Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Od­go­vor­nost za dje­cu

Čitajući u »Hrvatskoj riječi« članke o početku školske godine stječe se dojam kako je jedina regija u SiCG u kojoj žive Hrvati – Bačka. Subotica, Tavankut, Sombor, Monoštor, Sonta – da ne nabrajam dalje, radosno su dočekali prvaše, ali i one starije koji pohađaju redovitu ili dopunsku nastavu na hrvatskom jeziku.
    A, što je sa Srijemom, koji je također regija s još uvijek respektabilnim brojem Hrvata? Za prosječno informiranog promatrača sa strane, Srijem i Banat su podjednako (ne)zastupljeni u obrazovnom procesu na materinskom (hrvatskom) jeziku. No, dok se u Banatu ništa na tom planu i ne čini zbog činjenice da je broj Hrvata ondje premalen, u Srijemu su poduzete mjere za početak sustavnog obrazovanja mladeži.
UDRUGE ŠUTE: Na temelju provedenog istraživanja o zainteresiranosti hrvatske zajednice u Srijemu za očuvanjem nacionalnog identiteta, HNV je u lipnju ove godine pokušao animirati kulturne udruge i župne zajednice u pojedinim mjestima da ispitaju kolika je doista ta zainteresiranost kod djece i roditelja. Poziv je upućen u dvadesetak mjesta u kojima i danas živi veći broj Hrvata, od Zemuna do Petrovaradina i od Šida do Slankamena. Mislilo se da će taj »srijemski model« biti prihvatljiviji, zbog velike disperzije pučanstva, zbog iskustava sa satovima vjeronauka i još uvijek prisutnih strahova od reakcije okruženja. Do današnjeg dana na adresu HNV-a nije stigao niti jedan odgovor u kojemu bi se, bilo udruge, bilo župni uredi, očitovali o ovoj temi.
    Dva su moguća razloga za ovakav rezultat ankete: ili inicijativa HNV-a nije u Srijemu prihvaćena ozbiljno, ili za ovaj oblik očuvanja vlastitog identiteta u Srijemu uopće nema zainteresiranih Hrvata. Istina, to je bila prva anketa nakon šezdeset godina apstiniranja od obrazovanja na hrvatskom jeziku, ali niti najveći pesimisti u HNV-u nisu predmnijevali da se baš nitko o tome neće očitovati. Da se u Hrvatskom nacionalnom vijeću mislilo ozbiljno, u to ne treba sumnjati, jer postoji zakonska regulativa u oblasti manjinskog obrazovanja, kao i primjeri iz Bačke. Ostaje, dakle, sveopća nezainteresiranost, u što, nadam se, nijedan Hrvat ne želi povjerovati.
    Unatoč prvotnome šoku, HNV je poslao preko ljeta dvije nastavnice iz Srijema na seminar u Hrvatsku, premda taj potez nije imao utemeljenje u rezultatima ankete. Vjerovalo se da će se, ipak, na jesen nešto pozitivno dogoditi po tom pitanju. No, nije se dogodilo ništa, što je zabrinjavajuće i razočaravajuće, poglavito kada se radi o kulturnim udrugama koje bi svakako trebale biti nositelji ovakvih prosvjetiteljskih projekata.
ANKETA U TIJEKU: Kad ne ide po modelu za koji se mislilo da će za djecu i roditelje biti prihvatljiviji, HNV je, sukladno svojim ingerencijama, poslalo obavijesti osnovnim školama. Ravnatelji osnovnih škola u Srijemskoj Mitrovici, Petrovaradinu, Beški, Golubincima i Slankamenu dobili su »zadaću« obavijestiti i anketirati svoje učenike i njihove roditelje o zakonskoj mogućnosti pohađanja dopunske nastave na hrvatskom jeziku. Još uvijek se čeka njihovo očitovanje koje će dati odgovor na nekoliko pitanja, od kojih se najvažnijim doima slijedeće: imamo li 15-ero djece u spomenutim srijemskim mjestima koja bi željela iskoristiti svoje pravo i učiti o svom narodu na svom jeziku? Ili, točnije: imamo li 15 roditelja koji bi voljeli da im djeca dva sata tjedno slušaju nastavu na hrvatskom jeziku? Petnaest đaka u jednoj školi je, naime, minimalni broj za pokretanje nastave, koji je odredio zakonodavac. Ovaj se odgovor očekuje s velikim nestrpljenjem, jer će on biti najtočniji pokazatelj trenutačnog stanja glede nacionalne osviještenosti hrvatske zajednice u Srijemu. Podsjetimo se da u Srijemu, u mjestima u kojima se očekuje pozitivan odgovor, živi po nekoliko stotina Hrvata, dočim ih u srijemskim općinama i danas ima između dvije i tri tisuće.
JOŠ MALO STRPLJENJA: Očito je da sada roditelji polažu ispit pred vlastitom djecom, čime će pokazati koliko im je stalo do njihove (i svoje) budućnosti. Od njihova odgovora ravnateljima škola ovisit će i kakvo će stajalište naspram hrvatske zajednice u Srijemu zauzeti relevantni čimbenici u ovoj, ali i u matičnoj državi. Pravo na obrazovanje temeljno je pravo svake nacionalne manjine i jedan od najvažnijih čimbenika u očuvanju nacionalnog identiteta. Ali, pravo koje se dulje vrijeme ne koristi – prestaje biti pravom, pogotovu ako ga se odreknemo dragovoljno. To neka bude na umu svim roditeljima kada ih pozovu u školu na roditeljski sastanak i postave im pitanje na koje se može odgovoriti samo s »da« ili »ne«: pristajete li da Vaše dijete pohađa dopunsku nastavu iz predmeta »Hrvatski jezik s elementima nacionalne kulture?«. Volio bih čuti da su s »da« odgovorili svi roditelji, osobito u onim mjestima u kojima postoji stoljetna tradicija njegovanja hrvatskog identiteta.
    U pravu je ravnatelj škole u Sonti Zvonko Tadijan, kada protestira što su na seminar u Hrvatsku išle i nastavnice iz mjesta u kojima nema niti naznaka da će se hrvatski jezik izučavati, dok je, primjerice, iz Sonte trebala otići još jedna osoba na seminar, zbog povećanog broja djece. Molim poštovanog gospodina Tadijana i mnoge druge izvan Srijema za još malo strpljenja. Još se uvijek trebamo nadati i vjerovati da će Srijemci biti svjesni svoje odgovornosti i značaja ovoga trenutka za budućnost svoje djece i čitave hrvatske zajednice u toj regiji. U protivnom, neće nam ondje trebati niti jedna nastavnica, a i mnogo što drugo nam neće trebati. Dakle, budimo strpljivi dok čekamo odgovor iz srijemskih osnovnih škola. Roditelji, na vama je red! Isprike nema!
Autor je potpredsjednik
Hrvatskog nacionalnog vijeća

Najava događaja

26.12.2024 - Božićni koncert u subotičkoj katedrali

34. tradicionalni božićni koncert Katedralnog zbora Albe Vidaković bit će održan u četvrtak, 26. prosinca, u subotičkoj katedrali sv. Terezije Avilske, s početkom u 19.30 sati. Osim zbora, sudjeluju Aleksandra Ušumović (sopranistica), Lucija Vukov (flauta), Kristina Stankov (flauta), Mihály Szűcs (fagot), Kornelije Vizin (orgulje) i Subotički tamburaški orkestar. Na programu su djela Couperina, Prepreka, Vejkovića, te božićne skladbe iz Bačke, Hrvatske i Mađarske. Dirigent je Miroslav Stantić. Ulaz je besplatan.

29.12.2024 - Božićni koncert zborova Srijemske biskupije

Zborovi svih župa Srijemske biskupije okupit će se u crkvi sv. Jurja u Petrovaradinu i izvesti za posjetitelje neke od najljepših božićnih pjesama. Koncert pod geslom „Svim na zemlji mir, veselje“ održat će se u nedjelju, 29. prosinca, u crkvi sv. Jurja u Petrovaradinu s početkom u 18 sati.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika