Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Hodočasnici s obje strane granice

Hrvatski naziv sela Ilača spominje se od 16. stoljeća. To je ime selo dobilo po Crkvi svetog Ilije koja je građena u 12. ili 13. stoljeću.
    Ilača je smještena na krajnjem istoku Republike Hrvatske, nedaleko od Šida. Zaštićena je plodnom srijemskom ravnicom na obroncima Fruške Gore. Najveće naseljavanje Ilače počinje početkom 18. stoljeća kad je podignuta drvena Crkva sv. Jakoba, koja je spadala pod franjevačku župu u Tovarniku. Današnja Župna crkva sv. Jakoba građena je od 1763. do 1781. godine u novoromaničkom stilu. Odvajanjem od tovarničke župe osnovana je u Ilači 1941. godine samostalna župa i sagrađen župni dvor. Crkva je obnovljena nekoliko puta tijekom svoje povijesti, a i dodane su mnoge druge građevine uz crkvu. U Domovinskom ratu župna crkva, župna dvorana i župni dom su bili devastirani i opljačkani.
O GOSPINOJ CRKVI »NA VODICI«: Sedam godina nakon lurdskih ukazanja, na Gluhu nedjelju 1865. godine, dok je Ilačanin Petar Lazanin vodio blago na pašu, opazio je kako je put kojim prolazi mokar. Čim je otkopao mjesto gdje je zemlja bila najvlažnija provrela je voda još jače. Iste noći Đuka Ambrušević u snu je vidio Gospu s bijelom krunom na glavi i djetetom na lijevoj ruci. Bila je obučena u modro i bijelo odijelo. Rekla mu je kako je izvor njezin i neka se ogradi da se na njemu ne napaja stoka. Njena je želja da ona tom vodom pomaže ljudima.
    Izvor je ograđen i počeli su pristizati prvi hodočasnici. Mjesto je prozvano »Gospina vodica«. Bolesnici koji su se prali na tom izvoru ozdravljali su i to je privlačilo mnoštvo hodočasnika. Dogodila su se mnoga čudesna ozdravljenja. Zanimljivo je spomenuti i događaj za Veliku Gospu iz 1944. godine, kojega još uvijek dobro pamte stariji Šiđani. Naime, te kao i prethodnih godina do tada, u Ilaču je pristigla velika grupa hodočasnika, domaćih Nijemaca iz Rume. U jednom momentu netko je iz te grupe uzviknuo – »pogledajte gore!« Svi su pogledali gore, ali samo su Njemci iz Rume vidjeli Isusa kako plače i nježno ih gleda. Nitko tada nije kužio što to znači. Ali, samo poslije nepuna dva mjeseca svi Nijemci su protjerani, a puno ih je završilo i u logorima diljem Srijema, gdje su mnogi skončali svoje živote. Crkva posvećena Gospi Ilačkoj »na vodici« sagrađena je od 1867. do 1870. godine.
    U Domovinskom ratu svetište je uništeno i crkva opljačkana.
HODOČASNICI SA SVIH STRANA: Za blagdan Uznesenja Blažene Djevice Marije, u Hrvata poznatiji kao blagdan Velike Gospe, ovo Marijansko svetište prepuno je vjernika. Tako je bilo i ove godine. Već u poslijepodnevnim satima 14. kolovoza Ilača je bila prepuna hodočasnika iz cijele Đakovačke i Srijemske biskupije, ali su došli mnogi i iz Zagreba i inozemstva. Veliki je broj hodočasnika iz istočnoga dijela biskupije, to jest Vikarijata srijemskog, posebno iz Šida i okolice.
    Mnogi stariji Šiđani se i danas sjećaju kada su išli još kao mladi pješice u Ilaču za Veliku Gospu. Krenuli bi 14. kolovoza, pa bi bili cijelu noć i ujutro na misi, a tek bi u popodnevnim satima 15. kolovoza ponovno pješice krenuli doma. Ovako su nekada hodočastili katolici iz Šida, Srijemske Mitrovice, Sota, Erdevika, Kukujevaca, Gibarca, Morovića, Vašice, Batrovaca, Berkasova, Bikića, Ljube, Rume, Inđije. Tako je bilo sve do konca Drugog svjetskog rata. Na žalost, nakon rata broj katolika se drastično smanjivao, a i oni koji su ostali, danas su razdvojeni granicom od matične domovine i više ne idu pješice na hodočašće u Ilaču.
    Ipak, i danas je puno mladih iz okolice Vukovara, Iloka, Vinkovaca, koji dolaze pješice u Ilaču na dan Velike Gospe.
    Na svim misama 14. kolovoza, u 17, 19, 21 sat i u polnoć, bilo je uistinu puno nazočnih vjernika. Nakon mise u 21 sat uslijedila je tradicionalna procesija oko Svetišta s upaljenim svijećama i pjesmom. Misu u polnoć predvodio je mladomisnik iz Nijemaca, vlč. Nikica Bošnjaković.
    Glavna misa je bila na dan Velike Gospe, u 10.30. Pred nekoliko tisuća vjernika predvodio ju je pomoćni biskup Đakovačke i Srijemske biskupije Đuro Hranić

Najava događaja

01.08.2024 - Likovna kolonija Bunarić

Otvorenjem izložbe radova nastalih na prošlogodišnjem sazivu, danas (1. kolovoza) u Subotici započinje XXVIII. Međunarodna likovna kolonija Bunarić u organizaciji Likovnog odjela HKC-a Bunjevačko kolo. Kolonija traje do 3. kolovoza a sudjeluju slikari iz Srbije, Hrvatske, Mađarske i BiH, uz koje rade i članovi Likovnog odjela HKC-a.

04.08.2024 - Dužijanca u Mirgešu

Dužijanca u Mirgešu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u dvorani mjesne zajednice. Početak je u 18 sati.

04.09.2024 - Dužijanca u Đurđinu

Dužijanca u Đurđinu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u 10 sati u crkvi sv. Josipa Radnika.  U 19 sati će biti održana akademija Rič pod đermom, ove godine u sjećanje na Vericu Dulić. Bandašicino kolo počinje u 20 sati..

05.08.2024 - Likovna kolonija »Stipan Šabić«

Dvanaesti saziv Međunarodne umjetničke kolonije Stipan Šabić bit će održan od 5. do 10. kolovoza u Subotici, u prostorijama Doma učenika srednjih škola. Sudjelovat će četrnaest akademskih umjetnika iz Srbije, Hrvatske, Makedonije, Austrije, Mađarske i Australije. Svečanost zatvaranja, uz prigodnu izložbu nastalih djela, najavljena je za subotu, 10. kolovoza, s početkom u 19 sati. Organizator kolonije je HLU Croart iz Subotice.

08.08.2024 - Književna večer KD-a »Ivan Antunović«

Katoličko društvo Ivan Antunović poziva na obilježavanje dana Društva i književnu večer na kojoj će biti predstavljena knjiga mons. dr. Andrije Anišića SPOMENICA 2 – Ponovni pohod Hrvata Bunjevaca u staru postojbinu, Dužijanca u Mostaru – Obnova spomen-ploče iz 1933. Književna večer se održava u četvrtak, 8. kolovoza, s početkom u 19 sati u HKC-u Bunjevačko kolo u Subotici. Tijekom večeri bit će dodijeljene i nagrade Ivan Antunović zaslužnom pojedincu, udruzi i brojnoj obitelji.

12.08.2024 - Etnokamp u Subotici

Hrvatska čitaonica iz Subotice organizira Etnokamp za učenike osnovnoškolske dobi na hrvatskom jeziku. Ovogodišnji Etnokamp realizira se u razdoblju od 12. do 16. kolovoza u dvorištu Doma Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini. 

Tema ovogodišnjeg etnokampa je Disnotor i prelo. Tijekom ovih pet dana učenici uče o svojoj povijesti, tradiciji i baštini Hrvata u Vojvodini kroz razne radionice koje su različitog karaktera (kreativno – manualna, glazbena, folklor, moderni ples, dramska, recitatorska, kuharska, duhovna, tradicijsko pjevanje i druge). Posljednjeg petog dana djeca će već tradicionalno prirediti prodajnu izložbu svojih uradaka te završnu priredbu na kojoj će pokazati što su naučila u kampu. 

Cijena petodnevnog aranžmana je 1.200 dinara, a prijave su na e-mail bernadica@gmail.com ili na broj telefona 069/1017090 do 2. kolovoza 2024. godine.

15.08.2024 - Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini

Prvi dio programa ovogodišnjega Ciklusa hrvatskog filma u Vojvodini održat će se u sklopu programa Tavankutsko kulturno lito od 15. do 17. kolovoza na Etno salašu Balažević u Tavankutu. Ulaz na sve projekcije je slobodan. 

Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini održava se u organizaciji Udruge Artizana iz Zagreba u partnerstvu sa Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata i uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra, a ovaj program održava se u suradnji sa HKPD Matija Gubec i OŠ Matija Gubec iz Tavankuta.

Program:

15.08.2024. četvrtak, 19 sati

  • Čari naše škole, 4 min.
  • Šegrt Hlapić, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2013., 102 min.

16.08.2024. petak, 20 sati

  • Duh u močvari, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2006., 90 min.

17.08.2024. subota, 20 sati

  • Ivanova igra, dokumentarni film, Hrvatska, 2019., 50 min.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika