Digitalna tehnologija i »analogni zavjerenici«
Pojava računala i njihovo infiltriranje u gotovo sve sfere suvremenog radnog procesa donijela je radikalne promjene (u najvećoj mjeri pozitivne), olakšavajući cjelokupan tijek obrade informacija, podataka i svega što čini »papirološku« podlogu funkcioniranja jednog posla. »Digitalna era« uvela je nove standarde, postupno izbacujući iz uporabe zastarjela analogna, mehanička sredstva za rad, ali je i pokraj svoje dokazane i hvaljene kvalitete donijela i goleme probleme »armiji« nepripremljenih za novi tehnološki šok. Velika većina, poglavito starijih, radnih ljudi još uvijek je potpuno »nepismena« za rad na računalu, a kako stvari stoje veliki postotak »problematičnih« će otići u mirovinu ne poznajući osnove korištenja PC-a, te svih pogodnosti koje oni nude.
PISAĆI STROJ – RAČUNALO: Općim ulaskom, prvo složenijih terminala, a vrlo brzo i PC-a (Personal Computer – osobno računalo) u svim tvrtkama, neovisno od veličine i poslovnog opsega, stari i, mora se priznati – uvijek pouzdani, pisaći strojevi su izašli iz uporabe, završivši na popisu amortiziranih sredstava za otpis. I ne samo to, ovaj u svoje vrijeme revolucionarni stroj, koji je unaprijedio pisanu komunikaciju, već nekoliko godina se više i ne proizvodi, te polagano prelazi u antikvarnu vrijednost sjećanja na jedan period ljudskog razvoja. Jer, osobno računalo donijelo je olakšanje svima koji žive od rada »perom«, učinivši cijeli proces pisanja i reproduciranja pisanog materijala krajnje jednostavnim. Uz modemsku instalaciju, putem e-maila, sve ono što izađe iz vaše tastature dostupno je sa svakog djelića zemaljske kugle, naravno pod uvjetom da ima mogućnost prijama. I tako je obrada pisanog teksta unaprijeđena do maksimuma, baš kao i ekonomičnost poslovanja, koja je u startu isključila »posrednike« u daljnjoj obradi. Ne tako davno tiskani materijal se morao dodatno obrađivati u tiskari uz pomoć slovoslagača, a danas računala obavljaju cjelokupnu pripremu. O pisanju najjednostavnijeg teksta za neki pisani medij da i ne govorimo…
No, interesantan je sve prisutniji otpor »analognih zavjerenika«, koji i dalje tvrdoglavo nastavljaju opirati se tehnološkim olakšicama koje nudi računalska era (financijski danas svima dostupna), izmišljajući brojna nerealna opravdanja za svoju, prije svega, lijenost da nauče barem osnove vladanja najjednostavnijim od svih računalskih programa za pisanje – »WORD-om«. I izmislit će stotinu opravdavajućih »priča« na temu svoje starosti, u stilu – »kasno je«, umjesto da sjednu na par instrukcija i olakšaju i sebi i drugima život…
FOTO APARATI I KAMERE: Nešto bolja situacija glede prilagođavanja novoj tehnologiji bilježi se na polju digitaliziranog zapisa slike i pokreta. Interesantno je zamijetiti da se, iako znatno teže za osnovno svladavanje rukovanja, velika većina znatno brže »snađe« u rukovanju, primjerice, digitalnim foto-aparatom. Revolucija digitalnog zapisa vrlo brzo je izbacila svoje zastarjele analogne takmace iz ozbiljnije konkurencije, iako se, za razliku od pisaćih strojeva, velika većina »filmovanih« aparata još uvijek dosta koristi. Zasluge za opstanak analogne tehnologije pripadaju u velikoj mjeri, već spomenutim, zavjerenicima borbe protiv računalskih inovacija, jer digitalno snimljeni zapis se ipak mora »deponirati« na osobno računalo, a za to je potrebno barem minimalno računalsko znanje. Iako ni to nije velika mudrost, kako se u prvi mah čini, dovoljno je da još više zastraši, već ionako »zastrašene«… g