Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Pr­ve hr­vat­ske kneževi­ne

Na novonaseljenom području Hrvati su stvorili više kneževina koje su se u početku nazivale sklavinijama. Sjeverno od Save pa do obala Balatona nalazila se Posavska Hrvatska sa središtem u Sisku. Bila je vazalna franačka kneževina kojom je vladao domaći knez. Područje između Cetine i Neretve kao i otoke Brač, Hvar, Vis, Korčulu, Lastovo i Mljet nazivalo se Paganijom ili Neretvanskom kneževinom.
    Primorska Hrvatska, središnja hrvatska kneževina nastala i u političkome i u vjerskom smislu na razmeđu Istoka i Zapada, obuhvatila je predjele od rijeke Cetine na jugu do rijeke Raše u Istri na sjeverozapadu. Potkraj 8. ili najkasnije u prvom desetljeću 9. stoljeća područjem Primorske Hrvatske zavladali su Franci, koji nisu dirali unutarnju strukturu hrvatske kneževine. Na izoliranom planinskom području oko rijeke Bosne formirana je jezgra srednjovjekovne bosanske države.
USPON HRVATSKE U DOBA KNEZA TRPIMIRA: Kako se bližila sredina 9. stoljeća, tako je pritisak Franaka na hrvatske kneževine slabio. Nedugo nakon što su sinovi Ludovika Pobožnoga podijelili Franačku (u Verdunu 843. godine), Primorskom Hrvatskom zavladao je Trpimir (845. -864.), koji je nastojao Hrvatsku osloboditi franačkoga suvereniteta. Slabljenje franačke moći tomu je pogodovalo i Trpimir je, iako je priznavao franački suverenitet, vladao kao samostalan vladar. Ratovao je protiv Bizanta i Bugara, a u jednoj se ispravi iz 852. godine naziva »milošću Božjom knez Hrvata«.
    U Trpimirovo su doba u Hrvatsku stigli benediktinci, kojima on za samostan preuređuje starokršćansku crkvu u Rižinicama, selu između Splita i Solina. Iz Rižinica je sačuvan kameni ulomak pregrade oltara s uklesanim Trpimirovim imenom. Izdao je i nekoliko povelja u kojima je Crkvi potvrdio darove svojih prethodnika. O stvarnoj snazi Trpimirove Hrvatske svjedoči i osnutak hrvatske ninske biskupije. Zbog svega rečenog, Trpimira smatramo jednim od najvažnijih hrvatskih srednjovjekovnih vladara, koji je između ostalog i začetnik vladarske dinastije Trpimirovića.
Nastavit će se

Najava događaja

01.08.2024 - Likovna kolonija Bunarić

Otvorenjem izložbe radova nastalih na prošlogodišnjem sazivu, danas (1. kolovoza) u Subotici započinje XXVIII. Međunarodna likovna kolonija Bunarić u organizaciji Likovnog odjela HKC-a Bunjevačko kolo. Kolonija traje do 3. kolovoza a sudjeluju slikari iz Srbije, Hrvatske, Mađarske i BiH, uz koje rade i članovi Likovnog odjela HKC-a.

04.08.2024 - Dužijanca u Mirgešu

Dužijanca u Mirgešu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u dvorani mjesne zajednice. Početak je u 18 sati.

04.09.2024 - Dužijanca u Đurđinu

Dužijanca u Đurđinu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u 10 sati u crkvi sv. Josipa Radnika.  U 19 sati će biti održana akademija Rič pod đermom, ove godine u sjećanje na Vericu Dulić. Bandašicino kolo počinje u 20 sati..

05.08.2024 - Likovna kolonija »Stipan Šabić«

Dvanaesti saziv Međunarodne umjetničke kolonije Stipan Šabić bit će održan od 5. do 10. kolovoza u Subotici, u prostorijama Doma učenika srednjih škola. Sudjelovat će četrnaest akademskih umjetnika iz Srbije, Hrvatske, Makedonije, Austrije, Mađarske i Australije. Svečanost zatvaranja, uz prigodnu izložbu nastalih djela, najavljena je za subotu, 10. kolovoza, s početkom u 19 sati. Organizator kolonije je HLU Croart iz Subotice.

08.08.2024 - Književna večer KD-a »Ivan Antunović«

Katoličko društvo Ivan Antunović poziva na obilježavanje dana Društva i književnu večer na kojoj će biti predstavljena knjiga mons. dr. Andrije Anišića SPOMENICA 2 – Ponovni pohod Hrvata Bunjevaca u staru postojbinu, Dužijanca u Mostaru – Obnova spomen-ploče iz 1933. Književna večer se održava u četvrtak, 8. kolovoza, s početkom u 19 sati u HKC-u Bunjevačko kolo u Subotici. Tijekom večeri bit će dodijeljene i nagrade Ivan Antunović zaslužnom pojedincu, udruzi i brojnoj obitelji.

12.08.2024 - Etnokamp u Subotici

Hrvatska čitaonica iz Subotice organizira Etnokamp za učenike osnovnoškolske dobi na hrvatskom jeziku. Ovogodišnji Etnokamp realizira se u razdoblju od 12. do 16. kolovoza u dvorištu Doma Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini. 

Tema ovogodišnjeg etnokampa je Disnotor i prelo. Tijekom ovih pet dana učenici uče o svojoj povijesti, tradiciji i baštini Hrvata u Vojvodini kroz razne radionice koje su različitog karaktera (kreativno – manualna, glazbena, folklor, moderni ples, dramska, recitatorska, kuharska, duhovna, tradicijsko pjevanje i druge). Posljednjeg petog dana djeca će već tradicionalno prirediti prodajnu izložbu svojih uradaka te završnu priredbu na kojoj će pokazati što su naučila u kampu. 

Cijena petodnevnog aranžmana je 1.200 dinara, a prijave su na e-mail bernadica@gmail.com ili na broj telefona 069/1017090 do 2. kolovoza 2024. godine.

15.08.2024 - Ciklusa hrvatskog filma u Vojvodini

Prvi dio programa ovogodišnjega Ciklusa hrvatskog filma u Vojvodini održat će se u sklopu programa Tavankutsko kulturno lito od 15. do 17. kolovoza na Etno salašu Balažević u Tavankutu. Ulaz na sve projekcije je slobodan. 

Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini održava se u organizaciji Udruge Artizana iz Zagreba u partnerstvu sa Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata i uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra, a ovaj program održava se u suradnji sa HKPD Matija Gubec i OŠ Matija Gubec iz Tavankuta.

Program:

15.08.2024. četvrtak, 19 sati

  • Čari naše škole, 4 min.
  • Šegrt Hlapić, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2013., 102 min.

16.08.2024. petak, 20 sati

  • Duh u močvari, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2006., 90 min.

17.08.2024. subota, 20 sati

  • Ivanova igra, dokumentarni film, Hrvatska, 2019., 50 min.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika