Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Neo­p­hod­nost je­zične pri­pre­me

Poslije završene osnovne škole i Gimnazije u Subotici Larsen Vojnić Zelić (1981) je odabrao Zagreb i studij elektrotehnike za odrednicu svoje buduće akademske karijere. Danas, nekoliko godina poslije, student je četvrte godine i trenutačno se nalazi na kraćem odmoru u rodnom gradu.
4Kada ste započeli sa studijama u Zagrebu?
Bilo je to 2000. godine, kada sam po završetku subotičke Gimnazije, u kojoj sam pohađao prirodno-matematički smjer, izabrao Zagreb kao grad u kojemu sam želio studirati elektrotehniku.
4Poslije dvije opće godine na vašem fakultetu dolazi do specijalističkog opredjeljenja. Za koju ste se granu opredijelili?
Na drugoj godini sam trebao birati daljnje usmjerenje i izabrao sam smjer radio komunikacije i profesionalne elektronike.
4Danas, kada ste već »stari« student, sve vam je poznato i uobičajeno na velikom fakultetu, te gradu kakav je Zagreb, ali kako je bilo na samom početku, prvih dana i mjeseci u novoj sredini?
U početku je bilo malo nezgodno i trebalo je vremena da bih se navikao, prije svega na jezik i tečniju komunikaciju na hrvatskom, s obzirom da u Subotici tijekom školovanja nisam govorio i učio stručnu terminologiju na hrvatskom jeziku. Nažalost, nismo imali nikakvu pripremu, pa sam u prvo vrijeme više šutio nego govorio, trudeći se da što prije ovladam potrebnim izrazima. Ali, već ubrzo više nije bilo nikakvih problema i s lakoćom sam se uklopio u cijeli sustav i sredinu.
4Gdje ste stanovali na prvoj godini?
Na svojoj prvoj akademskoj godini sam stanovao u studentskom domu »Stjepan Radić« poznatijim pod nadimkom »Sava«. Sve je bilo OK, kako sa smještajem, tako i sa stipendijom i mogao sam na miru u potpunosti se posvetiti učenju i polaganju prvih ispita.
4Koji su vam ispiti i »građa«, do sada, najteže pali na studiju elektrotehnike?
Najveći problem mi je predstavljalo programiranje, s obzirom da su prve dvije godine dosta opširne za svladavanje potrebnog gradiva, ali sam i to uspio svladati. Prelaskom na treću godinu i potpuno »specijalističko usmjerenje«, konačno sam mogao u potpunosti izučavati materiju za koju sam se opredijelio u želji budućeg profesionalnog poziva.
4Kao »stari student« koliko u prosjeku provodite vremena na fakultetu?
U prosjeku na predavanjima provedem 2-3 sata dnevno, uz odlazak na obvezne vježbe. Interesantno je kako sada, s obzirom na usklađivanje s tzv. »Bolonjskom konvencijom«, dolazi do rapidnog smanjivanja obvezatnih tjednih sati koje je student dužan pohađati tijekom tjedna. Za nas je to bilo nekih 46 predviđenih sati, dok je to po novom samo nešto više od dvadeset. No, to nas ne »hvata«, jer sve to kreće od rujna ove godine i odnosi se samo na studente nižih godina.
4Kakav je život u Zagrebu, osim onog radnog dijela na Fakultetu?
U slobodno vrijeme se nastojim što više baviti sportom, prije svega tenisom, a pohađam i treninge na sekciji borilačkih vještina. Zagreb je ipak ogroman grad i u njemu postoje brojne mogućnosti za razonodu i trošenje slobodnog vremena. Često odlazim u središte grada, volim otići u »Tantru«, lokal koji se nalazi na samom Trgu bana Jelačića, ali i u neku od brojnih diskoteka i kafića. Također volim posjetiti i razne izložbe i kulturne događaje, naravno, ukoliko sam u prilici, što vremenski, što financijski.
4Koliko je novca minimalno potrebno da se »izvuče« jedan studentski mjesec u Zagrebu?
Računajući i dom, te sve neophodne potrebe, bez većeg pretjerivanja u troškovima, dovoljno je oko 220 eura.
4Na koncu, kada stigneš do željene diplome na svom fakultetu, što bi želio raditi?
Najradije bih radio nešto u radiokomunikacijama, no, ne bih želio da to bude u medijima na poslovima održavanja, već na primjer na poslovima projektiranja nekih antena i sličnih uređaja.
g

Najava događaja

01.03.2025 - Veliko bunjevačko-šokačko prelo u Somboru

HKUD Vladimir Nazor iz Sombora organizira 91. Veliko bunjevačko-šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 1. ožujka, u Hrvatskom domu u Somboru. Okupljanje je od 19 sati a početak programa je u 20 sati. Goste će zabavljati tamburaški sastavi Biseri iz Subotice i Fijaker iz Osijeka.

Cijena ulaznice, u koju je uračunata bogata tombola i večera je 3.200 dinara. Informacije i prodaja karata u prostorijama HKUD-a Vladimir Nazor od 18 do 20 sati, i putem telefona 025/416-019, 060/758-9002 i 064/659-0715.

02.03.2025 - Golubinačke mačkare 2025.

HKPD Tomislav iz Golubinaca organizira Golubinačke mačkare 2025. koje počinju u subotu, 1. veljače, pokladnim jahanjem u 12 sati. Program se nastavlja u nedjelju, 2. veljače, karnevalom na ulicama Golubinaca s početkom u 14 sati.

Golubinačke mačkare uvrštene su u katalog nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji koji je izradio Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata.

08.02.2025 - Šokačko veče u Vajskoj

HKU Antun Sorgg iz Vajske organizira manifestaciju Šokačka večer u subotu, 8. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 3.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer.

Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Krunoslav Šimunović (069/586-5637), Vedrana Balić (060/077-5520) i Dario Bošnjak (060/577-5521).

08.02.2025 - Gupčev bal u Tavankutu

HKPD Matija Gubec iz Tavankuta organizira XVI. Gupčev bal koji će biti održan 8. veljače u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu, s početkom u 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se tamburaški ansambli Kvinta iz Osijeka i Biseri iz Subotice.

Cijena ulaznice s uračunatom večerom i neograničenom konzumacijom pića iznosi 3.000,00 dinara. Rezervacije su moguće na telefon: +381642015274.

15.02.2025 - Šokačko prelo u Beregu

HKPD Silvije Strahimir Kranjčević iz Berega organizira Šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 15. veljače, u mjesnom Domu kulture, s početkom u 19 sati. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.300 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Goste će zabavljati tamburaški sastav Đuvegije. Za informacije, rezervaciju i kupovinu karata javiti se u inbox preko Facebook stranice udruge.

15.02.2025 - Znanstveni kolokvij ZKVH-a u Zemunu o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata organizira 72. znanstveni kolokvij na temu Materijalna kulturna baština Hrvata u Srbiji u subotu, 15. veljače, u prostorijama župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zemunu (Zmaj Jovina 24) s početkom u 18 sati. Kolokvij je organiziran u suradnji sa Zajednicom Hrvata Zemuna Ilija Okrugić uz potporu Hrvatskoga nacionalnog vijeća.

Predavač je stručni suradnik u Zavodu Branimir Kopilović, diplomirani povjesničar umjetnosti.

O višestoljetnoj nazočnosti Hrvata unutar panonskog kulturnog prostora jasno svjedoči bogato nasljeđe (graditeljstvo, likovna umjetnost, jezična baština, tradicijske vještine, običaji i dr.). Znanstveni kolokvij dio je aktivnosti Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata čime započinje rad na izradi registra materijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji. Predavanjem će biti prezentirana cjelina kulturnog nasljeđa Hrvata u Srbiji, a dodatna pozornost bit će posvećena spomeničkoj baštini koja je uvrštena i na zajednički kalendar hrvatskih institucija za 2025. godinu.

 

 

22.02.2025 - Pokladna večer u Plavni

HKUPD Matoš iz Plavne organizira manifestaciju Pokladnu večer u subotu, 22. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za dobru zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Igor Probojčević (060/069-3407), Lacika Sabo (063/8250-420), Krunoslav Pakledinac (065/877-8210).

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika