Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Hrvatski olimpizam

Olimpijske igre, koje se upravo odvijaju u Ateni, prigoda su da se prisjetimo Franje Bučara, utemeljitelja hrvatskoga olimpizma, te rezultata Hrvata na nekim olimpijskim igrama.
    Franjo Bučar rođen je 1866. godine. Studirao je na Kraljevskome gimnastičkom institutu u Stockholmu. Hrvate je upoznao s pravilima mnogih sportova, osnovao mnoga sportska društva te znatno pridonio širenju tjelesne kulture, posredno i nacionalne svijesti.
    Premda je nekoliko puta razgovarao s Coubertinom o primanju Hrvatske u Međunarodni olimpijski odbor, najveće gimnastičarsko udruženje, Hrvatski sokolski savez, nije primljen u MOO, pa su hrvatski sportaši nastupali pod zastavom Austro-Ugarske Monarhije.
    Godine 1920. Franjo Bučar je primljen u članstvo MOO-a, a od te su godine hrvatski sportaši nastupili na olimpijskim igrama pod jugoslavenskom zastavom.
    Za vrijeme Drugoga svjetskog rata Olimpijske igre nisu održavane, a nakon svršetka rata predsjednik MOO-a predložio je Bučaru da obnovi Olimpijski odbor u socijalističkoj Jugoslaviji. Bučar je umro na Božić 1946. godine ne dočekavši odgovor, jer jugoslavensko vodstvo, slijedeći politiku Sovjetskoga Saveza, nije željelo pristupiti međunarodnom olimpijskom pokretu – nakon Rezolucije Informbiroa godine 1948. naglo je obnovljen rad JOO-a i hrvatski su sportaši do 1991. godine nastupali pod zastavom socijalističke Jugoslavije; uz dakako, izuzetke – neki su Hrvati nastupali pod zastavama SAD-a, Australije i pojedinih južnoameričkih zemalja.

Znaš li…?

* Grci su vrijeme računali prema olimpijskim igrama, a prve igre održane su 776. godine prije Krista. Održavale su se svake četiri godine u čast bogu Zeusu u svetištu Olimpiji na poluotoku Peloponezu
* Olimpijske su igre isprva bile natjecanja u recitiranju stihova velikih grčkih pjesnika, Homera, a zatim i Hesioda. Tek su poslije postale i sportsko natjecanje
* Pet olimpijskih krugova (plavi, žuti, crni, zeleni i crveni) predstavljaju jedinstvo pet kontinenata i susret sportaša iz cijeloga svijeta
* Premda su početkom XVII. stoljeća Englezi u Cotswoldu organizirali natjecanje nazivom Olimpic Games, osnivačem modernih olimpijskih igara smatramo Pierre de Coubertina (1863. -1937.), pedagoga, povjesničara i diplomatu. Geslo igara je izreka »Brže, više, snažnije«, a Coubertin je i autor izreke »Važno je sudjelovati«
* Prve moderne olimpijske igre održane su u Ateni 1896. godine; prvi pobjednik bio je američki troskokaš James Conolly, a pobjednik maratonske utrke bio je grčki pastir Spiridon Louis
* Prvi Hrvat na igrama i osvajač brončane olimpijske medalje 1900. u Parizu bio je Milan Neralić – iste su godine prvi puta na Olimpijskim igrama nastupile žene
* Osmerac zadarskog veslačkog kluba »Diadora« osvojio je broncu 1924. u Parizu
* Franjo Mihalić osvojio je srebrnu medalju u maratonu u Melbourne 1956. godine
* Nogometna je reprezentacija Jugoslavije tri puta za redom osvajala srebrnu medalju – u Londonu 1948., u Helsinkiju 1952. i Melbourneu 1956. godine, a u finalu rimskog turnira 1960. godine s 3:1 pobijedila je Dansku
* Plivačica Đurđica Bjedov je prva Hrvatica osvajačica zlatne medalje – 100 metara prsno. Na istim je igrama u Mexico Cityu 1968. godine osvojila i srebro na 200 metara prsno
* Boksač Mate Parlov osvojio je zlato u poluteškoj kategoriji u Münchenu 1972. godine
* Veslač Matija Ljubek u Montrealu je osvojio zlato u kanuu jednokleku na 10.000 metara, a na 500 metara osvojio je broncu. Nastupio je na u Montrealu (1976.), Moskvi (1980.), Los Angelesu (1984.) i Seoulu (1988.); u Los Angelesu Ljubek je osvojio dvije medalje
* Košarkaši predvođeni Krešimirom Ćosićem nekoliko su puta bili »srebrni«, kao i vaterpolisti, dok su rukometaši gotovo uvijek bili »zlatni«. Velike su uspjehe postigle i ženske ekipe u košarci i rukometu, kao uostalom i hrvači, boksači te stolnotenisači
* U Barceloni 1992. vijorila se prvi puta hrvatska zastava na dodjeli medalja – srebro košarkaši, predvođeni Draženom Petrovićem, te dvije bronce Gorana Ivaniševića
* Atlanta 1996. – zlato rukometaši, srebro vaterpolisti;
* Sydney 2000. – jedno zlato, jedna bronca.       

Najava događaja

01.08.2024 - Likovna kolonija Bunarić

Otvorenjem izložbe radova nastalih na prošlogodišnjem sazivu, danas (1. kolovoza) u Subotici započinje XXVIII. Međunarodna likovna kolonija Bunarić u organizaciji Likovnog odjela HKC-a Bunjevačko kolo. Kolonija traje do 3. kolovoza a sudjeluju slikari iz Srbije, Hrvatske, Mađarske i BiH, uz koje rade i članovi Likovnog odjela HKC-a.

04.08.2024 - Dužijanca u Mirgešu

Dužijanca u Mirgešu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u dvorani mjesne zajednice. Početak je u 18 sati.

04.09.2024 - Dužijanca u Đurđinu

Dužijanca u Đurđinu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u 10 sati u crkvi sv. Josipa Radnika.  U 19 sati će biti održana akademija Rič pod đermom, ove godine u sjećanje na Vericu Dulić. Bandašicino kolo počinje u 20 sati..

05.08.2024 - Likovna kolonija »Stipan Šabić«

Dvanaesti saziv Međunarodne umjetničke kolonije Stipan Šabić bit će održan od 5. do 10. kolovoza u Subotici, u prostorijama Doma učenika srednjih škola. Sudjelovat će četrnaest akademskih umjetnika iz Srbije, Hrvatske, Makedonije, Austrije, Mađarske i Australije. Svečanost zatvaranja, uz prigodnu izložbu nastalih djela, najavljena je za subotu, 10. kolovoza, s početkom u 19 sati. Organizator kolonije je HLU Croart iz Subotice.

08.08.2024 - Književna večer KD-a »Ivan Antunović«

Katoličko društvo Ivan Antunović poziva na obilježavanje dana Društva i književnu večer na kojoj će biti predstavljena knjiga mons. dr. Andrije Anišića SPOMENICA 2 – Ponovni pohod Hrvata Bunjevaca u staru postojbinu, Dužijanca u Mostaru – Obnova spomen-ploče iz 1933. Književna večer se održava u četvrtak, 8. kolovoza, s početkom u 19 sati u HKC-u Bunjevačko kolo u Subotici. Tijekom večeri bit će dodijeljene i nagrade Ivan Antunović zaslužnom pojedincu, udruzi i brojnoj obitelji.

12.08.2024 - Etnokamp u Subotici

Hrvatska čitaonica iz Subotice organizira Etnokamp za učenike osnovnoškolske dobi na hrvatskom jeziku. Ovogodišnji Etnokamp realizira se u razdoblju od 12. do 16. kolovoza u dvorištu Doma Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini. 

Tema ovogodišnjeg etnokampa je Disnotor i prelo. Tijekom ovih pet dana učenici uče o svojoj povijesti, tradiciji i baštini Hrvata u Vojvodini kroz razne radionice koje su različitog karaktera (kreativno – manualna, glazbena, folklor, moderni ples, dramska, recitatorska, kuharska, duhovna, tradicijsko pjevanje i druge). Posljednjeg petog dana djeca će već tradicionalno prirediti prodajnu izložbu svojih uradaka te završnu priredbu na kojoj će pokazati što su naučila u kampu. 

Cijena petodnevnog aranžmana je 1.200 dinara, a prijave su na e-mail bernadica@gmail.com ili na broj telefona 069/1017090 do 2. kolovoza 2024. godine.

15.08.2024 - Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini

Prvi dio programa ovogodišnjega Ciklusa hrvatskog filma u Vojvodini održat će se u sklopu programa Tavankutsko kulturno lito od 15. do 17. kolovoza na Etno salašu Balažević u Tavankutu. Ulaz na sve projekcije je slobodan. 

Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini održava se u organizaciji Udruge Artizana iz Zagreba u partnerstvu sa Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata i uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra, a ovaj program održava se u suradnji sa HKPD Matija Gubec i OŠ Matija Gubec iz Tavankuta.

Program:

15.08.2024. četvrtak, 19 sati

  • Čari naše škole, 4 min.
  • Šegrt Hlapić, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2013., 102 min.

16.08.2024. petak, 20 sati

  • Duh u močvari, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2006., 90 min.

17.08.2024. subota, 20 sati

  • Ivanova igra, dokumentarni film, Hrvatska, 2019., 50 min.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika