Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Opre­zno sa sun­cem

Sunce! Taj zlatni dukat s neba, koji život daje našem planetu, zahvaljujući ljudskom nemaru, postao je velika opasnost za sve nas pod njegovom svjetlošću. Nekontroliranim ispuštanjem industrijskih plinova, bjesomučnim zagađivanjem uslijed izgaranja najraznovrsnijih štetnih materija, ozonski omotač, ta prirodna i najbolja barijera od prejakih sunčevih zraka, je popustio i popucao. U posljednja dva decenija svjedoci smo »rupa« u ozonskom omotaču, uslijed kojih dolazi do povećane opasnosti za ljudsko zdravlje, prije svega zbog prejake doze UV-a (ultra-violentnih zraka). Najnovije »opasno mjesto na nebu« nalazi se iznad srednje Europe i ovo ljeto donosi potencijalni rizik od melanoma, raka kože do kojeg može doći prilikom neumjerenog izlaganja suncu, posebice u vremenu njegovog najjačeg zračenja.
DJECA: Prema posljednjim alarmantnim vijestima najmlađe članove obitelji, a posebno one do jedne godine živote, ne bi trebalo izlagati suncu u njegovom najjačem terminu od 11 – 16 sati. Mnogi će nezadovoljno reći – kako to izvesti kada je, pogotovo tijekom ljetnog odmora na moru, to najbolje vrijeme za sunčanje i kupanje. A djeca željna sunca i mora…
    Unatoč potencijalnim suzama, jednostavno se mora biti decidiran (roditelji, staratelji, stariji članovi obitelji) i dosljedan mjerama opreza. Bolje je da bude malo suza zbog propuštenih nekoliko dnevnih sati, nego da poslije uslijede mnogo ozbiljnije suze izazvane pojavom narušenog zdrav-lja, pa čak i opasnosti za život. U suncu se može uživati gotovo jednako i u vremenu njegovog nešto slabijeg djelovanja, u ranim prijepodnevnim i nešto kasnijim poslijepodnevnim satima, u kojima je tijekom ljetne sezone gotovo jednako toplo kao i u kritičnoj periodi oko sredine dana. Ukoliko vam to može poslužiti za utjehu, svi morski »domoroci« idu na more upravo u kasnijim poslijepodnevnim satima, jer je onda najbolje – kako oni znaju reći. A ako oni to kažu, onda…
    Jednako su važne i mjere preventivne garderobne zaštite djece tijekom izlaganja sunčevoj svjetlosti. Ponajprije, djeca ne bi smjela nikako biti vani bez kape ili šešira, a poželjno bi bilo da u rizičnom vremenu od 11-16 sati imaju pokriveniji što veći dio tijela. Također, pogotovo prvih dana boravka na morskom suncu, nije loše mališane slati u »more« obučene u neku bijelu majicu. Ona će se brzo posušiti, a dječja koža će biti uspješno sačuvana. Dodatna zaštita je i što veća uporaba prilagođenih krema s visokim zaštitnim UV faktorima.
ODRASLI: Veći »životni staž« i broj godina ne znači nužno i zrelost glede odnosa prema suncu i njegovoj svjetlosti. Pogotovo kada su u pitanju »podanice preplanule puti«, koje žele iskoristiti svaku ljetnu minutu u nastojanju dobivanja naj boje, da bi je poslije »ponosno« mogle pokazati javnosti. Ali, prije tog atraktivnog »crnila«, uvijek po pravilu dolazi bolno »crvenilo« izazvano jakim djelovanjem sunca na nenaviknutu svijetlu put, a upravo ta »prepečenost« kože najveća je opasnost od prvih naznaka opasnog kožnog oboljenja – melanoma, tj. raka kože. Naše tijelo je po svojoj prirodi ispunjeno i išarano brojnim madežima, a pretjerana i nekontrolirana sunčeva toplina može izazvati oštećenja na njima i početak kožne bolesti. Pokraj »sunčača i kupača«, u rizične skupine spadaju i svi oni koji tijekom svog posla skidaju majice (djelatnici na otvorenim radilištima), ali i sportaši koji vole zaigrati bez gornjeg dijela odjeće. Za sve važi isto upozorenje – u rizičnom »oko podnevnom« terminu najbolje je biti u sigurnoj i ugodnoj hladovini, a ljetni dan je dovoljno dugačak i ima vremena i za sunčanje i kupanje…                                                      g

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika