Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Ako vi­di­mo, naći ćemo i od­go­vo­re

To je originalni naslov na talijanskom jeziku doktorske radnje vlč. Marinka Stantića, koju je uspješno obranio 22. lipnja 2004. godine na Papinskom lateranskom sveučilištu u Rimu, a na hrvatskom jeziku glasi: »Inkulturacija vjere kroz pučku pobožnost Hrvata-Bunjevaca«. Radnja je zadovoljila sve standarde znanstvenog rada na tako renomiranom i uglednom sveučilištu u Rimu. Ima kratak uvod, tumačenje ključnih pojmova, argumentaciju, primjenu na naše prilike, periodizaciju i zaključak. Na kraju je popis izvora i literature. U ovome prikazu ne ulazim u raščlambu općih pojmova i procesa, kao što su kultura, inkulturacija i suodnos vjere i kulture, kao ni samog pojma vjere ili kulture. Pažnju posvećujem onome što se odnosi na Hrvate-Bunjevce, odnosno, kako su se te opće vrijednosti utkale u naše pučke pobožnosti i narodne običaje. Početak svega toga je u radu našeg prosvjetitelja Ivana Antunovića.
    On je već u poznim godinama i lošeg zdravlja započeo svoj prosvjetiteljski rad. Na to su ga ponukale tri činjenice. Prvo, Hrvati Južne Ugarske su slabo odgojeni u vjeri, drugo, većina su nepismeni, i treće, ekonomski se rapidno urušavaju. On se divi dostignućima kod Mađara i Nijemaca, ali ga boli jadno stanje njegova naroda. Od većinskog naroda traži samo pravo i pravdu. Čim je to postigao u zakonskoj formi, kreće na posao. U javnost izlazi s novinama 1870. godine, a kasnije dolaze i knjige, koje će započeti inkulturaciju vjere kroz pobožnosti i običaje.
TROKUT SRBI-MAĐARI-HRVATI: Marinko Stantić u radu navodi slijedeće običaje prožete vjerom: običaji i pobožnosti u Adventu, običaju u vezi s Božićem, Prelo, običaji u Korizmi, običaji oko Uskrsa, Kraljice i Dužijancu. U radnji su dotaknuti i suradnici i nasljednici Ivana Antunovića. Taj rad je počeo s nominalnim biskupom Ivanom Antunovićem, a period, koji radnja obuhvaća, završava sa stvarnim biskupom Lajčom Budanovićem. To je otprilike sedamdeset godina. Taj proces traje do izbijanja Drugog svjetskog rata. Antunović je ovom radnjom dobio konačno svoju znanstvenu verifikaciju, a to bi trebali dobiti i svi njegovi suradnici i nasljednici u istom poslu.
    Priča o Antunoviću je završena, ali nije i kraj njegovim porukama u novim okolnostima. Upravo na planu poruka i novih okolnosti ova doktorska radnja otvara mnoštvo veoma važnih pitanja za suvremeni pastoral i kulturološki rad među Hrvatima-Bunjevcima. Od Antunovića 70 godina i od Budanovića 70. To je dug period s veoma velikim promjenama na svim područjima. Pastoralna teologija mora odgovoriti na mnoštvo suvremeni pitanja i dati praktična rješenja za naše vrijeme.
    Prvo mora odrediti našu poziciju u trokutu Srbi, Mađari i Hrvati s aspekta vjere, kulture i ekonomije. Drugo, mora elaborirati tri dugotrajna procesa: liberalizam, laicizam i ateizam. Dok se to ne obavi temeljito, ne može se ni govoriti o globalizaciji, jer ne znamo ni s čim ni kako bi u nju ušli. Mi smo u mnogostrukom zakašnjenju. Kako su kroz spomenute procese prošli naša vjera, kultura, običaji i ekonomija.
TRANSFORMACIJA OBIČAJA: Blaško Rajić je kristijanizirao Dužijancu. U svim nekadašnjim običajima bio je prisutan i segment vjere. Danas se vrši, ne od danas, desakralizacija svih običaja, a pučke pobožnosti odumiru, jer nemamo nekadašnjeg puka i njegove percepcije vjere, pa nemamo ni takav modul prakticiranja vjere. Otajstva vjere se pretvaraju u narodne običaje. Mnogi katolici krštenje, prvu pričest, krizmanje i vjenčanje već smatraju običajima, a ne najvećim svetinjama vjere. Često se čuje da su sve to samo naši stari običaji. A naši stari običaji su doživjeli potpunu transformaciju. Danas varoščani uče seljane kako treba raditi ris. Prelo je nastalo u seoskoj sredini, danas je elitna fešta za (polu) gospodu. Ove tvrdnje ne traže krivca za sve to, nego pokušavaju upozoriti na procese. I danas je potrebna inkulturacija, ali u koju kulturu, jer seoska je nestala, a gradska se nije stvorila. Kako stojimo s poezijom, prozom, filmom, slikarstvom itd. Ima li u njima segmenta vjere?
    Mladi doktor pastoralne teologije morat će napustiti svoju prvu ljubav »Čikerijadu«, naći ekipu i pozabaviti se urgentnim pitanjima. Nije problem u tome što se sve mijenja, niti što se brzo mijenja, nego da li mi to vidimo. Ako vidimo, naći ćemo i odgovore. 

