Arhiv tekstova Arhiv tekstova

U ko­rak sa svjet­skim to­ko­vi­ma

Glasovita subotička pekarnica »Daraboš« ima tradiciju obiteljske proizvodnje kruha još od 1967. godine, da bi sin Zlatko 1986. samostalno nastavio voditi tvrtku. U međuvremenu, u sklopu razvoja i objedinjavanja pripreme i same proizvodnje kruha, kupljen je i jedan manji mlin, tako da pekara »Daraboš« ima zatvoren gotovo cijeli proces finalne obrade i plasmana gotovog proizvoda na tržište. Novina u poslovanju je slastičarstvo, točnije proizvodnja raznovrsnih slastica, a neposredan povod ovom razgovoru je posjet Sajmu u Parizu, na kojemu su bila izložena najnovija dostignuća na polju primijenjene prehrambene (slastičarske) umjetnosti.
4Kakav je sajam bio u pitanju i što je sve izlagano na njemu?
Svake neparne godine (2003., 2005.) Pariz je domaćin najvećeg svjetskog sajma slastičarstva na koji smo otišli s željom da se malo bolje upoznamo s najsvježijim inovacijama na polju slastičarstva, te proizvodnje sladoleda. Na ovom velikom i prestižnom sajmu izlaže »cijeli svijet« proizvođača svih mogućih slatkih stvari.
4Vaš odlazak neposredno je u svezi s jednom novinom koju pripremate. O čemu je riječ?
Početkom iduće godine planiramo otvaranje naše slastičarne, koja će se nalaziti u Ulici Matije Gupca, a u kojoj planiramo ljubiteljima dobrih kolača i sladoleda ponuditi naše proizvode. Naravno, uz slastice, u tom specijaliziranom objektu će se moći kupiti i naši pekarski proizvodi. Želja nam je da Subotici podarimo jedno, sasvim novo mjesto, na kojemu će se nalaziti »ujedinjeni« slani i slatki proizvodi iz naše pekarnice.
4Pekara »Daraboš« je već godinama dobro poznata svim potrošačima po svojoj raznovrsnoj paleti brojnih vrsta kruha i peciva izrađenih od raznovrsnog »biljnog« materijala.
Pekarstvo je u nas, i našoj tvrtki pogotovo, već toliko razvijeno da idemo u korak sa svijetom glede proizvodnje raznovrsnih tipova kruha. Primjerice imamo standardnu ponudu od 14 različitih vrsta kruha, počevši od standardnog bijelog i polubijelog, pa sve do kruha s bundevinim sjemenkama, rižom i »koktelom« nekoliko žitarica. Trend proizvodnje ovih »novih« tipova kruha je započeo prije nekih petnaestak godina, pod etiketom zdrave hrane, i mi smo od prvog trenutka prihvatili zahtjeve tržišta i započeli proizvodnju.
4Gdje ste se vi prvi puta susreli sa »zdravim« vrstama kruha?
Prvi puta je to bilo na jednom drugom sajmu koji sam posjetio u Veroni (Italija), a moram spomenuti kako, već godinama, supruga i ja redovito obilazimo brojne sajamske manifestacije (Rusija, Turska, Francuska), a sve u želji što većeg uvida i prihvaćanja suvremenih proizvođačkih trendova.
4U pripremi je jedan novi pekarski proizvod. O kakvom se kruhu ovog puta radi?
Radit ćemo jedan standardni kruh od punog zrna pšenice, preciznije čitavo zrno će biti kuhano i stavljano u integralno brašno. Ovim proizvodom želimo razuvjeriti brojne sumnje koje su u posljednje vrijeme aktualne u vezi tzv. bojenja kruha i na temelju kojih se pekari optužuju da farbaju tijesto. Mi želimo dokazati da ni u kom slučaju ne »farbamo« kruh i da su naši proizvodi autentični u odnosu na specifikacije koje posjeduju i za koje su bili uvijek vrednovani i nagrađeni.
4Vratimo se još malo konditorstu i slastičarstvu. Što trenutačno imate u ponudi?
Prije svega je akcent na proizvodnji domaćih slastica koje prodajemo u našim prodajnim objektima, a to je nekoliko vrsta torti i domaćih kolača poput pita s voćnim sadržajem. Kada budemo pustili u rad objekt slastičarne koji pripremamo, naša ponuda će biti znatno veća, a krenut ćemo i s programom proizvodnje sladoleda.     g

Najava događaja

01.03.2025 - Veliko bunjevačko-šokačko prelo u Somboru

HKUD Vladimir Nazor iz Sombora organizira 91. Veliko bunjevačko-šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 1. ožujka, u Hrvatskom domu u Somboru. Okupljanje je od 19 sati a početak programa je u 20 sati. Goste će zabavljati tamburaški sastavi Biseri iz Subotice i Fijaker iz Osijeka.

Cijena ulaznice, u koju je uračunata bogata tombola i večera je 3.200 dinara. Informacije i prodaja karata u prostorijama HKUD-a Vladimir Nazor od 18 do 20 sati, i putem telefona 025/416-019, 060/758-9002 i 064/659-0715.

02.03.2025 - Golubinačke mačkare 2025.

HKPD Tomislav iz Golubinaca organizira Golubinačke mačkare 2025. koje počinju u subotu, 1. veljače, pokladnim jahanjem u 12 sati. Program se nastavlja u nedjelju, 2. veljače, karnevalom na ulicama Golubinaca s početkom u 14 sati.

Golubinačke mačkare uvrštene su u katalog nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji koji je izradio Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata.

08.02.2025 - Šokačko veče u Vajskoj

HKU Antun Sorgg iz Vajske organizira manifestaciju Šokačka večer u subotu, 8. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 3.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer.

Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Krunoslav Šimunović (069/586-5637), Vedrana Balić (060/077-5520) i Dario Bošnjak (060/577-5521).

08.02.2025 - Gupčev bal u Tavankutu

HKPD Matija Gubec iz Tavankuta organizira XVI. Gupčev bal koji će biti održan 8. veljače u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu, s početkom u 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se tamburaški ansambli Kvinta iz Osijeka i Biseri iz Subotice.

Cijena ulaznice s uračunatom večerom i neograničenom konzumacijom pića iznosi 3.000,00 dinara. Rezervacije su moguće na telefon: +381642015274.

15.02.2025 - Šokačko prelo u Beregu

HKPD Silvije Strahimir Kranjčević iz Berega organizira Šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 15. veljače, u mjesnom Domu kulture, s početkom u 19 sati. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.300 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Goste će zabavljati tamburaški sastav Đuvegije. Za informacije, rezervaciju i kupovinu karata javiti se u inbox preko Facebook stranice udruge.

15.02.2025 - Znanstveni kolokvij ZKVH-a u Zemunu o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata organizira 72. znanstveni kolokvij na temu Materijalna kulturna baština Hrvata u Srbiji u subotu, 15. veljače, u prostorijama župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zemunu (Zmaj Jovina 24) s početkom u 18 sati. Kolokvij je organiziran u suradnji sa Zajednicom Hrvata Zemuna Ilija Okrugić uz potporu Hrvatskoga nacionalnog vijeća.

Predavač je stručni suradnik u Zavodu Branimir Kopilović, diplomirani povjesničar umjetnosti.

O višestoljetnoj nazočnosti Hrvata unutar panonskog kulturnog prostora jasno svjedoči bogato nasljeđe (graditeljstvo, likovna umjetnost, jezična baština, tradicijske vještine, običaji i dr.). Znanstveni kolokvij dio je aktivnosti Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata čime započinje rad na izradi registra materijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji. Predavanjem će biti prezentirana cjelina kulturnog nasljeđa Hrvata u Srbiji, a dodatna pozornost bit će posvećena spomeničkoj baštini koja je uvrštena i na zajednički kalendar hrvatskih institucija za 2025. godinu.

 

 

22.02.2025 - Pokladna večer u Plavni

HKUPD Matoš iz Plavne organizira manifestaciju Pokladnu večer u subotu, 22. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za dobru zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Igor Probojčević (060/069-3407), Lacika Sabo (063/8250-420), Krunoslav Pakledinac (065/877-8210).

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika