Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Rješenje je u pri­mje­ni za­ko­na

Kad se govori o nacionalnim manjinama i njihovim pravima najčešće se govori o određenim kulturnim pravima (obrazovanje, informiranje, službena uporaba jezika u cilju čuvanja, njegovanja i razvijanja nacionalne i kulturne posebnosti). Nekako u drugom planu su pitanja razmjerne zastupljenosti pripadnika nacionalnih manjina u javnim službama, organima državne vlasti i lokalne samouprave.
    Pitanje zastupljenosti pripadnika nacionalnih manjina u policiji otvoreno je u javnosti nakon što je, sredinom srpnja, srbijanski premijer Vojislav Koštunica održao seriju susreta s predstavnicima mađarske zajednice. Ovi razgovori, iako su pokazali da premijer posvećuje pažnju problemima s kojima se suočavaju manjine u Vojvodini, pokazali su i da još uvijek postoje i problemi u komunikaciji i razumijevanju.
IZJAVE I DEMANTIJI: Nakon sastanka Koštunice i predstavnika Saveza vojvođanskih Mađara, predsjednik SVM-a József Kasza je iznio kako je premijer Srbije predložio, u cilju prevencije i sprečavanja međunacionalnih incidenata, formiranje multietničke policije na u regijama gdje žive nacionalne manjine. Vlada je, međutim, demantirala navode koji su se pojavili u medijima, da je na sastancima kod premijera Vojislava Koštunice dogovoreno formiranje posebnih multietničkih policijskih jedinica u Vojvodini. Vladin ured za suradnju s medijima priopćio je da je na sastancima s predstavnicima mađarske nacionalne manjine dogovoreno da se zajedničkim naporima radi na predupređivanju svih incidenata na nacionalnoj osnovi i da je veoma značajno da predstavnici manjinskih zajednica sudjeluju u radu svih državnih i javnih službi. Nakon toga je Kasza ponovno izjavio, kako to jest bio prijedlog Koštunice, ali i poručio da ne želi komunikaciju s premijerom voditi preko medija.
TIHO ČIŠĆENJE: No, bez obzira na to, u medijima je ova tema pokrenuta. Pokrajinski tajnik za upravu, propise i nacionalne manjine Tamás Korhecz je nedugo nakon toga, u intervjuu za novosadski list »Dnevnik«, rekao kako o sadašnjoj zastupljenosti manjinskih nacionalnih zajednica u policiji nema službene podatke, jer ih nisu uspjeli dobiti od policije. Međutim, ono što je očevidno i bez tih podataka, jest da tu postoji ogromna disproporcija, odnosno, da predstavnici manjina nisu uključeni u policijsku službu niti približno razmjerno brojnosti manjinske populacije, te da je to pitanje posebno problematično jer je još 1994. godine za vrijeme Miloševićevog režima u policiji izvršeno tiho čišćenje po etničkom ključu.
    Gradonačelnik Subotice Géza Kucsera je za isti list kazao kako je ugled policije najviše narušen u vrijeme Miloševićevog režima, kada je veliki broj policajaca iz redova nacionalnih manjina morao napustiti svoj posao, dijelom zbog pritisaka koji je na njih vršen. »Dio njih je svojevoljno otišao, no nije bio mali broj ni onih koji su dobili otkaze«, kazao je Kucsera, »a na njihovo mjesto su došli ljudi iz drugih krajeva, drugih kulturnih navika, s drugačijim pogledom na svijet i koji nisu dovoljno poznavali mentalitet ovog stanovništva«. Prema njegovom mišljenju, nacionalno mješovita policija je logično rješenje za Suboticu jer u njoj žive pripadnici različitih naroda i policija bi trebala odražavati to stanje, a takva policija bila bi prihvaćena i od građana u većoj mjeri.
POLITIKA UPOŠLJAVANJA: Predsjednik subotičke podružnice DSHV-a Martin Bačić je u razgovoru za Hrvatsku riječ na temu nacionalno mješovite policije kazao kako »Zakon o zaštiti prava i sloboda nacionalnih manjina propisuje da se prilikom upošljavanja u javnim službama, uključujući i policiju ‘vodi računa o nacionalnom sastavu stanovništva, odgovarajućoj zastupljenosti i o poznavanju jezika koji se govori na području organa ili službe’. Dakle, postoji pravna norma koja nema sankciju, te je tako ova zakonska odredba mrtvo slovo na papiru. Očevidno je da se u svim javnim službama države Srbije o ovome ne vodi računa, jer se ne upošljavaju pripadnici nacionalnih manjina. Pogledajte sastave prema nacionalnoj strukturi na carini, pošti, zatim, ono što je neposredno pred nama, na primjer u Sjeverno-bačkom okrugu, policiji, pa će biti jasno da je politika upošljavanja bila i ostala da se nacionalne manjine ne upošljavaju u ovim važnim institucijama države«. S obzirom na ovakav propis – ‘vodi se računa’ – može se i ne voditi računa. Međutim, kada se radi o policiji, to je krajnje nužno. Ne može se tu osnivati ‘multi-etnička policija koja bi radila na spriječavanju međunacionalnih sukoba’ kao zasebna institucija bez izmjene nekoliko zakona, nego, jednostavnije, po mom mišljenju, treba provesti zakon, uposliti nacionalne manjine u policiji, pa neka policija radi svoj posao. Govoriti da je to teško, jer treba znati policijski posao, je vrlo čudan i neobjašnjiv izgovor. Pa, valjda nije to posao koji se ne može naučiti. Prema tome, osobno smatram da treba država stvar uzeti u svoje ruke i provesti zakon.«                              

