Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Trudnoća na + 35 stupnjeva

U načelu, u danima kad temperatura zraka prelazi 30 stupnjeva Celzija, za trudnice je najvažnije izbjegavati izlaganje najjačem suncu, pogodno se obući, češće se tuširati i rashlađivati prirodnim napitcima. Olako prihvaćanje visokih temperatura i zanemarivanje njihovog utjecaja na zdravlje, kod trudnica može izazvati ozbiljne posljedice, kao što su – vrtoglavica, gubljenje svijesti, grčevi, premorenost, pa i toplotni udar, o kojem smo govorili prije nekoliko brojeva. Također, sve zdravstvene tegobe, koje je trudnica oduvijek imala, prilikom ovako visokih temperatura kao da se udvostručuju: stopala više natiču, češća je pojava vrtoglavice, nervoze i izuzetno pojačano znojenje. Svakako, apetit se također pojačava. Najčešće se buduće majke žale kako se osjećaju veoma loše, muči ih vrtoglavica, otežano spavanje, imaju osjećaj da su preteške same sebi, pogotovo one u poodmakloj trudnoći. Postoje brojni razlozi zašto trudnice loše podnose velike vrućine i to, prije svega, zbog hormona progesterona koji povećava temperaturu tijela.
Kako bismo pomogli trudnicama da što lakše prebrode vrele ljetne dane i spremne dočekaju porođaj, navest ćemo nekoliko savjeta kojih bi se trebale pridržavati.
  Od 11 do 16 sati ne bi trebale boraviti vani, osim u slučaju da u pretoplim stanovima ne postoje rashladni uređaji. Tada se preporučuje boravak u parkovima s puno drveća i pojačanim strujanjem zraka. Prilikom izlaganja suncu svaka trudnica, kao i svi drugi, mora zaštititi kožu od sunca koristeći kreme s visokim zaštitnim faktorima (30 i više). Posebno na oprezu trebaju biti trudnice s takozvanim rizičnim trudnoćama, koje, pokraj sve zaštite, trebaju nositi i naočale za sunce i šešir.
Kako klima-uređaji i kod nas sve više i više postaju uobičajeni, prilikom njihovog korištenja ipak treba biti oprezan. Za trudnice u prostorijama s klima-uređajima razlika u temperaturi u odnosu na vanjsku treba biti između osam i deset stupnjeva. Čak i po najvrelijim danima ne smijete programirati klimu na temperaturu ispod 18 stupnjeva.
Što se tiče oblačenja, neophodno je oblačiti garderobu od prirodnih materijala i svijetlih tonova. Sintetika se ne preporučuje, jer ćete se u njoj samo upariti i stvoriti pogodno tlo za razvoj bakterija. Uska garderoba usporava disanje i narušava toplotno usklađivanje organizma. U odjeći svijetlih boja od prirodnih materijala, kao što su pamuk i lan, bit će vam mnogo ugodnije.
Pijte tople (ne vrele) čajeve. Pretjerano ohlađeni napitci neće nadoknaditi manjak tekućine. Oni se duže zadržavaju u želucu, pa im treba više vremena da dospiju u stanice. Osim toga, uvjetuju i pojačan rad znojnih žlijezda. Treba piti tekućinu koja je otprilike sobne temperature. Koliko god nevjerojatno zvučalo, topli zeleni čaj će vam najbolje utoliti žeđ. Tu su i čaj od mente, negazirana mineralna voda, kompoti i voćni sokovi od jabuke, naranče i grejpfruta, prirodni napitci od mrkve i cikle. Sok od limuna, razrijeđen s vodom u razmjeri 1:10, obnavlja elektrolitičku ravnotežu i sprječava pretjerano znojenje. Ipak, osobe koje se mnogo znoje trebaju piti mineralnu vodu, kako ne bi došlo do elektrolitnog disbalansa. Vitamin C će vam ublažiti posljedice vrućine, kao što su – umor, vrtoglavica i iscrpljenost. Slatka gazirana pića treba izbjegavati, jer sadrže šećer, pa ćete i dalje biti žedni. Nemojte pretjerivati niti s napitcima koji sadrže kofein.
U prehrani treba biti zastupljeno što više svježeg voća i povrća. Lagana i lakosvarljiva prehrana, mediteranska, s dosta salata od povrća, posnih sireva, maslinova ulja i prohlađene čorbe s povrćem. Preporučuje se riba na roštilju i lagano meso. Treba smanjiti unos bjelančevina i ograničiti konzumiranje mliječnih proizvoda na pola litre dnevno. Rizično je pojesti sendvič koji je stajao nekoliko sati na sobnoj temperaturi, kao i podgrijavanje hrane ispod ključanja, jer to odgovara bakterijama. Namirnice obvezno držati u hladnjaku. S povišenim temperaturama pojavljuju se i patogeni mikroorganizmi koje ljudi zadržavaju, prenose na hranu, a opasni su jer nemaju neugodne mirise.
Tijekom vrelih dana trudnicama je neophodno izbjegavati teže fizičke poslove, kao i kuhanje i peglanje i sve što pridonosi zagrijavanju prostorija. Nasuprot tome, kad god se ukaže prilika, preporučuje se plivanje u vodi provjerene kvalitete. Ova vrsta fizičke aktivnosti idealna je u ljetnim mjesecima, pod uvjetom da voda nije previše hladna i zagađena. Plivanje ne samo da osvježava tijelo, već osigurava i prirodnu vodenu masažu, koja ublažava bolove u nogama i leđima. Ipak, i u ovoj vodenoj blagodati budite umjerene. Dvadesetak minuta laganog plivanja sasvim je dovoljno za oporavak buduće mame. Preporučuju se i kupke za stopala. Napravit ćete ih tako što ćete u hladnu vodu staviti malo morske soli, ružmarina i nekoliko kapi ekstrakta divljeg kestena. Ovako će se tegobe u svezi s bolovima u stopalima i natečena stopala smanjiti, a miris etarskih ulja i ružmarina učinit će da se bolje osjećate.                                         g
 
 
 

Najava događaja

27.04.2025 - Subotička premijera »Stipanove princeze«

Dramski odjel HKC-a Bunjevačko kolo iz Subotice izvodi premijerno predstavu Stipanova princeza u nedjelju, 27. travnja, u subotičkom Narodnom kazalištu, na sceni Jadran, s početkom u 19.30 sati. Tekst i režiju potpisuje Marjan Kiš.

29.04.2025 - HGU: Večer sa solistima – maturantima

Hrvatska glazbena udruga Festival bunjevačkih pisama priređuje u utorak, 29. travnja, koncertnu večer sa solistima – maturantima subotičke Glazbene škole koja će biti održana u Velikoj vijećnici Gradske kuće u Subotici. Početak je u 19.30 sati. Cijena ulaznice je 400 dinara.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika