiri poslovna vlaka visokog komfora, pristojne brzine i bez većih kašnjenja. Na godišnjoj razini ŽTO ‘Novi Sad’ je u svoje vlakove ulagala oko 30.000.000 dolara godišnje – 13.000.000 u vozila i 17.000.000 u infrastrukturu«, napominje mr. Burbah. 
»Željeznički vozni park Vojvodine brojao je u to vrijeme oko 350 putničkih vagona i 235 lokomotiva. Danas na cijelom teritoriju Pokrajine jedva prometuje tridesetak lokomotiva s oko pedeset kola, čiji je vijek starosti blizu 40 godina«, kaže sugovornik. 
VLAKOVI BEZ VOZNOG REDA: Vozni red tih preostalih vlakova, međutim, posebna je priča. Svakom tko je iskusio hazarderski karakter ovdašnjih željeznica postaje jasno zbog čega je među građanima omiljena legenda o iz-vjesnom japanskom ministru prometa koji je zbog kašnjenja vlaka od ciglih par mi-nuta izvršio samoubojstvo! Ovdje se, naime, odavno više ne govori o kašnjenjima, čiji prosjeci dosežu sate i sate; ovdje vlakovi prosto izostaju. Stoga vam se vrlo lako može dogoditi da s kupljenom kartom u ruci dobijete (ako dobijete!) hladno i nezainteresirano priopćenje da taj vaš vlak jednostavno danas neće ići. Statistika koju je svojedobno prezentirao Miodrag Vukotić, pokrajinski tajnik za privredu, a nekadašnji opozicionar u vrijeme Miloševićevih brzih pruga, kaže da iz-vjesnog dana svibnja 2000. godine iz novosadske željezničke postaje nisu krenula ravno 23 vlaka. A trebali su krenuti. Tih je godina u prosjeku otkazivano  9,3 vlakova dnevno, a rekord drži pomenuti svibanj kada je svoj red vožnje ignoriralo  ukupno 127 vlakova. Ni danas, na žalost, statistika nije mnogo bolja.  
Mr. Burbah napominje da ministri u toj žalosnoj statistici mnogo ne pomažu. Riječ je o takvom stupnju raubiranosti željeznice da će proteći mnogo vode Dunavom dok se stanje ne popravi. »Efikasnost željeznice je stvar države, i ona mora poduzeti potrebne mjere da se krene sa sancijom tog sistema koji je definitivno u raspadu. To je realnost, i treba biti svjestan da brzog rješenja nema. Očekuje nas nedvojbeno mukotrpan rad na konsolidaciji željeznice«,  podsjeća mr. Burbah. 

Najava događaja

01.02.2025 - Marinbal u Lemešu

HBKUD Lemeš organizira Marinbal koji će biti održan u subotu, 1. veljače, u mjesnom Domu kulture, s početkom u 19 i 30 sati. Za dobru zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Đuvegije iz Sombora.

Goste očekuje tradicionalni lemeški paprikaš, piće u neograničenim količinama, bogata tombola i fanci u ponoć. Cijena ulaznice je 3.000 dinara. Informacije i rezervacije na telefon: Tamara Kanjo Brkić 061/64-77-970.

01.03.2025 - Veliko bunjevačko-šokačko prelo u Somboru

HKUD Vladimir Nazor iz Sombora organizira 91. Veliko bunjevačko-šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 1. ožujka, u Hrvatskom domu u Somboru. Okupljanje je od 19 sati a početak programa je u 20 sati. Goste će zabavljati tamburaški sastavi Biseri iz Subotice i Fijaker iz Osijeka.

Cijena ulaznice, u koju je uračunata bogata tombola i večera je 3.200 dinara. Informacije i prodaja karata u prostorijama HKUD-a Vladimir Nazor od 18 do 20 sati, i putem telefona 025/416-019, 060/758-9002 i 064/659-0715.

08.02.2025 - Šokačko veče u Vajskoj

HKU Antun Sorgg iz Vajske organizira manifestaciju Šokačka večer u subotu, 8. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 3.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer.

Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Krunoslav Šimunović (069/586-5637), Vedrana Balić (060/077-5520) i Dario Bošnjak (060/577-5521).

08.02.2025 - Gupčev bal u Tavankutu

HKPD Matija Gubec iz Tavankuta organizira XVI. Gupčev bal koji će biti održan 8. veljače u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu, s početkom u 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se tamburaški ansambli Kvinta iz Osijeka i Biseri iz Subotice.

Cijena ulaznice s uračunatom večerom i neograničenom konzumacijom pića iznosi 3.000,00 dinara. Rezervacije su moguće na telefon: +381642015274.

15.02.2025 - Šokačko prelo u Beregu

HKPD Silvije Strahimir Kranjčević iz Berega organizira Šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 15. veljače, u mjesnom Domu kulture, s početkom u 19 sati. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.300 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Goste će zabavljati tamburaški sastav Đuvegije. Za informacije, rezervaciju i kupovinu karata javiti se u inbox preko Facebook stranice udruge.

22.02.2025 - Pokladna večer u Plavni

HKUPD Matoš iz Plavne organizira manifestaciju Pokladnu večer u subotu, 22. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za dobru zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Igor Probojčević (060/069-3407), Lacika Sabo (063/8250-420), Krunoslav Pakledinac (065/877-8210).

25.01.2025 - Veliko prelo u Subotici

HKC Bunjevačko kolo priređuje Veliko prelo 2025. u subotu, 25. siječnja, u sportskoj dvorani Tehničke škole Ivan Sarić u Subotici. Okupljanje gostiju je od 19 do 20 sati. Zvanični program će započeti u 20 sati.

Cijena ulaznice je 3.800 dinara. U cijenu su uključeni večera i piće.

U programu Velikoga prela 2025 sudjeluju: Neno Belan & Fiumen, klapa Kampanel i ansambl Ruže.

Tijekom večeri bit će pročitana najljepša preljska pisma koju bira tročlani žiri, a birat će se i najljepša prelja s pratiljama.

Organizator najavljuje bogatu tombolu, a glavna nagrada je ljetovanje na hrvatskom primorju.

Sve informacije u vezi rezervacije karata mogu se dobiti u Uredu HKC-a Bunjevačko kolo, Preradovićeva br. 4 Subotica, radnim danima od 8 do 14 sati ili na telefon: 064/6590829.

31.01.2025 - Predstavljanje novog dvobroja »Nove riječi«

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata i NIU Hrvatska riječ organiziraju Književni salon na kojem će biti predstavljen najnoviji dvobroj časopisa za književnost i umjetnost Nova riječ. Salon će biti održan u prostorijama Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata (Laze Mamužića 22) u petak, 31. siječnja, u 18 sati. 

O publikaciji će govoriti članovi uredništva i autori zastupljeni u časopisu.

Dvobroj časopisa za književnost i umjetnost Nova riječ 1-2 za 2024. godinu na 360 stranica donosi obilje tekstova o recentnoj književnoj i umjetničkoj produkciji, ali i o temama iz književno-umjetničke baštine.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika