Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Ne­ma kom­pe­tent­nih po­zna­va­te­lja

SANU, Ogranak u Novom Sadu, uputila je na zamolbu Pokrajinskog tajništva za obrazovanje i kulturu »Mišljenje o statusu bunjevačkog jezika« u kojem se navodi:
    »Bunjevačkoj nacionalnoj manjini treba omogućiti izučavanje materinjeg, odnosno bunjevačkog jezika s elementima nacionalne kulture u institucijama predškolskog, osnovnog i srednjeg obrazovanja i odgoja, što je sukladno zakonskim propisima. Ogranak, na žalost, nema među svojim članovima kompetentne poznavatelje bunjevačkog jezika te nismo u mogućnosti dati ocjenu nastavnog plana i programa za bunjevački jezik s elementima nacionalne kulture.«
    Mišljenje je potpisao predsjednik Ogranka SANU u Novom Sadu, akademik Zoran Kovačević.                                             
g

 

-----

 

Mišljenje VANU o statusu bunjevačkog govora
Ni­je na­ci­o­nal­ni je­zik

 

VANU je također na zamolbu Pokrajinskog tajništva za obrazovanje i kulturu uputila sljedeće »Mišljenje o statusu bunjevačkog govora«: »Odjel društvenih znanosti i umjetnosti VANU mišljenja je da se neutralnim terminom i pojmom govor opisuje usmena i pisana tradicija Bunjevaca kao regionalne zajednice, a izbjegava se politiziranje statusa termina i pojmova tipa ‘nacionalni jezik’ ili ‘dijalekt’. To ujedno znači da se sa stanovišta različitih znanstvenih disciplina mijenja i status tog govora u vidiku pojedine discipline: 1. Nacionalni jezik nije jer za nacijom mora stajati država a to očito nije ni Hrvatska ni Srbija, pogotovu što dijelovi zajednice Bunjevaca inkliniraju i različitim nacijama (regionalni identitet, hrvatskoj, srpskoj) i različitim konfesijama (katolici, pravoslavci). 2. Po međunarodnim standardima, a najnoviji su oni iz tzv. Haškog papira, pravo na identitet ostvaruje se ne izjašnjavanjem o vlastitoj nacionalnoj pripadnosti, nego prema faktičkoj jezičnoj razlici. U tom smislu ikavica Bunjevaca bila bi osnova za jezičnu razliku, ali bi pri tom morala biti ispunjena dva uvjeta: a) da postoji standard u obliku gramatike, kao što je to s kajkavskim (strukturalno je bliži slovenskom, ali sociolingvistički je dijalekt hrvatskog, b) da norma bude kontrolirana i dosljedno prakticirana u pisanim tekstovima određene zajednice. Je li to slučaj s bunjevačkim govorom trebaju se opredijeliti zainteresirani, oni koji su nositelji govora, a nakon toga uslijedit će i sociolingivstičko i političko određenje zajednice Bunjevaca. Teorijski, status bi išao ili u pravcu regionalnog identiteta bez fiksirane matične nacije, ili u pravcu priznanja statusa historijskog naroda ukoliko država u kojoj zajednica živi na to pristaje.
    Najbliža analogija sa statusom Bunjevaca su Rusini, ali sve analogije pomalo pojednostavljuju složenost konkretnih situacija pa ih nećemo razvijati.
    VANU se zalaže za toleranciju u ponašanju a skepsu u mišljenju, za množenje produktivnih razlika koje povezuju narode i države, a ne svađaju ih.«
    Mišljenje je potpisao predsjednik VANU akademik Julijan Tamaš.

g

Najava događaja

01.03.2025 - Veliko bunjevačko-šokačko prelo u Somboru

HKUD Vladimir Nazor iz Sombora organizira 91. Veliko bunjevačko-šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 1. ožujka, u Hrvatskom domu u Somboru. Okupljanje je od 19 sati a početak programa je u 20 sati. Goste će zabavljati tamburaški sastavi Biseri iz Subotice i Fijaker iz Osijeka.

Cijena ulaznice, u koju je uračunata bogata tombola i večera je 3.200 dinara. Informacije i prodaja karata u prostorijama HKUD-a Vladimir Nazor od 18 do 20 sati, i putem telefona 025/416-019, 060/758-9002 i 064/659-0715.

02.03.2025 - Golubinačke mačkare 2025.

HKPD Tomislav iz Golubinaca organizira Golubinačke mačkare 2025. koje počinju u subotu, 1. veljače, pokladnim jahanjem u 12 sati. Program se nastavlja u nedjelju, 2. veljače, karnevalom na ulicama Golubinaca s početkom u 14 sati.

Golubinačke mačkare uvrštene su u katalog nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji koji je izradio Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata.

08.02.2025 - Šokačko veče u Vajskoj

HKU Antun Sorgg iz Vajske organizira manifestaciju Šokačka večer u subotu, 8. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 3.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer.

Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Krunoslav Šimunović (069/586-5637), Vedrana Balić (060/077-5520) i Dario Bošnjak (060/577-5521).

08.02.2025 - Gupčev bal u Tavankutu

HKPD Matija Gubec iz Tavankuta organizira XVI. Gupčev bal koji će biti održan 8. veljače u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu, s početkom u 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se tamburaški ansambli Kvinta iz Osijeka i Biseri iz Subotice.

Cijena ulaznice s uračunatom večerom i neograničenom konzumacijom pića iznosi 3.000,00 dinara. Rezervacije su moguće na telefon: +381642015274.

15.02.2025 - Šokačko prelo u Beregu

HKPD Silvije Strahimir Kranjčević iz Berega organizira Šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 15. veljače, u mjesnom Domu kulture, s početkom u 19 sati. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.300 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Goste će zabavljati tamburaški sastav Đuvegije. Za informacije, rezervaciju i kupovinu karata javiti se u inbox preko Facebook stranice udruge.

15.02.2025 - Znanstveni kolokvij ZKVH-a u Zemunu o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata organizira 72. znanstveni kolokvij na temu Materijalna kulturna baština Hrvata u Srbiji u subotu, 15. veljače, u prostorijama župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zemunu (Zmaj Jovina 24) s početkom u 18 sati. Kolokvij je organiziran u suradnji sa Zajednicom Hrvata Zemuna Ilija Okrugić uz potporu Hrvatskoga nacionalnog vijeća.

Predavač je stručni suradnik u Zavodu Branimir Kopilović, diplomirani povjesničar umjetnosti.

O višestoljetnoj nazočnosti Hrvata unutar panonskog kulturnog prostora jasno svjedoči bogato nasljeđe (graditeljstvo, likovna umjetnost, jezična baština, tradicijske vještine, običaji i dr.). Znanstveni kolokvij dio je aktivnosti Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata čime započinje rad na izradi registra materijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji. Predavanjem će biti prezentirana cjelina kulturnog nasljeđa Hrvata u Srbiji, a dodatna pozornost bit će posvećena spomeničkoj baštini koja je uvrštena i na zajednički kalendar hrvatskih institucija za 2025. godinu.

 

 

22.02.2025 - Pokladna večer u Plavni

HKUPD Matoš iz Plavne organizira manifestaciju Pokladnu večer u subotu, 22. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za dobru zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Igor Probojčević (060/069-3407), Lacika Sabo (063/8250-420), Krunoslav Pakledinac (065/877-8210).

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika