Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Ponijeti križ svoj svakodnevni

Ovi su dani u većini kršćanskih crkava označeni jednim znakom koji je postao simbol: križem. Oduvijek je čovjeka zanosio pogled prema nebeskim visinama prema onoj nedostižnoj vertikali koja je iznad njega i koja je unatoč svih želja u konačnici nedostižna. Jednakom marljivošću po istoj toj vertikali čovjek ulazi duboko u sebe i spušta tu vertikalnu liniju u neslućene dubine da bi razumio i shvatio sebe. I opet je dno tog  dodirljivog ljudskog bića ipak sakriveno, nedodirljivo i neshvatljivo. Tako se preko naše svijesti pa i savjesti proteže jedna vertikala koja nema ni svoga početka ni svoga kraja. Nema odakle počima i nema gdje završava. 
U isto vrijeme i istim marom čovjek je biće koje se u prostoru i vremenu pa i prema ljudima orijentira horizontalno. Promatra druge, uspoređuje se s drugima, razmišlja o drugima, divi se ili sudi druge, voli i prihvaća, indiferentan je ili odbacuje druge i tako se ta vertikala isto tako širi lijevo i desno i kao što se ne sastaju istok i zapad tako su i ta dva vertikalna krila neizmjerna. A tamo negdje gdje se vertikala i horizontala u nama sastaje, tamo negdje se nalazi konkretan čovjek koji je određen, definiran  i bar donekle izreciv upravo ukrštanjem te vertikale i horizontale. 
Ako se to ukrštanje događa pod kutom od 90 stupnjeva, dobije se savršen oblik jednoga križa koji omogućuje da ta točka susreta bude stabilna i uravnotežena. Ako se bilo koja linija ukosi krivo, dobije se nepravilan oblik i jedno križište koje je neshvatljivo i ne može se razumjeti. Nije bez razloga Isus iz Nazareta izabrao taj znak da mu dade tako značajnu simboliku s kojom se poistovjećuje sam Bogočovjek. Pitamo se, sa više manje opravdanih polazišta, da li je Nazarećanin trebao izabra-ti kao svoj znak pomirenja i ljuba-vi  upravo taj križni znak. On koji, ipak, od svih nas najbolje razumije neizmjernost vertikale i opasnost horizontale pomirio je čovjeka i Boga, čovjeka i čovjeka i čovjeka sa samim sobom, tim činom ljubavi u znaku križa. Time nam je htio trajno ostaviti jednu jaku poruku. Nije pitanje više da li je čovjek vjernik ili nevjernik, nego je to pitanje da li je čovjek uopće čovjek ili nečovjek. A to je čovje-kov stav prema tom svom vlasti-tom križu. 
Ta spoznaja, pa i sam život kao spoznata stvarnost ograničenoga bića, donosi sobom suočavanje sa križem. Križem kao pitanjem, križem kao teretom, križem kao patnjom i križem kao poslanjem. Upitno je da li čovjek može prihvatiti sebe tako definiranoga da je njegovo »ja« smješteno upravo u središte toga križa. Ako čovjek prihvati tu tajnu vertikalnosti prema gore i prema dolje kao svoje mogućnosti i istovremeno granice, on postaje miran, prihvatljiv i svjestan da je čovjek, da nije Bog, ali da nije ni životinja. I najedanput otkriva jedinstvenost sebe. Sebe neponovljivog i sebe jedinstvenog. Ako jednako tako prihvati horizontalu lijevo i desno od sebe kao različitost a bogatstvo pa kao i izvor mnogih odricanja, ograničenja ali i prilika za dava-nje, darivanje, onda postaje po-novno uravnotežen u odnosu i svjestan da je samo toliko vrijedna koliko se na njegovo središte mogu nasloniti i lijeva i desna strana a da se ne iskrive. 
I tako čovjek biva zapravo definiran tim znakom križa ako svem ovom razmišljanju doda samo jednu dimenziju: prihvatiti s ljubavlju. To je tajna života i to je život sam. Učiniti križ ljubljenim i učiniti ljubav križnom. Kad bi svatko od nas prihvatio svoju označenost tim datostima, bio bi to prekrasan perivoj ljudi koji ljubavlju rješavaju probleme odnosa prema sebi prema Bogu i prema bližnjemu. A to je Isusu htio reći kada je svojima ostavio: Tko ne uzme križ svoj i ne pođe za mnom, nije mene dostojan! Čovjek vjernik, pa i svaki iskreni tražitelj smisla, naći će i u ovom znaku jednu ponudu o kojoj je dobro razmišljati i pokušati  prihvatiti Učiteljevu poruku da je samo onaj velik tko zna biti dovoljno malen i da je među nama najveći onaj koji je po ljubavi i u ljubavi kruh svagdašnji za život svijeta. Ove me misli zaokupljaju sada kada cijela zajednica pomalo trpi od besmisla, tjeskobe i straha, a mi se spremamo slaviti Uskrs. Tješi me da iza Velikoga petka ipak dolazi pravi Uskrs!
 
Samo je onaj velik tko zna biti dovoljno malen i  među nama je najveći onaj koji je po ljubavi i u ljubavi kruh svagdašnji za život svijeta.

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika