Srbija će u EU kad i Hrvatska
Premijer Vlade Republike Srbije Zoran Živković za Novi list (5. rujna) govori o razvoju veza između SCG i RH, spornim pitanjima, izbjeglicama, granicama, sličnosti i razlikama političkih scena i aktualnom trenutku Srbije.
Kako bi danas ocijenili odnose SCG i RH i koja su najvažnija sporna pitanja?
Naši odnosi su dobri, od kad je Republika Hrvatska samostalna država vjerojatno najbolji. Evo, s godinu dana kašnjenje ipak je RH uvela bezvizni režim prema nama a mi smo to učinili nešto prije toga. Drugi dokaz je dobra privredna suradnja.
Oko 350.000 izbjeglih došlo je iz Hrvatske u Srbiju a od toga se za sada vratilo svega 50.000. Dalje, tu su pitanja koja se tiču imovine izbjeglih, 18.000 srpskih kuća još uvijek je u posjedu nekog drugog mada postoje tapije za kuće. Također, nije riješeno ni 40.000 stanova odnosno stanarskih prava Srba iz Hrvatske što je, recimo, učinjeno u Bosni tako da imamo primjer kako se to može, odnosno da je samo pitanje volje. Mislim i da je to velika prepreka Hrvatskoj u daljnjem približavanju EU.
Koliko problem izbjeglica utječe na međusobne odnose Srbije i Hrvatske?
Sigurno da je to najveće opterećenje u našim međusobnim odnosima. To opterećenje sada, na sreću, nije takvo da bi prouzročilo zatezanje odnosa ali i ne može se zanemariti u njihovom razvijanju.
U Hrvatskoj se kao jedno od najvažnijih spornih pitanja između dvije zemlje spominje neriješeno pitanje granice na Dunavu. Hoće li taj problem uskoro biti riješen?
Mi inače nemamo riješeno pitanje granica u na Prevlaci i kod Šarengradske ade i to je nešto na čemu će se raditi ali svakako više ne može biti uzrokom velikih problema. Incident koji se dogodio prije nešto više od godinu dana na granici na Dunavu sigurno i definitivno se neće ponoviti. Pitanje te granice postao je problematično uslijed pomicanja riječnog korita u zadnjih 30 godina ali mislim da se sve to može riješiti kao i da nije tema za predsjednika države i premijera već za mješovitu komisiju koja razmatra svestrane mogućnosti. U svakom slučaju, u tom poslu nitko ne može niti prevariti drugoga niti pobijediti.
Ipak, upravo zbog svestranog rješenja Hrvatska želi demilitarizaciju granice sa srbijanske strane. Kad će se to dogoditi?
Zakonska regulacija o tome već postoji, bit će policija a ne vojska samo što mi, za sada, još nemamo novaca da to uradimo odmah. No, to je definitivno naše opredjeljenje i bit će realizirano što prije.
Da li bi mogli usporediti sadašnje političke scene u Hrvatskoj i Srbiji?
Ne znam puno o hrvatskoj političkoj sceni ali ona je sigurno mnogo jednostavnija od srpske. Ne postoji vlada u svijetu koja ima deset predsjednika stranaka i koju u parlamentu podržava 10-15 stranaka što na prvi pogled djeluje kao fenomenalno, ali ako malo bolje vidite to nije baš tako jer to izaziva razne probleme. Znam da su u Hrvatskoj izbori zakazani za 23. studenoga, vidjet ćemo kako će proći ti izbori. Mislim da imamo slične probleme i iste ciljeve. Ciljevi su nam EU, sve političke stranke i u jednoj i u drugoj državi kažu »da« Europskoj uniji, »da« vladavini prava, »da« zaštiti ljudskih i manjinskih prava. Ono što je u Hrvatskoj lakše jeste što nemaju problem Kosova i Metohije.
Kad bi odnosi između RH i SCG mogli biti ravni onima koje imaju zemlje EU?
Kad uđemo u EU. Po mojoj procjeni to neće biti mnogo daleko. Tvrdim da postoje i zli Srbi i zli Hrvati ali i da postoje i dobri Srbi i dobri Hrvati kao što je i u svakoj drugoj naciji. g