Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Bašti­na za bu­dućnost

U organizaciji Hrvatske karmelske provincije sv. o. Josipa i Instituta za kršćansku duhovnost KBF-a Sveučilišta u Zagrebu, organiziran je Međunarodni znanstveni simpozij »Baština za budućnost« prigodom 100. obljetnice Karmela u Somboru (1904. -2004.).
    Ovaj simpozij održan je u Hrvatskom domu u Somboru, 13. i 14. srpnja.
POVIJEST KARMELSKOG SAMOSTANA: Karmelićanski samostan u Somboru slavi svoju stotu obljetnicu osnutka i djelovanja. Kamen temeljac Karmelićanskog samostana u Somboru postavljen je 4. srpnja 1904. godine. Dvadesetog kolovoza 1904. kanonski je ustanovljena zajednica karmelićana u Somboru, a 14. svibnja 1905. godine, samostan je bio sagrađen, useljen i uspostavljena je klauzura pod zaštitom sv. Josipa. U njemu je počelo živjeti pet redovnika: Mađar provincijal i vikar, poglavar samostana u Somboru, otac Stjepan od svete Terezije Šoš, Austrijanac za njemački jezik otac Apulinar od sv. Josipa, Hrvat, za hrvatski jezik otac Gerard Tomo Stantić od svetoga Stjepana kralja i još dva časna brata, ne svećenika, Mađar brat Matija od uznesenja Marijina. On je kuhao i kasnije je bio sakristan, a drugi koji je govorio hrvatskim jezikom brat Josip od Blažene Djevice Marije, bio je vratar. To su prvih pet karmelićana, koji su počeli živjeti u novoosnovanom karmelićanskom samostanu. U jesen 1905. godine samostan se povećava i zajednica broji već petnaest redovnika. Od 1905. do 1925. godine u karmelićanskom samostanu u Somboru djeluje Filozofsko i teološko učilište karmelićanskih bogoslova koji se tu osposobljavaju za svećenički red i svoj pastoral na području gdje ih poslušnost bude poslala. Tako je bilo do 1925. godine, kada zbog granice i ratnih prilika prestaje Filozofsko-teološko učilište, ali tada Somborac, Hrvat, pater Ambrozije Bašić od Uznesenja Marijina na nebo, osniva prvo dječačko sjemenište za sedamnaest đaka Hrvata i drugih narodnosti koji se kao dječaci okupljaju u samostanu, tu žive, a idu u vanjsku, gradsku gimnaziju u Somboru. Žive u samostanu, mole, studiraju i opredjeljuju se za Karmel i to je bilo proročansko, vidovito djelovanje oca Ambrozija, koji je to unaprijed vidio i stvorio da se Karmelićanska provincija počela razvijati mladim podmlatkom. Drugi svjetski rat je to pomeo, ali karmelićani u Somboru su imali sjemeništarce koji su postali bogoslovi na svjetskim učilištima, gdje su se osposobljavali za Filozofsko-teološki fakultet i tada su se vraćali nakon drugog svjetskog rata, ponovno u Sombor. Godine 1958. s prvih pet redovnika i deset sjemeništaraca odlaze iz Sombora u Zagreb gdje se ustanovljuje u Remetama novi samostan a kasnije taj samostan postaje sjedište provincije koji se sada zove Hrvatska karmelska provincija sv. Oca Josipa sa sjedištem u Zagrebu. Ovog trenutka Hrvatska karmelska provincija broji samostane: Sombor, Zagreb-Remete, Split-Kamen Šine, Krk, Buško blato u Bosni i Hercegovini i samostan u Sofiji u Bugarskoj.