Najava događaja

01.08.2024 - Likovna kolonija Bunarić

Otvorenjem izložbe radova nastalih na prošlogodišnjem sazivu, danas (1. kolovoza) u Subotici započinje XXVIII. Međunarodna likovna kolonija Bunarić u organizaciji Likovnog odjela HKC-a Bunjevačko kolo. Kolonija traje do 3. kolovoza a sudjeluju slikari iz Srbije, Hrvatske, Mađarske i BiH, uz koje rade i članovi Likovnog odjela HKC-a.

04.08.2024 - Dužijanca u Mirgešu

Dužijanca u Mirgešu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u dvorani mjesne zajednice. Početak je u 18 sati.

04.09.2024 - Dužijanca u Đurđinu

Dužijanca u Đurđinu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u 10 sati u crkvi sv. Josipa Radnika.  U 19 sati će biti održana akademija Rič pod đermom, ove godine u sjećanje na Vericu Dulić. Bandašicino kolo počinje u 20 sati..

05.08.2024 - Likovna kolonija »Stipan Šabić«

Dvanaesti saziv Međunarodne umjetničke kolonije Stipan Šabić bit će održan od 5. do 10. kolovoza u Subotici, u prostorijama Doma učenika srednjih škola. Sudjelovat će četrnaest akademskih umjetnika iz Srbije, Hrvatske, Makedonije, Austrije, Mađarske i Australije. Svečanost zatvaranja, uz prigodnu izložbu nastalih djela, najavljena je za subotu, 10. kolovoza, s početkom u 19 sati. Organizator kolonije je HLU Croart iz Subotice.

08.08.2024 - Književna večer KD-a »Ivan Antunović«

Katoličko društvo Ivan Antunović poziva na obilježavanje dana Društva i književnu večer na kojoj će biti predstavljena knjiga mons. dr. Andrije Anišića SPOMENICA 2 – Ponovni pohod Hrvata Bunjevaca u staru postojbinu, Dužijanca u Mostaru – Obnova spomen-ploče iz 1933. Književna večer se održava u četvrtak, 8. kolovoza, s početkom u 19 sati u HKC-u Bunjevačko kolo u Subotici. Tijekom večeri bit će dodijeljene i nagrade Ivan Antunović zaslužnom pojedincu, udruzi i brojnoj obitelji.

12.08.2024 - Etnokamp u Subotici

Hrvatska čitaonica iz Subotice organizira Etnokamp za učenike osnovnoškolske dobi na hrvatskom jeziku. Ovogodišnji Etnokamp realizira se u razdoblju od 12. do 16. kolovoza u dvorištu Doma Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini. 

Tema ovogodišnjeg etnokampa je Disnotor i prelo. Tijekom ovih pet dana učenici uče o svojoj povijesti, tradiciji i baštini Hrvata u Vojvodini kroz razne radionice koje su različitog karaktera (kreativno – manualna, glazbena, folklor, moderni ples, dramska, recitatorska, kuharska, duhovna, tradicijsko pjevanje i druge). Posljednjeg petog dana djeca će već tradicionalno prirediti prodajnu izložbu svojih uradaka te završnu priredbu na kojoj će pokazati što su naučila u kampu. 

Cijena petodnevnog aranžmana je 1.200 dinara, a prijave su na e-mail bernadica@gmail.com ili na broj telefona 069/1017090 do 2. kolovoza 2024. godine.

15.08.2024 - Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini

Prvi dio programa ovogodišnjega Ciklusa hrvatskog filma u Vojvodini održat će se u sklopu programa Tavankutsko kulturno lito od 15. do 17. kolovoza na Etno salašu Balažević u Tavankutu. Ulaz na sve projekcije je slobodan. 

Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini održava se u organizaciji Udruge Artizana iz Zagreba u partnerstvu sa Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata i uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra, a ovaj program održava se u suradnji sa HKPD Matija Gubec i OŠ Matija Gubec iz Tavankuta.

Program:

15.08.2024. četvrtak, 19 sati

  • Čari naše škole, 4 min.
  • Šegrt Hlapić, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2013., 102 min.

16.08.2024. petak, 20 sati

  • Duh u močvari, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2006., 90 min.

17.08.2024. subota, 20 sati

  • Ivanova igra, dokumentarni film, Hrvatska, 2019., 50 min.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika