Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Usta­vom ga­ran­ti­ra­ti pu­nu rav­no­prav­nost svih na­ro­da

Novi, demokratski Ustav Srbije ne može se donijeti bez suštinskog dijaloga i usuglašavanja relevantnih i reprezentativnih političkih i društvenih čimbenika, kao niti bez utjecaja nacionalnih manjina i njihovih legitimnih predstavnika, stav je Saveza vojvođanskih Mađara, koji je iznesen u javnost prošloga tjedna.
    Savjet stranke u svojoj platformi ocjenjuje da reforme u Srbiji koči Ustav, koji je donijela autoritarna i jednostranačka skupština, a koja je bila u službi suštinskog preživljavanja socijalističkog sustava, te zbog toga zagovara donošenje takvog ustava koji će Srbiju definirati kao europsku, decentraliziranu republiku ravnopravnih građana, nacionalnih i vjerskih zajednica, i ocjenjuje da od dvanaest nacrta ustava, nacrt Vlade, a još više nacrt predsjednika Republike, označavaju pozitivan pomak u tom smjeru.
POZITIVNA DISKRIMINACIJA: SVM se zalaže da se Ustavom osiguraju pravne garancije pune ravnopravnosti svih naroda i nacija kao i za ustavno ostvarivanje široke autonomije AP Vojvodine, te u cijelosti podržava Platformu Izvršnog Vijeća APV o ustavnom položaju Vojvodine, u čijoj je izradi i sama sudjelovala. Ovom se platformom Vojvodina definira kao autonomna pokrajina, s ustavno zagarantiranim poreznim prihodima i imovinom, kao i zakonodavnom i izvršnom vlašću, a SVM se zalaže da na institucionalan način i zakonskim putem (vojvođanskim ustavnim zakonom) bude osigurano ravnopravno sudjelovanje nacionalnih zajednica u budućim vojvođanskim pokrajinskim tijelima, kao i ravnopravno korištenje jezika, te za princip donošenja odluka konsenzusom o svim onim pitanjima, koja se neposredno tiču očuvanja nacionalnog identiteta i pune ravnopravnosti nacionalnih manjina.
    Glede prava nacionalne zajednice Mađara i drugih nacionalnih manjina, koje žive u Srbiji, stav SVM-a je da mjerodavni nacrti ustava na tom planu uopćeno, sukladno međunarodnom pravu, važećim i naprednim Ustavom Državne Zajednice reguliraju ovu oblast, ali i da nacrti ustava moraju priznati individualna i kolektivna prava nacionalnih manjina, manjinsku samoupravu (kulturnu autonomiju), koja se ostvaruje putem nacionalnih vijeća, kao i pravo na obrazovanje na materinjem jeziku u okviru državnog sustava obrazovanja, da moraju garantirati mogućnost pozitivne diskriminacije i stvaranja samostalnih institucija, utvrditi zabranu diskriminacije, odnosno, u javnoj sferi, pravo na odgovarajući udio i zastupljenost u institucijama, kao i pravo održavanja kontakata s matičnom zemljom, itd.
POZITIVAN ISKORAK: U Platformi SVM-a pozdravlja se zacrtani napredak i iskorak u ustavnom položaju manjina u nacrtima predsjednika Republike i republičke Vlade, koji su u skladu s međunarodnim pravom i preporukama, kao i postignutim napretkom u položaju manjina od 2000. godine, ali u pojedinim točkama nacrta novog Ustava, ova stranka nalazi propuste i zbog toga je precizno formulirala svoje zamisli i uputila ih ustavotvorcima.
    Između ostalog SVM traži da novi Ustav Srbije osigura i garantira ulazak legitimnih predstavnika nacionalnih manjina u parlament, da garantira proporcionalnu zastupljenost nacionalnih manjina u različitim tijelima vlasti, tako da struktura uposlenika odgovara strukturi lokalnog stanovništva, zabranu izmjene etničke strukture stanovništva različitim programima vlasti, zabranu umjetnog cijepanja kod određivanja upravnih i izbornih jedinica područja koja su tradicionalno nastanjena manjinama, stvarnu ravnopravnost u službenoj uporabi jezika te pravo na osnivanje multinacionalnih i višejezičnih (multinacionalnih) nacionalnih (manjinskih) regija. Ove mikroregije bi predstavljale specifičan oblik teritorijalne samouprave koju bi činile najmanje pet općina, ukoliko bi to lokalno stanovništvo potvrdilo na referendumu.
J. D.

Najava događaja

26.12.2024 - Božićni koncert u subotičkoj katedrali

34. tradicionalni božićni koncert Katedralnog zbora Albe Vidaković bit će održan u četvrtak, 26. prosinca, u subotičkoj katedrali sv. Terezije Avilske, s početkom u 19.30 sati. Osim zbora, sudjeluju Aleksandra Ušumović (sopranistica), Lucija Vukov (flauta), Kristina Stankov (flauta), Mihály Szűcs (fagot), Kornelije Vizin (orgulje) i Subotički tamburaški orkestar. Na programu su djela Couperina, Prepreka, Vejkovića, te božićne skladbe iz Bačke, Hrvatske i Mađarske. Dirigent je Miroslav Stantić. Ulaz je besplatan.

29.12.2024 - Božićni koncert zborova Srijemske biskupije

Zborovi svih župa Srijemske biskupije okupit će se u crkvi sv. Jurja u Petrovaradinu i izvesti za posjetitelje neke od najljepših božićnih pjesama. Koncert pod geslom „Svim na zemlji mir, veselje“ održat će se u nedjelju, 29. prosinca, u crkvi sv. Jurja u Petrovaradinu s početkom u 18 sati.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika