Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Pri­sil­na mi­gra­ci­ja

Premda nisu izravno protjerani ratom i vojnom silom, jer se rat nije vodio na njihovu teritoriju, kontekst, u kojem se odvijala migracija srijemskih Hrvata, čini je još jednom instancom prisilnih migracija. Ljudi koji su je donijeli nisu imali alternative u odluci o preseljenju.
    Razlog iseljavanja ovdje ću ukratko naznačiti, posluživši se svjedočanstvima protjeranih Srijemaca koje je prikupio i objavio Milan Bičanić. Hrvati su, bez obzira na to jesu li živjeli u matičnoj državi ili izvan nje, s oduševljenjem prihvatili prvo njezinu demokraciju pokrenutu prvim slobodnim izborima nakon Drugoga svjetskog rata, a potom i njezino osamostaljivanje. Rat, koji je uslijedio u Hrvatskoj, još je više potaknuo simpatije i podršku Hrvata u drugim dijelovima bivše Jugoslavije, ali im je donio i različite poteškoće.
ZAMJENA IMANJA: Srijemski su Hrvati bili izloženi verbalnom zastrašivanju, najčešće telefonskim anonimnim pozivima i prijetećim pismima, klevetama, privođenju u policijsku postaju i ispitivanjima s tjelesnim ozljeđivanjem, oružanim napadima na kuće i imanja, otuđivanju imovine i prisilnom istjerivanju iz kuća, a zabilježeno je i nekoliko ubojstava i nestanak nekoliko osoba. Strahovanja su poticale i izjave i djelovanje pripadnika Srpske radikalne stranke i njezina vođe Vojislava Šešelja o tome kako Hrvate treba deportirati u Hrvatsku.
    Srpski su radikali iskoristili osvetoljubivost hrvatskih Srba koji su tijekom 1991. i 1992. godine pobjegli u Srbiju te su udruženim snagama počeli napadati domove Hrvata i prisiljavati ih na zamjenu imanja, koja su Srbi napustili u Hrvatskoj. Verbalne prijetnje i fizički napadi, koji su pratili ta iznuđivanja, rezultirali su brojnim preseljenjima hrvatskih žitelja iz istočnoga Srijema.
    Budući da prije dolaska u Hrvatsku srijemski Hrvati većinom mijenjaju svoje nekretnine sa Srbima koji istodobno napuštaju Hrvatsku i naseljavaju se u istočnome Srijemu, oni se razlikuju od svih drugih vrsta izbjeglica i prognanika u Hrvatskoj početkom devedesetih godina. Oni, naime, za razliku od drugih, imaju osiguran smještaj, a budući da su većinom poljodjelci, zahvaljujući zamjenama imanja, oni osiguravaju i gospodarsku egzistenciju u Hrvatskoj. Samo je manji dio srijemskih Hrvata bio prisiljen preseliti se, a da nije uspio ugovoriti zamjenu. Njima je hrvatska država ponudila privremeni smještaj u prognaničkim naseljima, a nakon oslobođenja Knina u tom području.
    Neka istraživanja su utvrdila da je Crkva organizirala selidbu Hrvata s Kosova. Također, postoje tvrdnje kako je razmjena stanovništva između Srbije i Hrvatske dogovorena u prvoj polovini 1992. godine, između hrvatskog i jugoslavenskog predsjednika. Međutim, moje istraživanje nije našlo pouzdanih dokaza o sudjelovanju Crkve ili Države u preseljavanju Hrvata iz Vojvodine, dotično iz Srijema.
POMOĆ DRŽAVE ILI CRKVE?: Svi bivši i sadašnji prvaci Zajednice prognanih i izbjeglih Hrvata iz Srijema, Bačke i Banata, udruge doseljenika iz Vojvodine, tvrde kako Država nije izravno poticala preseljavanje u Hrvatsku. Međutim, ne tvrde niti da je bilo što činila da se migracija spriječi, premda je u prvim susretima migranata i predsjednika vlasti bilo suprotstavljenih mišljenja oko iseljavanja. Prvaci migranata tvrde kako je odluka o iseljavanju bila prepuštena pojedincima i dogovoru unutar obitelji. Dapače, politička stranka vojvođanskih Hrvata – Demokratski savez Hrvata u Vojvodini, a osobito njen predsjednik Bela Tonković, navodno su se protivili iseljavanju, pozivajući Hrvate da ostanu u Vojvodini.
    Ni udruga doseljenika, osnovana krajem 1991. godine nije u početku donijela dokument koji bi potaknuo iseljavanje, no neki od njezinih čelnika otvoreno su ga zagovarali, uvjereni kako će u većinskom srpskom okruženju Hrvati u Vojvodini biti asimilirani. Dakle, moguće je pretpostaviti, kako hrvatska vlast nije izrazito ni poticala, ni zaustavljala iseljavanje. Prema mišljenju jednoga istaknutog doseljenika, sporim rješavanjem osnovnih problema doseljenika, Država ih je u početku čak obeshrabrivala i poticala na sumnju u ispravnost odluke o preseljenju. U načinu na koji se preseljavanje odigralo, zamjenama kuća i imanja između hrvatskog i srpskog stanovništva, Država je mogla vidjeti prihvatljiv način smanjivanja udjela srpskoga stanovništva u Hrvatskoj. Prema riječima jednog istaknutog Srijemca, vjerojatno je shvatila, kako će seoba ne samo promijeniti demografsku sliku već i znatnije utjecati na »glasačku manjinu« Hrvatske.
    Ni Država ni Crkva nisu organizirale selidbu u smislu da je bilo koja od tih institucija preseljenoj populaciji osigurala smještaj ili posao. Doseljavanje iz Vojvodine u potpunosti je rezultirao neformalne razmjene dviju etničkih skupina na individualnoj razini. Ipak, nakon doseljenja, Država je odigrala značajnu ulogu u rješavanju brojnih administrativnih problema preseljenog stanovništva, primjerice dajući im hrvatsko državljanstvo ili legalizirajući razmjenu imovine.
Nastavit će se

Najava događaja

01.08.2024 - Likovna kolonija Bunarić

Otvorenjem izložbe radova nastalih na prošlogodišnjem sazivu, danas (1. kolovoza) u Subotici započinje XXVIII. Međunarodna likovna kolonija Bunarić u organizaciji Likovnog odjela HKC-a Bunjevačko kolo. Kolonija traje do 3. kolovoza a sudjeluju slikari iz Srbije, Hrvatske, Mađarske i BiH, uz koje rade i članovi Likovnog odjela HKC-a.

04.08.2024 - Dužijanca u Mirgešu

Dužijanca u Mirgešu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u dvorani mjesne zajednice. Početak je u 18 sati.

04.09.2024 - Dužijanca u Đurđinu

Dužijanca u Đurđinu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u 10 sati u crkvi sv. Josipa Radnika.  U 19 sati će biti održana akademija Rič pod đermom, ove godine u sjećanje na Vericu Dulić. Bandašicino kolo počinje u 20 sati..

05.08.2024 - Likovna kolonija »Stipan Šabić«

Dvanaesti saziv Međunarodne umjetničke kolonije Stipan Šabić bit će održan od 5. do 10. kolovoza u Subotici, u prostorijama Doma učenika srednjih škola. Sudjelovat će četrnaest akademskih umjetnika iz Srbije, Hrvatske, Makedonije, Austrije, Mađarske i Australije. Svečanost zatvaranja, uz prigodnu izložbu nastalih djela, najavljena je za subotu, 10. kolovoza, s početkom u 19 sati. Organizator kolonije je HLU Croart iz Subotice.

08.08.2024 - Književna večer KD-a »Ivan Antunović«

Katoličko društvo Ivan Antunović poziva na obilježavanje dana Društva i književnu večer na kojoj će biti predstavljena knjiga mons. dr. Andrije Anišića SPOMENICA 2 – Ponovni pohod Hrvata Bunjevaca u staru postojbinu, Dužijanca u Mostaru – Obnova spomen-ploče iz 1933. Književna večer se održava u četvrtak, 8. kolovoza, s početkom u 19 sati u HKC-u Bunjevačko kolo u Subotici. Tijekom večeri bit će dodijeljene i nagrade Ivan Antunović zaslužnom pojedincu, udruzi i brojnoj obitelji.

12.08.2024 - Etnokamp u Subotici

Hrvatska čitaonica iz Subotice organizira Etnokamp za učenike osnovnoškolske dobi na hrvatskom jeziku. Ovogodišnji Etnokamp realizira se u razdoblju od 12. do 16. kolovoza u dvorištu Doma Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini. 

Tema ovogodišnjeg etnokampa je Disnotor i prelo. Tijekom ovih pet dana učenici uče o svojoj povijesti, tradiciji i baštini Hrvata u Vojvodini kroz razne radionice koje su različitog karaktera (kreativno – manualna, glazbena, folklor, moderni ples, dramska, recitatorska, kuharska, duhovna, tradicijsko pjevanje i druge). Posljednjeg petog dana djeca će već tradicionalno prirediti prodajnu izložbu svojih uradaka te završnu priredbu na kojoj će pokazati što su naučila u kampu. 

Cijena petodnevnog aranžmana je 1.200 dinara, a prijave su na e-mail bernadica@gmail.com ili na broj telefona 069/1017090 do 2. kolovoza 2024. godine.

15.08.2024 - Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini

Prvi dio programa ovogodišnjega Ciklusa hrvatskog filma u Vojvodini održat će se u sklopu programa Tavankutsko kulturno lito od 15. do 17. kolovoza na Etno salašu Balažević u Tavankutu. Ulaz na sve projekcije je slobodan. 

Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini održava se u organizaciji Udruge Artizana iz Zagreba u partnerstvu sa Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata i uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra, a ovaj program održava se u suradnji sa HKPD Matija Gubec i OŠ Matija Gubec iz Tavankuta.

Program:

15.08.2024. četvrtak, 19 sati

  • Čari naše škole, 4 min.
  • Šegrt Hlapić, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2013., 102 min.

16.08.2024. petak, 20 sati

  • Duh u močvari, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2006., 90 min.

17.08.2024. subota, 20 sati

  • Ivanova igra, dokumentarni film, Hrvatska, 2019., 50 min.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika