13.03.2009
Visoka plodnost nazimica
»Pen ar lan Dunav« je filijala francuske kompanije »Pen ar lan« na čijem se čelu nalazi znanstvenik i genetičar Jean Naveau (Bretanja). Radi se o stvaranju sasvim nove kinesko-europske rase svinja, koja je rezultat 11-godišnjeg rada na križanju i selekciji u kompaniji za selekciju svinja »Pen ar lan«. Nazimica naïma, s 12,5 posto kineske krvi, jedinstvena je i drugačija od svih rasa i njen genetski potencijal pokazuje kako će za 5 godina davati 40 prasadi godišnje.
Ana Forgić iz Bačkog Monoštora stjecajem je okolnosti još u djetinjstvu upoznala obitelj francuskog genetičara Jeana. Naime, živeći u Njemačkoj i pohađajući gimnaziju otišla je na razmjenu učenika u Francusku, gdje je boravila u njegovoj obitelji. Iako po povratku u Bački Monoštor i tijekom studija u Novom Sadu nije niti sanjala da će njoj i njezinom suprugu Mati biti ponuđena suradnja s ovom prestižnom kompanijom, redovito je održavala kontakt s francuskom obitelji. Međutim, prije sedam godina, kada je Savezno udruženje odgajivača svinja sa sjedištem u Beogradu uspostavilo suradnju s kompanijom »Pen ar lan« u Francuskoj, Ana i Mata Forgić su na poziv Francuza uključeni u taj rad.
Obuka u Francuskoj
Kada su stvoreni uvjeti za uzgoj penerlana u Srbiji, Ana i Mata Forgić otišli su na obuku u Francusku. Ta je obuka trajala za svakog po godinu dana do 2005. godine, kada je u Bačkom Monoštoru osnovana filijala »Pen ar lan Dunav« d.o.o. za područje Srbije i jugoistočne Europe.
»Na obuci i stručnom usavršavanju u Francuskoj morali smo, prije svega, naučiti francuski jezik, a zatim je uslijedilo upoznavanje s radom na farmi, kontinuirano praćenje genetskih dostignuća i genetskih resursa, kompletan komercijalni dio u kompaniji i na terenu, logistika i veterinarsko-sanitarni dio«, prisjećaju se Ana i Mata Forgić. Po povratku u Srbiju, bračni par Forgić je putem predavanja i prezentacija uspješno započeo uzgoj nazimica i nerasta na nekoliko farmi u Srbiji i Bosni i Hercegovini. Danas se proizvodnja nerasta P76 radi na farmi Ivana Dulića u Đurđinu, genetiku »Pen ar lan« koriste i Ljubica i Krešimir Dulić iz Đurđina, kao i kod pojedinaca koji surađuju s udrugama poljoprivrednika.
Znanje, znanost, iskustvo
»Cilj naše filijale je proizvodnja i širenje kvalitetne i zdrave proizvodnje svinja za reprodukciju uz maksimalnu suradnju s uzgajivačima i mjerodavnim službama«, navode Forgićevi. Korisnici genetike »Pen ar lan« profitiraju od znanja, znanosti i iskustva koje je francuska kompanija stvorila u svojih 40 godina postojanja i omogućila uspješnu prisutnost na zahtjevnom tržištu Europske Unije. Uvjet za pristup na tržište EU je organizirana, zakonom regulirana i efikasna proizvodnja svinja. »Pen ar lan Dunav« vrši prodaju nazimica naïma i nerasta P76 s odgovarajućim certifikatom – pedigreom iz Francuske, budući da se kompletna proizvodnja prati i procjenjuje na bazi kompjutorskog sustava za selekciju svinja za reprodukciju u Francuskoj.
Rad Ane i Mate Forgić ogleda se u servisu i edukaciji uzgajivača vezanih za suvremena dostignuća u genetici, unapređenje uvjeta držanja životinja, prehrane i upravljanje proizvodnjom. Osim toga, nadgledaju farme, razmjenjuju informacije s matičnom kompanijom, mjere, promatraju, kontroliraju i odabiru životinje koje idu dalje u reprodukciju, tj. koje ispunjavaju uvjete za dalju prodaju uzgajivačima svinja.
»Na terenu popunjavamo listu prašenja, listu osemenjivanja, listu zalučenja i podatke šaljemo u Francusku, gdje se u kompjutorskom sustavu za odlučivanje određuje kakve su rezultate dale i koje su svinje za reprodukciju. Takve svinje dobivaju originalan certifikat, koji je zapravo njihova osobna iskaznica i na ovim prostorima izdaje ga samo ‚Pen ar lan Dunav‘ iz Bačkog Monoštora«, kaže Ana Forgić.
Nazimica naïma
Poslije 11 godina ulaganja i rada na selekciji, predstavljena je prva nazimica naïma koja je dobivena kombinacijom europske i kineske rase svinja. Nazimica naïma poznata je i priznata po svojoj visokoj plodnosti i dugovječnosti i izraženom materinskom instinktu, otporna je na bolesti, daje ujednačena legla, otpornu i vitalnu prasad.
»Pravilnom njegom nazimica naïma dobiva se prase više po leglu. Trenutačno se nazimica u Srbiji može kupiti po cijeni od 350 eura. Daljnja distribucija i prodaja nazimica iz Srbije nije moguća, jer se još uvijek svinje cijepe od kuge«, kaže Mata Forgić. Genetski se napredak, naïme, ogleda u činjenici da ona daje 28-30 tovljenika tijekom godine. Na primjer, 2007. godine, u uvjetima na slami, nazimice su u obitelji Ljubice i Krešimira Dulića u Đurđinu davale 31 tovljenika po krmači godišnje. I pokraj svih pokazatelja, Mata kaže kako ljudi još uvijek s nevjericom gledaju na činjenicu da u Francuskoj na farmi tovljenik za 135 dana starosti dostigne 115 kg.
Budući da je mesnatost tovljenika preko 60 posto, Forgićevi kažu kako će se u Srbiji konačni boljitak na ovom polju ostvariti tek kada se cijena svinja bude određivala po njihovoj mesnatosti. U cilju internacionalizacije matične kompanije, »Pen ar lan Dunav« iz Bačkog Monoštora širi se na hrvatsko i makedonsko tržište, a preko ostalih europskih filijala na teritorij Rusije i Ukrajine.