Najava događaja

01.08.2024 - Likovna kolonija Bunarić

Otvorenjem izložbe radova nastalih na prošlogodišnjem sazivu, danas (1. kolovoza) u Subotici započinje XXVIII. Međunarodna likovna kolonija Bunarić u organizaciji Likovnog odjela HKC-a Bunjevačko kolo. Kolonija traje do 3. kolovoza a sudjeluju slikari iz Srbije, Hrvatske, Mađarske i BiH, uz koje rade i članovi Likovnog odjela HKC-a.

04.08.2024 - Dužijanca u Mirgešu

Dužijanca u Mirgešu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u dvorani mjesne zajednice. Početak je u 18 sati.

04.09.2024 - Dužijanca u Đurđinu

Dužijanca u Đurđinu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u 10 sati u crkvi sv. Josipa Radnika.  U 19 sati će biti održana akademija Rič pod đermom, ove godine u sjećanje na Vericu Dulić. Bandašicino kolo počinje u 20 sati..

05.08.2024 - Likovna kolonija »Stipan Šabić«

Dvanaesti saziv Međunarodne umjetničke kolonije Stipan Šabić bit će održan od 5. do 10. kolovoza u Subotici, u prostorijama Doma učenika srednjih škola. Sudjelovat će četrnaest akademskih umjetnika iz Srbije, Hrvatske, Makedonije, Austrije, Mađarske i Australije. Svečanost zatvaranja, uz prigodnu izložbu nastalih djela, najavljena je za subotu, 10. kolovoza, s početkom u 19 sati. Organizator kolonije je HLU Croart iz Subotice.

08.08.2024 - Književna večer KD-a »Ivan Antunović«

Katoličko društvo Ivan Antunović poziva na obilježavanje dana Društva i književnu večer na kojoj će biti predstavljena knjiga mons. dr. Andrije Anišića SPOMENICA 2 – Ponovni pohod Hrvata Bunjevaca u staru postojbinu, Dužijanca u Mostaru – Obnova spomen-ploče iz 1933. Književna večer se održava u četvrtak, 8. kolovoza, s početkom u 19 sati u HKC-u Bunjevačko kolo u Subotici. Tijekom večeri bit će dodijeljene i nagrade Ivan Antunović zaslužnom pojedincu, udruzi i brojnoj obitelji.

12.08.2024 - Etnokamp u Subotici

Hrvatska čitaonica iz Subotice organizira Etnokamp za učenike osnovnoškolske dobi na hrvatskom jeziku. Ovogodišnji Etnokamp realizira se u razdoblju od 12. do 16. kolovoza u dvorištu Doma Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini. 

Tema ovogodišnjeg etnokampa je Disnotor i prelo. Tijekom ovih pet dana učenici uče o svojoj povijesti, tradiciji i baštini Hrvata u Vojvodini kroz razne radionice koje su različitog karaktera (kreativno – manualna, glazbena, folklor, moderni ples, dramska, recitatorska, kuharska, duhovna, tradicijsko pjevanje i druge). Posljednjeg petog dana djeca će već tradicionalno prirediti prodajnu izložbu svojih uradaka te završnu priredbu na kojoj će pokazati što su naučila u kampu. 

Cijena petodnevnog aranžmana je 1.200 dinara, a prijave su na e-mail bernadica@gmail.com ili na broj telefona 069/1017090 do 2. kolovoza 2024. godine.

15.08.2024 - Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini

Prvi dio programa ovogodišnjega Ciklusa hrvatskog filma u Vojvodini održat će se u sklopu programa Tavankutsko kulturno lito od 15. do 17. kolovoza na Etno salašu Balažević u Tavankutu. Ulaz na sve projekcije je slobodan. 

Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini održava se u organizaciji Udruge Artizana iz Zagreba u partnerstvu sa Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata i uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra, a ovaj program održava se u suradnji sa HKPD Matija Gubec i OŠ Matija Gubec iz Tavankuta.

Program:

15.08.2024. četvrtak, 19 sati

  • Čari naše škole, 4 min.
  • Šegrt Hlapić, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2013., 102 min.

16.08.2024. petak, 20 sati

  • Duh u močvari, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2006., 90 min.

17.08.2024. subota, 20 sati

  • Ivanova igra, dokumentarni film, Hrvatska, 2019., 50 min.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika