Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Pogled u susjedstvo

Iako se globalni svjetski integracijski procesi odvijaju u različitom okruženju i reakcijama na nacionalnim i međunarodnim razinama, ipak su neke osnovne značajke zajedničke i općevažeće za sve zemlje. To je otvaranje tržišta, liberalizacija ponude i potražnje, te strukturno prilagođavanje gospodarstva kroz jačanje konkurentnosti. Navedeni procesi neminovno dovode do strahova i skepticizma stanovnika države u tranziciji. Tako se javlja strah od gubitka nacionalnog identiteta, političke samostalnosti, nepovoljnog položaja u tržišnoj utakmici, nesigurnosti i nezaposlenosti, gubitka domaće valute, ili se žali za gubitkom tradicijskog načina života. Neki od tih strahova su opravdani, drugi nisu.
OSJETLJIVO PODRUČJE: Poljoprivreda je u navedenim procesima posebno osjetljivo područje, pa su najburnije reakcije na reforme u toj grani. Upravo su lomovi s ukorijenjenim i tradicionalnim stavovima ljudi sa sela najveći. To je stoga, jer Europska Unija budućim članicama uvjetuje model strukturnih promjena u agraru prema vlastitim mjerilima agrarne politike, a ona su vrlo zahtjevna i temelje se na velikim proizvodnim kapacitetima visoke produktivnosti na kojima se ostvaruju i visoki profiti.
PREMIJE I DIREKTNA DAVANJA: Danas je Unija postigla u poljoprivrednoj proizvodnji samodostatnost (zadovoljava potrebe svojega stanovništva), a zbog viškova svojih proizvoda postala je i najveći svjetski izvoznik poljoprivredno-prehrambenih proizvoda. Stoga posebnim mjerama agrarne politike stimulira isključivo tržišnu proizvodnju svojih farmera, dok se sredstva iz agrarnog proračuna usmjeravaju u strukturne promjene, infrastrukturu, ruralni razvoj, ekologiju i proizvodnju ekološki zdrave hrane. Tako samo 20 posto od ukupnih subvencija ide za premije, dok preostalih 80 posto ide na direktna davanja. Osobita se pažnja posvećuje kontroli kvalitete proizvoda putem normiranja kakvoće s obaveznom primjenom za sve zemlje članice. Zbog tako visoko postavljenih zahtjeva, manje zemlje koje se još nisu prilagodile ovim propisima, ne mogu izvoziti agrarne i prehrambene proizvode u Europsku Uniju, jer ne zadovoljavaju standarde kakvoće i zdravstvene ispravnosti proizvoda i to čak kada ne postoje carinske ili druge tržišne prepreke. Propisi su osobito rigorozni u veterinarstvu i biljnoj proizvodnji, odnosno zaštiti bilja.
ŠTO ŽELI EUROPA: Europska Unija u zemljama pristupnicama želi smanjiti ovisnost gospodarstva o poljoprivredi, obzirom da se veći udjel poljoprivrede u BDP (bruto društvenom proizvodu) neke države, odnosno ukupnom društvenom proizvodu gospodarstva, drži značajkom manje razvijenih i nerazvijenih zemalja. Tako je u Europskoj Uniji udjel poljoprivrede u ukupnom gospodarstvu (BDP) iznosio u 2003. godini 1,8 posto, a na primjer u Hrvatskoj čitavih 9,9 posto. Ubrzano smanjivanje udjela poljoprivrede u BDP tranzicijskih zemalja dovodi do najvećih lomova i socijalnih tenzija upravo na selu i među stanovništvom koje se bavi poljoprivredom. Tada poljoprivrednici stječu dojam da ih je vlastita država potpuno prepustila nemilosrdnom svjetskom tržištu i lokalnim mešetarima.
    Unatoč navedenome, oko 50 posto financijskih sredstava proračuna Unije angažirano je u funkciji razvoja poljoprivrede. Tako Europska unija subvencionira poljoprivredne proizvode svojih farmera sa 44 posto njihove cijene, dok je to u Hrvatskoj jedva 20 posto, a u okolnim tranzicijskim zemljama još i manje. Razumljivo je onda, da su poljoprivrednici u tim zemljama sa svojom nesubvencioniranim proizvodima nekonkurentni i skupi.
CAP-2000: Nakon što je ovim svojim mjerama Europska Unija u agrarnoj proizvodnji postigla visoku produktivnost i konkurentnost, samodostatnost i veću vrijednost izvoza od uvoza poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, postavila je sebi nove ciljeve: tako se zadnja agrarna reforma (CAP-2000) temelji na postupnom ukidanju uvoznih subvencija, liberalnijem odnosu prema proizvodnim kvotama, smanjivanju cijena agrarnih proizvoda i prelasku na direktnu financijsku stimulaciju poljoprivredne proizvodnje. Smjernice nove politike prema poljoprivredi Unija prenosi i na svoje članice, te zemlje koje joj žele pristupiti.                                     

Najava događaja

04.08.2024 - Dužijanca u Mirgešu

Dužijanca u Mirgešu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u dvorani mjesne zajednice. Početak je u 18 sati.

04.09.2024 - Dužijanca u Đurđinu

Dužijanca u Đurđinu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u 10 sati u crkvi sv. Josipa Radnika.  U 19 sati će biti održana akademija Rič pod đermom, ove godine u sjećanje na Vericu Dulić. Bandašicino kolo počinje u 20 sati..

05.08.2024 - Likovna kolonija »Stipan Šabić«

Dvanaesti saziv Međunarodne umjetničke kolonije Stipan Šabić bit će održan od 5. do 10. kolovoza u Subotici, u prostorijama Doma učenika srednjih škola. Sudjelovat će četrnaest akademskih umjetnika iz Srbije, Hrvatske, Makedonije, Austrije, Mađarske i Australije. Svečanost zatvaranja, uz prigodnu izložbu nastalih djela, najavljena je za subotu, 10. kolovoza, s početkom u 19 sati. Organizator kolonije je HLU Croart iz Subotice.

08.08.2024 - Književna večer KD-a »Ivan Antunović«

Katoličko društvo Ivan Antunović poziva na obilježavanje dana Društva i književnu večer na kojoj će biti predstavljena knjiga mons. dr. Andrije Anišića SPOMENICA 2 – Ponovni pohod Hrvata Bunjevaca u staru postojbinu, Dužijanca u Mostaru – Obnova spomen-ploče iz 1933. Književna večer se održava u četvrtak, 8. kolovoza, s početkom u 19 sati u HKC-u Bunjevačko kolo u Subotici. Tijekom večeri bit će dodijeljene i nagrade Ivan Antunović zaslužnom pojedincu, udruzi i brojnoj obitelji.

12.08.2024 - Etnokamp u Subotici

Hrvatska čitaonica iz Subotice organizira Etnokamp za učenike osnovnoškolske dobi na hrvatskom jeziku. Ovogodišnji Etnokamp realizira se u razdoblju od 12. do 16. kolovoza u dvorištu Doma Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini. 

Tema ovogodišnjeg etnokampa je Disnotor i prelo. Tijekom ovih pet dana učenici uče o svojoj povijesti, tradiciji i baštini Hrvata u Vojvodini kroz razne radionice koje su različitog karaktera (kreativno – manualna, glazbena, folklor, moderni ples, dramska, recitatorska, kuharska, duhovna, tradicijsko pjevanje i druge). Posljednjeg petog dana djeca će već tradicionalno prirediti prodajnu izložbu svojih uradaka te završnu priredbu na kojoj će pokazati što su naučila u kampu. 

Cijena petodnevnog aranžmana je 1.200 dinara, a prijave su na e-mail bernadica@gmail.com ili na broj telefona 069/1017090 do 2. kolovoza 2024. godine.

15.08.2024 - Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini

Prvi dio programa ovogodišnjega Ciklusa hrvatskog filma u Vojvodini održat će se u sklopu programa Tavankutsko kulturno lito od 15. do 17. kolovoza na Etno salašu Balažević u Tavankutu. Ulaz na sve projekcije je slobodan. 

Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini održava se u organizaciji Udruge Artizana iz Zagreba u partnerstvu sa Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata i uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra, a ovaj program održava se u suradnji sa HKPD Matija Gubec i OŠ Matija Gubec iz Tavankuta.

Program:

15.08.2024. četvrtak, 19 sati

  • Čari naše škole, 4 min.
  • Šegrt Hlapić, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2013., 102 min.

16.08.2024. petak, 20 sati

  • Duh u močvari, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2006., 90 min.

17.08.2024. subota, 20 sati

  • Ivanova igra, dokumentarni film, Hrvatska, 2019., 50 min.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika