Ženski triling: Arijana, Alka i Patti
Arijana Čulina:
»Što svaka Žena
triba znat o onin stvarima«
i Alka Vuica:
»Kritika muškog uma«
Arijana Čulina (1965.) je rođena u Splitu, gdje je završila i osnovnu i srednju školu. Na Fakultetu dramskih umjetnosti u Beogradu diplomirala je glumu 1989. godine, a sada je glumica u Hrvatskom narodnom kazalištu. Ima vlastiti show na HRT i piše satirično-humoristične kolumne u tisku. Napisala je dvije knjige za veliku i malu djecu, a svojom trećom knjigom »Što svaka žena triba znat o onin stvarima« postigla je nezapamćen uspjeh.
Goga Bjondina, glavna junakinja ove knjige, jedna je obična žena, ne posebice obrazovana, ali prirodno vrlo pronicava. Ona nam na lucidan način zbori kakvim se ženama muškarci najradije žene, a koje, opet, radije pokazuju u društvu. Na vrlo duhovit način ona razotkriva svijet oko sebe govoreći naizgled samo o uvijek aktualnim muško-ženskim odnosima. Ova se knjiga već tjednima nalazi na prvim mjestima svih best-seller lista hrvatskih knjižara.
Alka Vuica je ovdašnjoj javnosti dobro znana prvenstveno kao pjevačica. Pored toga što je pisala tekstove za skladbe drugih izvođača, Alka se od 1993. godine bavi osobnom karijerom. Na pulskom festivalu 1995. osvojila je prvu nagradu za najbolji scenski nastup, kao i 1996. na Melodijama Jadrana. Alka je zaljubljena u harmoniku, violine i pjesme o ljubavi. »Kritika muškog uma« je prva knjiga Alke Vuice. Kako sama kaže, inspiracija za ovu knjigu došla joj je od njene publike. »Žene često misle da sam ja nekakav stručnjak za odnose s muškarcima, pa me svaka pita za kojekakve savjete, presreću me na koncertima i zapitkuju. Iako ja, kao i svaka žena volim filozofske raspre uz kavu, o ljubavi, smislu života i muškarcima, ipak moram priznati, da još nisam postala stručnjak koji za svaku situaciju ima nekakvu formulu. Samo se skitam, promatram, pričam...«
Knjiga se samo površno bavi muškarcima – u biti, ona razotkriva žene, njihove dileme i umovanja.
R. G. T.
Patti Smith Group:
»Easter«
Nakon što je Patti Smith objavila svoj prvi album »Horses« 1975. godine, izdala je knjigu proze »Seventh Heaven« i knjigu poezije »Witt«, a surađivala je i sa sastavom Blue Oyster Cult. U progresivnim umjetničkim krugovima New Yorka nametnula se kao snažna intelektualna ličnost. Njena muzika, proza i poezija nastajale su na tragu autora kao što su Morrison, Dylan, Lou Reed, Rimbaud i Burroughs. Drugi album »Radio Ethiopia« pod imenom Petti Smith Group objavljuje 1976, dok je njen treći album »Easter« objavljen 1978. godine.
Album »Easter« sadrži izrazito bogatije aranžmane u odnosu na prva dva albuma na kojima je akcent dat naglašavanju teksta, te je muzika ogoljena i u funkciji potcrtavanja stihova Patti Smith. Bogatim aranžmanima na »Easteru« doprinijela je produkcija zvuka Jimmy Iovinea, kao i postignuta prostornost zvuka kojoj na albumu najviše doprinosi pijanista Bruce Brody, dok je za čvrst i kompaktan rock zvuk sastava zaslužan gitarista Lenny Kaye. Muzika na »Easteru« je snažna i izražajna, tako da je prikladna tekstovima Patti Smith koje karakterizira dramatika uz njen vokalni način interpretacije stihova, a koji je izrazito energičan i emocionalan. Pri realizaciji ovog albuma Patti Smith Group pomogli su Allen Lanier iz sastava Blue Oyster Cult, kao i Tom Verlaine iz američkog new wave sastava Television, dok je rock balada »Becouse the Night«, koja se često vrtjela i na ovdašnjim radio – stanicama, djelo tandema Smith-Springsteen.
Prožimanje tekstova i muzike Patti Smith Group na ovom albumu je vrlo uspješno, jer je obim recitativa, koji je karakterističan za prva dva albuma, smanjen na funkcionalnu upotrebu. Svojim lirskim ekspresivnim fragmentima Patti Smith izražava da se potencijalna subverzivnost rock and rolla očituje u osvajanju prostora unutar ili na rubu dominantne kulture, kao slobodnog prostora u kojem se održava stalna mogućnost dovođenja u pitanje postojećeg i odbijanja da se pristane na jednu istinu. To je prostor unutar kojega bi bilo moguće birati i stvarati oblik života drugačiji od onoga koji se nameće. Karakteristično je za ovaj album što su neke od pjesama inspirirane religijskim temama, a intrigantno je promišljanje o suprotstavljenosti religija, prema čemu Patti Smith jasno iskazuje svoj otpor. Kvalitativnu dimenziju »Easteru« daje bogat rock zvuk i tekstualna vrijednost. Patti Smith jednostavno ne zaobilazi činjenicu da je kršćanstvo duboko usađeno u svijest zapadnog čovjeka uza sve surovosti, blagosti i tuge u raznim životnim situacijama suvremenog čovjeka, koje Patti Smith dočarava kako dramatičnim pjesmama, tako i prekrasnim melodijama.
Z. Sarić