    »S ovih prostora imamo dosta redovnika koji su tu rođeni, a postali su karmelićani. Za sada imamo devet živih karmelićana iz Bačke i Banata. Osim toga imamo tri klauzurne redovnice karmelićanke iz Bačke, to su s. Lidija Bakula, koja je karmelićanka u Karmelu Kloštor Ivanić u Hrvatskoj s. Ljilja iz Sonte koja je karmelićanka u Đakovačkoj Breznici i s. Marta koja je rodom iz Sombora, a sada je u Karmelu u Pečuhu. Imamo i sjemeništaraca i mladića koji se i sada interesiraju za nas, žele biti karmelićani i to je naša budućnost. Zato je i naslov ovog simpozija ‘Baština za budućnost’«, kaže za Hrvatsku riječ, mr. otac Mato Miloš iz Karmelićanskog samostana u Somboru.
    Kao i na samom početku i sada u Karmelićanskom samostanu u Somboru ima pet karmelićana. Kako nam je rekao o. Mato Miloš provincija planira samostan u Somboru restrukturirati kako bi tu možda ponovno nastao novicijat i vratili se mladi karmelićani. Karmel djeluje ovdje sa svojom mogućnošću duhovnih vježbi za mlade, za odrasle, laike, redovnike, redovnice, svećenike gdje imaju tako uređen samostan da su u mogućnosti primiti sedam osoba u isto vrijeme. Imaju sve propratne objekte kao što je vlastita kapela, vlastita dvorana s knjižnicom. Imaju i prekrasan vrt gdje se može zaista odmarati.
PREDAVANJA: Nakon otvaranja skupa i pozdravnih riječi dr. sc. Ivana Karlića, o somborskom Karmelu i njemačkoj narodnosti, na njemačkom jeziku je govorio župnik iz Apatina i Odžaka vlč. Jakob Pfeifer. O somborskom Karmelu i mađarskoj narodnosti govorio je o. Bernardin Viszmeg iz Sombora, a o hrvatskoj narodnosti dr. Andrija Kopilović iz Subotice.
    Tijekom drugog dana simpozija održana su brojna predavanja tijekom cijeloga dana. Na temu – Povijest nastanka Karmela u Somboru govorio je dr.  Ante Sekulić iz Zagreba, o proslavama Gospe Karmelske u Somboru o. Vjernceslav Mihtec također iz Zagreba, a o somborskom Karmelu u dokumentima Generalne kurije u Rimu do 1922. godine govorio je mr. Zdenko Križić iz Rima. Pastoralno djelovanje karmelićana u Somboru bila je druga tema dr.  Ante Sekulića. O statistici somborskog Karmela je govorio mr. Dario Tokić iz Zagreba, a o arhitekturi i slikarstvu Karmelske crkve i samostanu izlagao je mr. Bela Duranci. O glazbenom fundusu i kulturološkim događanjima govorio je dr. Đurka Tabori,  o knjižnici somborskog Karmela mons. Stjepan Beretić, o značajnim likovima somborskog Karmela izlagao je mr.  Mato Miloš. Na temu Karmelski Treći red u Somboru i bratovština sv. Škapulara izlagao je dr. Gábor Barana iz Budimpešte. Molitvenik »Radost duše« u svom vremenu i prostoru, bila je tema koju je obradio dr. sc. Vladimir Dugalić iz Đakova. Na temu, Sluga Božji otac Tomo Gerard Stantić govorio je predavač iz Zagreba dr. Franjo Podgorelec, o zajedničkom obilježjima i specifičnim naglascima duhovnosti istočnokršćanskog monaštva i karmelske duhovnosti govorio je episkop dr. Irinej Bulović, a o ekumensko-dijaloškoj dimenziji Karmela u Somboru govorio je dr. Jure Zečević iz Zagreba. Posljednje predavanje bilo je na temu Aktualna situacija i duhovno-pastoralne perspektive, o čemu je govorio dr. Jakov Mamić iz Zagreba.    

Najava događaja

01.08.2024 - Likovna kolonija Bunarić

Otvorenjem izložbe radova nastalih na prošlogodišnjem sazivu, danas (1. kolovoza) u Subotici započinje XXVIII. Međunarodna likovna kolonija Bunarić u organizaciji Likovnog odjela HKC-a Bunjevačko kolo. Kolonija traje do 3. kolovoza a sudjeluju slikari iz Srbije, Hrvatske, Mađarske i BiH, uz koje rade i članovi Likovnog odjela HKC-a.

04.08.2024 - Dužijanca u Mirgešu

Dužijanca u Mirgešu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u dvorani mjesne zajednice. Početak je u 18 sati.

04.09.2024 - Dužijanca u Đurđinu

Dužijanca u Đurđinu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u 10 sati u crkvi sv. Josipa Radnika.  U 19 sati će biti održana akademija Rič pod đermom, ove godine u sjećanje na Vericu Dulić. Bandašicino kolo počinje u 20 sati..

05.08.2024 - Likovna kolonija »Stipan Šabić«

Dvanaesti saziv Međunarodne umjetničke kolonije Stipan Šabić bit će održan od 5. do 10. kolovoza u Subotici, u prostorijama Doma učenika srednjih škola. Sudjelovat će četrnaest akademskih umjetnika iz Srbije, Hrvatske, Makedonije, Austrije, Mađarske i Australije. Svečanost zatvaranja, uz prigodnu izložbu nastalih djela, najavljena je za subotu, 10. kolovoza, s početkom u 19 sati. Organizator kolonije je HLU Croart iz Subotice.

08.08.2024 - Književna večer KD-a »Ivan Antunović«

Katoličko društvo Ivan Antunović poziva na obilježavanje dana Društva i književnu večer na kojoj će biti predstavljena knjiga mons. dr. Andrije Anišića SPOMENICA 2 – Ponovni pohod Hrvata Bunjevaca u staru postojbinu, Dužijanca u Mostaru – Obnova spomen-ploče iz 1933. Književna večer se održava u četvrtak, 8. kolovoza, s početkom u 19 sati u HKC-u Bunjevačko kolo u Subotici. Tijekom večeri bit će dodijeljene i nagrade Ivan Antunović zaslužnom pojedincu, udruzi i brojnoj obitelji.

12.08.2024 - Etnokamp u Subotici

Hrvatska čitaonica iz Subotice organizira Etnokamp za učenike osnovnoškolske dobi na hrvatskom jeziku. Ovogodišnji Etnokamp realizira se u razdoblju od 12. do 16. kolovoza u dvorištu Doma Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini. 

Tema ovogodišnjeg etnokampa je Disnotor i prelo. Tijekom ovih pet dana učenici uče o svojoj povijesti, tradiciji i baštini Hrvata u Vojvodini kroz razne radionice koje su različitog karaktera (kreativno – manualna, glazbena, folklor, moderni ples, dramska, recitatorska, kuharska, duhovna, tradicijsko pjevanje i druge). Posljednjeg petog dana djeca će već tradicionalno prirediti prodajnu izložbu svojih uradaka te završnu priredbu na kojoj će pokazati što su naučila u kampu. 

Cijena petodnevnog aranžmana je 1.200 dinara, a prijave su na e-mail bernadica@gmail.com ili na broj telefona 069/1017090 do 2. kolovoza 2024. godine.

15.08.2024 - Ciklusa hrvatskog filma u Vojvodini

Prvi dio programa ovogodišnjega Ciklusa hrvatskog filma u Vojvodini održat će se u sklopu programa Tavankutsko kulturno lito od 15. do 17. kolovoza na Etno salašu Balažević u Tavankutu. Ulaz na sve projekcije je slobodan. 

Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini održava se u organizaciji Udruge Artizana iz Zagreba u partnerstvu sa Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata i uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra, a ovaj program održava se u suradnji sa HKPD Matija Gubec i OŠ Matija Gubec iz Tavankuta.

Program:

15.08.2024. četvrtak, 19 sati

  • Čari naše škole, 4 min.
  • Šegrt Hlapić, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2013., 102 min.

16.08.2024. petak, 20 sati

  • Duh u močvari, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2006., 90 min.

17.08.2024. subota, 20 sati

  • Ivanova igra, dokumentarni film, Hrvatska, 2019., 50 min.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika