Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Svadba i vino pomirili Šokce

Sonta je naselje od oko pet i pol tisuća žitelja, većinom Hrvata-Šokaca, smješteno južno od Sombora, velikog atara, omeđenog s jedne strane Dunavom, a s druge kanalom Dunav - Tisa - Dunav. Žitelji Sonte su vrijedni ljudi, otvorena srca i široke duše, uvijek spremni pomoći drugima, puno puta i na svoju štetu. Osnovna djelatnost Sonćana je poljodjelstvo, a u odnosu na veličinu mjesta obrt je nedovoljno razvijen, kao i trgovina i ugostiteljstvo. Takvo stanje je, vjerojatno, posljedica svih društvenih zbivanja tijekom posljednjeg desetljeća.
Sonta je nekada pripadala staroj Bačkoj županiji, a prvi put se spominje u XII. stoljeću. Najstarijom ispravom o Sonti smatra se dokument Bele III, iz razdoblja 1173.-1196. godine, čiji je sadržaj poznat iz prijepisa. U ispravama se Sonta pomi-nje kao naselje TERRA ZUNO SOUCHA. Kralj Andrija II darivao je ovo naselje u posjed vitezu Tomi Hachariasu, kao nagradu za hrabrost. I dalje kroz povijest Sonta je često mijenjala svoje gospodare, zahvaljujući diobama i prodajama između 1237. i 1247. godine. Tako je i tadašnji kralj, uz suglasnost kraljice Elizabete, 1392. godine darivao Sontu budimskim Klarisama, koje su imale patronat nad sonćanskom župom i redovito je pomagale. Prva crkva u Sonti sagrađena je 1718. godine, a obnovljena 1746. godine. Posvećena je sv. Lovri čije ime i danas nosi.
Početkom XX. Stoljeća Sonta je imala ukupno 22.112 katastarskih jutara zemlje. Nažalost, vlasnici ove zemlje nisu bili Šokci mada su u to vrijeme činili veliku većinu pučanstva. Šokci su bili nadaleko poznati i vrijedni nadničari. Iz te sirotinje proistekla je i šokačka narodna nošnja, kojoj se mnogi dive i danas. Sve do 1880. godine, zbog neimaštine, Šokci nisu nosili »gospocku«, tvorničku robu, nego robu iz kućne, ručne radinosti. U šokačkim kućama se tkalo, vezlo, šilo, heklalo... Izrađivale su se predivne narodne nošnje, ćilimi, ponjavke, krpare, čipke i drugo. Nošnje su se razlikovale po tome tko ih nosi: muško ili žensko, mlado ili staro, djevojke ili udane žene. S koljena na ko-ljeno, te nošnje su u Sonti sačuvane do danas.
Sonta njeguje još jednu lijepu tradiciju u domenu kulture. To je naš »Grožđe bal«, manifestacija utemeljena 1928. godine. Utemeljitelj je, prema predanju, bio tadašnji seoski učitelj Janko Knežević. Sonta je bilo selo s puno vinograda, a Sonćani ljubitelji dobre kapljice, pod čijim utjecajem se događalo dosta incidenata, osobito između žitelja sjevernog i južnog dijela sela, Valpovčana i Kranjaca. Stradale su tu mnoge glave, zubi, a ponekad je i »brica proradila«. Učitelj Janko se dosjetio jadu i predložio ratobornim seljanima da organiziraju tobožnju svadbu, uz uvjet da mlada bude iz sjevernog, a mladoženja iz južnog dijela sela. Svadbena bi povorka obišla cijelo selo uz plesanje i pjevanje sokacima, te na koncu bilo bi »vjenčanje« kneza i kneginje »Grožđe bala«. Sonćani su to prihvatili, te uz izuzetak nekoliko ratnih godina, ovu tradiciju održali do danas. Trenutačno u Sonti djeluju tri kulturno umjetnička društva: najstarije je OKUD »Ivo Lola Ribar« osnovano prije 35 godina, te KPZH »Šokadija« i KPD »Roma« od prije go-dinu i pol dana. Sonta ima i bogatu sportsku tradiciju. Ranijih godina djelovali su ženski i muški rukometni klub, koji su stjecajem nepovoljnih okolnosti ugašeni, a NK »Dinamo« je uspio opstati i danas se natječe u Područnoj ligi Sombor.                                               

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika