Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Očuvanje kulturnog identiteta Hrvata

Jedna od uloga kulturnih institucija, udruga i književnih časopisa je sagledavanje i očuvanje vrijednosti tradicionalne kulture i stvaralačkog rada sadržanog u kulturnoj baštini. Za kulturu je bitna kategorija kontinuiteta i zbog toga je važno baviti se transferom kulture. Potreba za poniranjem u dubine našeg tradicionalnog i organskog bića, iskazuje se  i u radu udruge Matica hrvatska - Subotica, koja promiče kulturni identitet hrvatskog naroda. 
Među brojnim aktivnostima Matice, koja je osnovana u Subotici 1995. godine pod nazivom Bunjevačka matica, a preimenovana u naziv Matica hrvatska - Subotica, 1998. godine, njena predsjednica Viktorija Grunčić, ističe obnavljanje časopisa za književnost, umjetnost i znanost »Klasje naših ravni«. 
»Časopis je utemeljen 1935. godine, ali se gasi zbog početka II. svjetskog rata«, kaže Viktorija Grunčić. »Matica je imala brojne aktivnosti na kulturnom polju, a jedna od njih je ponovno pokretanje i obnavljanje časopisa ‘Klasje naših ravni’. Odluka je donijeta na sjednici Upravnog odbora Matice i nakon što mi je povjereno uredništvo, počeli smo objavljivati časopis 1996. godine, u teškim uvjetima, zbog skromnih materijalnih sredstava. Sada je ta pomoć obimnija. Objavljivanje časopisa pomažu Matica hrvatska - Zagreb i Skupština općine Subotica. Časopis smo pokrenuli u cilju očuvanja kulturnog identiteta ovdašnjih Hrvata. Nastojimo otkriti, upoznati i promovirati manje poznate hrvatske spisatelje i kulturne djelatnike da bi sačuvali naše stvaraoce od anonimnosti i zaborava.»
U časopisu »Klasje naših ravni« zast-upljena je poezija i proza, obljetnice, etnografija, pedagogija, fragmenti iz starog tiska, te prikazi knjiga. Dominiraju autorski izrazi koji su srasli s ovdašnjim podnebljem, bojom, zvukom, ritmom i melodikom, kao sugestivni izrazi osobne i kolektivne individualnosti. Viktorija Grunčić među brojnim prilozima izdvaja objavljivanje »Bunjevačkih narodnih pripovitki«, koje je obradio i priredio Ivo Prćić ml., kao i objavljivanje njegova rukopisa »Bunjevačka narodna nošnja (u slikama)«. Također naglašava i rad Istraživačkog odjela Matice hrvatske - Subotica, koji je prikupljao povijesne či-njenice i obradio u cijelosti život i djelo našeg velikog župnika Blaška Rajića, a obrađen je i značaj dr. Mihovila Kataneca i Matije Jankača, u svezi s radom Hrvatskog pjevačkog društva »Neven« u Subotici. Osim značaja redovitog objavljivanja časopisa »Klasje naših ravni«, naša sugovornica ističe i rad likovnih stvaralaca u okviru Matice. 
»Likovni stvaraoci su oformili dva odjela. Likovni odjel pod nazivom »Dr. Vinko Perčić«, te slamarski odjel »Anica Balažević«. Likovni i slamarski odjel imaju veoma dobru međusobnu suradnju pri organiziranju i pripremanju brojnih izložbi u zemlji i inozemstvu. Članovi oba odjela sudjelovali su kao izlagači na likovnim kolonijama u Gornjem Bregu, Sonti i Bunariću. Uspješna je i suradnja s Hrvatskim kulturno - prosvjetnim društvom »Matija Gubec« iz Tavankuta. Cjelokupan rad na području umjetničkog i duhovnog stvaralaštva sprovodi se u cilju očuvanja kulturnog identiteta ovdašnjih Hrvata«. 
 
Z. Sarić

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika