Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Novi raskol prijeti starijoj stranci vojvođanskih Hrvata

Starija, i po broju podružnica snažnija politička stranka vojvođanskih Hrvata, Demokratski savez Hrvata u Vojvodini, prema dostupnim informacijama prolazi kroz novu krizu.
Podsjećamo da je DSHV kao stranka opstao nakon brojnih lomova od svog utemeljenja 15. srpnja 1990. U ratnoj atmosferi početkom devedesetih DSHV je prebrodio prve probleme. Pojedinci su otišli uslijed ratnog progona, odupiranja mobilizaciji, neslaganja s načinom rada u stranci ili radi svog osobnog probitka u Republiku Hrvatsku. 
RAZMIMOILAŽENJA: U godinama čekanja na demokratske promjene uslijedila je kriza. Očitovala se napuštanjem stranke od strane uglavnom mlađih članova subotičke podružnice zbog neslaganja u povodu formiranja privremenog Hrvatskog nacionalnog vijeća. Nakon iz-vjesnog vremena, toj grupi su se pridružili i oni koji su ih formalno isključili iz stranke, jer se dio subotičke podružnice razišao sa predsjednikom stranke mr. Belom Tonkovićem, te su utemeljili Hrvatski narodni savez.
Potpredsjednik DSHV-a iz tog perioda Lazo Vojnić Hajduk prisjeća se svog isključenja zbog neslaganja sa Belom Tonkovićem koje postoji, kako kaže, još od 1993., i koje je kulminiralo 1996. godine kada se Tonković, prema njegovim riječima, obračunao sa svim neistomiš-ljenicima. Vojnić Hajduk dodaje kako je strategija i politika DSHV bila tako postavljena da je bila u isključivoj službi jednog čovjeka, da nitko nije imao ništa protiv stranke, već protiv apsolutističkog i bahatog ponašanja njenog lidera koji se ponašao kao da je u službi politike koja nije bila interes Hrvata u Vojvodini. 
NOVE PODJELE: Ni dolaskom dugo očekivanih demokratskih promjena, nije došlo do velikog zbližavanja hrvatskih političkih opcija, iako su obje stranke bile skupa u Demokratskoj oporbi Srbije. Nesuradnja HNS i DSHV dovela je do konstituiranja dva privremena Hrvatska nacionalnog vijeća. Propuštene su šanse za objedinjavanje istraumatizirane hrvatske zajednice, a kao dodatak na nezaliječene rane, dolazi vijest o novim neprebrodivim podjelama unutar DSHV. 
Jedna grupa želi uskoro održati izvanrednu skupštinu (prvi spomenut datum bio je 30. ožujka, zatim je bilo riječi da će se pričekati kraj izvanrednog stanja, ali ima i onih koji žele i prije toga održati skupštinu) sa jedinom točkom dnevnog reda - raspravom o povjerenju predsjedniku mr. Beli Tonkoviću. Inici-jator je najjača, subotička podružnica ove stranke, a njen predsjednik Martin Bačić kaže da su osnovni razlozi za takav korak pad rejtinga stranke u zadnje vrijeme u Somboru i Srijemu, nekorektan odnos Tonkovića prema suradnicima, članstvu, Veleposlanstvu Republike Hrvatske i Konzulatu u Subotici, te medijima. Osim toga, predsjednika stranke kritiziraju jer je, otkako je postavljen za potpredsjednika Skupštine općine, potpuno zapustio rad stranke. »Odbor subotičke podružnice je sa 9:2 izglasao nepovjerenje Tonkoviću, i o tome smo bezbroj puta razgovarali«, kaže Bačić i dodaje da je on osobno protiv iznošenja u javnost ovih stvari, ali da se to više ne može spriječiti. 
NEREGULARNO SAZIVANJE: Pot-predsjednik stranke Slaven Dulić odgovara na ove navode riječima da postoji regularan zahtjev vijeća da se održi skupština stranke, ali da datum, mjesto i dnevni red određuje predsjedništvo koje saziva skupštinu, što dokazuje članom 29. i 30. statuta stranke. »Stoga se može reći da se skupština nepravilno saziva, te da se ulazi u zonu falsifikata. Predsjedništvo mora sazvati izvanrednu skupštinu i to je ono čega se boji ova grupa ljudi, koja pokušava ilegalno postići ono što regularno ne može. Moglo bi se desiti da skupština izgleda smiješno, da odlučuje 30 do 40 članova, uglavnom iz Subotice« - kaže Dulić. Izjavu Bele Tonkovića nismo uspjeli dobiti, s obzirom da je cijelog tjedna bio na službenom putu. 
Što se tiče stava druge dvije podružnice - u Petrovaradinu se energično protive sazivanju izvanredne skupštine dok se prethodno ne formira komisija koja bi utvrdila sporne činjenice, jer smatraju, da bi bez priprema to rezultiralo podjelama i cijepanjem stranke - stoji u odluci koju je potpisao Josip Sabljak. U Somboru podržavaju stav subotičke podružnice, da su potrebne promjene u stranci, ali uz ogradu da to mora biti na redovitoj sjednici, u naredna dva mjeseca, bez velikih drama i optužbi, kaže predsjednik podružnice Jozo Kolar.
Osim samog sazivanja skupštine, naj-spornije pitanje je – treba li obrazovati anketni odbor koji bi istražio utemeljenost navedenih kritika, što ne podržavaju subo-tička podružnica i vijeće stranke. 

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika