Hrvatska ide doma

Kada je sudac Colina označio kraj susreta trećeg kola skupine B između Hrvatske i Engleske, koju je momčad predvođena karizmatičnim kapetanom Davidom Beckhamom posve zasluženo dobila 4:2, završio se portugalski san i nadanja cijele nogometne nacije o eventualnom uspjehu na Europskom nogometnom prvenstvu u Portugalu. Uz skromna dva osvojena boda, remisi s outsiderom Švicarskom i favoritom Francuskom, uz već spomenuti poraz od »Albiona«, te osvojeno treće mjesto na tablici kvalifikacijske skupine, čini se krajnjim dometom ove generacije predvođene osporavanim izbornikom Barićem.
1. kolo, Hrvatska – Švicarska 0:0
Prvi susret u Portugalu protiv podcijenjenih Švicaraca, u koji su polagane velike nade i vjerovalo se u sigurnu pobjedu koja bi otvorila neku šansu za prolaz u drugi krug, završio je neodlučeno, ali je taj osvojeni »mršavi« bod bio ravan porazu. Da žal bude veća protivnik je igrao gotovo cijelo drugo poluvrijeme s igračem manje (isključen Vogel), ali ni brojčana nadmoć i objektivno veća igračka kvaliteta pojedinaca nije bila dovoljna za gol u mreži igrača tog susreta vratara Stiela.
Hrvatska: Butina, Šimić (Srna), R. Kovač, Šimunić, Živković, Mornar, N. Kovač, Bjelica (Rosso), Olić (Rapaić), Šokota, Pršo
Švicarska: Stiel, Haas, M. Yakin, Muller, Spycher, Huggel, H. Yakin (Gygax), Vogel, Wicky (Henchoz), Chapuisat (Celestini)
Sudac: Lucilio Batista (Portugal)
2. kolo, Hrvatska – Francuska 2:2
Poslije neuspjeha protiv Švicaraca pred drugi susret u skupini B protiv favorizirane francuske momčadi svjetskih i europskih prvaka malo je tko davao veće šanse za bolji rezultat. Ali, kako to često biva, inat ponekad može biti vrlo inspirativan i poslije izgubljenog poluvremena (0:1) u samo nekoliko minuta nastavka golovima Rapaića (iz jedanaesterca) i Prše, Hrvatska je posve preokrenula susret. Pogrešku Tudora prilikom povratne lopte prema vrataru Butini, lukavo je iskoristio Trezeguet i izjednačio, postavivši konačan rezultat. Ponovno velika žal za propuštenom prilikom da se pobijedi velika momčad »Galskih pijetlova« predvođena genijalcima Zidaneom i Henryjem. Optimizam poslije ovog neodlučenog ishoda i dva uknjižena boda naglo je porastao, ostavljajući mogućnost, uz imperativ pobjede protiv Engleske, prolaska u četvrtfinale.
Hrvatska: Butina, Šimić, R. Kovač, Tudor, Šimunić, Rosso, Bjelica (Leko), N. Kovač, Rapaić (Mornar), Šokota (Olić), Pršo
Francuska: Barthez, Gallas (Sagnol), Thuram, Dessailly, Wiltrod (Pires), Silvestre, Dacourt (Pedretti), Vieira, Zidane, Henry, Trezeguet
Sudac: Kim Milton Nielsen (Danska)
3. kolo, Hrvatska – Engleska 2:4
Kada je Niko Kovač u 5. minutu susreta ugurao loptu u mrežu Jamesa (1:0) san je postao java i u tom trenutku (i sljedećih 35 minuta) Hrvatska je zauzimala drugo mjesto na tablici skupine B, mjesto koje je vodilo prema četvrtfinalnom susretu protiv Portugala. No, furiozni finiš golovima Scolesa i Rooneya u posljednjih pet minuta prvog dijela (1:2), raspršio je san o prolasku dalje i na odmor se otišlo u minusu od jednog gola. U nastavku Rooney je s još jednim zgoditkom potvrdio nadmoć Engleske (1:3), ali je pogodak Tudora (2:3) još malo »podgrijao« nadu koja se, pak, posve »smrzla« još jednim engleskim golom, ovog puta Lamparda (2:4) i sve je bilo gotovo…
Engleska je, u ovom trenutku jednom rječju, bolja.
Hrvatska: Butina, Šimić (Srna), R. Kovač (Mornar), Šimunić, Živković, Tudor, N. Kovač, Rosso, Rapaić (Olić), Šokota, Pršo
Engleska: James, G. Neville, Cole, Terry, Campbell, Gerrard, Lampard (Ph. Neville), Beckham Scholes (King), Rooney (Vassel), Owen
Sudac: Pierluigi Colina (Italija)
Go­lo­vi i kar­to­ni

Reprezentacija Hrvatske postigla je četiri gola na tri utakmice, a strijelci su bili: Rapaić, Pršo, N. Kovač i Tudor. Što se tiče javnih opomena, njih je bilo mnogo više u vidu žutih kartona koje su dobili: Živković, Mornar, Bjelica, Pršo, Rapaić, Šimić, R. Kovač, Tudor, Rosso, Leko. Nitko nije dobio crveni karton.
Igrači gle­da­te­lji

Uz igrače koji su iznijeli teret tri nastupa na Euro 2004, nekoliko igrača nije dobilo povjerenje izbornika Barića i bez odigrane minute bili su gledatelji na klupi za pričuvne igrače. Nisu ulazili u igru: Vladimir Vasilj i Joey Didulica (pričuvni vratari), Stjepan Tomas, Mato Neretljak, Mario Tokić, Marko Babić i Ivan Klasnić