Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Odjeli na hrvatskom u Sonti i somborskim školama

SONTA: Učenici i uposlenici Osnovne škole »Ivan Goran Kovačić« u Sonti 21. ožujka svečano su proslavili Dan škole. Priređena je bila svečana akademija, te održana brojna sportska natjecanja.
»Prema našim podacima, početak školstva u Sonti datira još od osamnaestog stoljeća. Školovanje se odvijalo na njemačkom i mađarskom jeziku, sve do konca I. svjetskog rata. U vrijeme između dva svjetska rata škola je imala i odjeljenja s nastavom na šokačkom jeziku što je vidljivo po diplomama iz toga razdoblja. Današnji naziv škola je dobila poslije II. svjetskog rata, a ovaj objekt izgrađen je ranih šezdesetih godina prošlog stoljeća« - kaže o povijesti školstva u Sonti direktor OŠ »Ivan Goran Kovačić« dipl. biolog Zvonko Tadijan. 
U velikom broju vojvođanskih mjesta primjetno je opadanje broja žitelja, pa tako i učenika. Je li i u Sonti isti slučaj? 
Svakako. Broj učenika kontinuirano opada. Koncem šezdesetih godina imali smo oko 1.000 učenika, a danas ih je svega 400. Da nemamo priličan broj djece iz izbjegličke populacije stanje bi bilo još katastrofalnije. Među učenicima imamo oko 75 posto domicilnog sta-novništva, većinom Hrvata
Vi ste prvi direktor sonćanske osnovne škole koji je rođen i živi u Sonti. Kakva je situacija s nastavnim kadrom?
Po pitanju nastavnog kadra situacija je dosta povoljna. U posljednje dvije godine jedan broj nastavnika je umirovljen, a uposleni su mladi kadrovi, potekli iz ovoga mjesta. Jedini problem nam je nedostatak nastavnika matematike. Nadam se da ćemo riješiti i to, a moramo se zahvaliti i općinskim strukturama koji nam rješavaju još jedan problem kupovinom opreme za kabinet informatike.
Kakve je rezultate dalo anketiranje za odvijanje nastave na hrvatskom jeziku u Sonti?
»Anketa je slabo primljena, kao da se u startu na Sontu nije najozbiljnije računalo. Zahvaljujući tome, odziv za nastavu na hrvatskom jeziku bio je nezadovoljavajući. Za učenje hrvatskog jezika s elementima nacionalne kulture izjasnilo se preko 100 roditelja. No, kako smo kasno dobili nastavni program, nemamo riješeno pitanje nastavnika, a manjka nam i neophodna tehnička pomoć. Realizacija će uslijediti tek u idućoj školskoj godini« - rekao je direktor Osnovne škole »Ivan Goran Kovačić« u Sonti Zvonko Tadijan.
Ivan Andrašić
 
SOMBOR: Nakon Subotice, Đurđina, Tavankuta i Male Bosne, sljedeće školske godine i u osnovnim školama u somborskoj općini trebalo bi biti formirano nekoliko odjeljenja prvih razreda na hrvatskom jeziku. O tome se razgovaralo na sastanku pros-vjetnih radnika hrvatske nacionalnosti održanom 20. ožujka u Hrvatskom domu u Somboru. 
Osim prosvjetnih radnika, predstavnika svećenstva i vjeroučitelja iz somborske općine, sastanku su pri-sustvovali i potpredsjednik Hrvatskog akademskog društva Dujo Runje i  načelnik Odeljenja za društvene delatnosti općine Subotica Grgo Fran-cišković, koji su domaćinima prenijeli svoja iskustva vezana za školovanje na hrvatskom jeziku u Subotici. Ravnatelj predškolske ustanove »Naša radost« u Subotici Jašo Šimić govorio je o problemima koji postoje u nastavi na hrvatskom jeziku u predškolskim ustanovama u Subotici i Tavankutu, a vlč. Josip Temunović  o potrebi boljeg informiranja roditelja o pravu njihove djece da pohađaju nastavu na materinskom jeziku. Programi postoje, udžbenici su osigurani, a ima i učitelja koji bi izvodili nastavu na hrvatskom jeziku. Najveći problem je neobaviještenost roditelja – zaključak je s ovog sastanka. »Zakonom o zaštiti sloboda i prava nacionalnih manjina, usvojenim u veljači prošle godine, Hrvatima u Vojvodini omogućeno je obrazovanje na materinskom jeziku. Zato i ovim putem pozivamo roditelje – građane hrvatske nacionalnosti, da svoju djecu upišu u odjelje-nja na hrvatskom jeziku« - rekli su somborski prosvjetni radnici.
 
Silvija Vilim

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika