Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Situacija nije naivna

U Uredu Hrvatskog nacionalnog vijeća 9. rujna održan je sastanak s Maurom Copettijem, šefom kancelarije promatračke misije EU u Beogradu i promatračem Siv-Katrine Leir Kloe. Cilj sastanka bio je susret s predsjednikom HNV-a mr. Josipom Ivanovićem, radi upoznavanja članova promatračke misije s njegovim viđenjem stanja međunacionalnih odnosa na području AP Vojvodine. Razgovor je vođen na temu učestalih međunacionalnih incidenata, a na sastanku je bio nazočan i predsjednik Izvršnog odbora HNV-a Lazo Vojnić Hajduk.
    Na početku sastanka Josip Ivanović želio je upoznati delegaciju s određenim aktivnostima državnih tijela, govoreći o posjetu Subotici predsjednika srbijanske Vlade Vojislava Koštunice, kada je 8. rujna, nakon razgovora s čelnicima lokalne samouprave vođenih na temu učestalih međunacionalnih incidenata, upriličen i susret s predstavnicima manjinskih nacionalnih vijeća. Mr. Ivanović upoznao je delegaciju kako su na tom sastanku, osim predsjednika Koštunice, bili nazočni i ministar SiCG za ljudska i manjinska prava Rasim Ljajić, njegova zamjenica dr. Jelena Marković, kao i članovi kabineta premijera.
TOČKA USIJANJA: »Tema razgovora na tom sastanku bili su međunacionalni incidenti na području AP Vojvodine, a već za 10. rujna u Subotici je zakazana zajednička sjednica dva odbora Narodne skupštine Republike Srbije. Na sastanak pozvani su i predstavnici nacionalnih vijeća nacionalnih manjina. Po ovoj dinamici događaja može se zaključiti, kako je aktualno stanje teme o međunacionalnim incidentima dovedeno do točke usijanja. Kao predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća obavještavao sam  promatračku misiju putem e-maila o svim međunacionalnim incidentima. Onda je jedno vrijeme bilo zatišje, pa su se incidenti ponovno pokrenuli i to ne samo spram hrvatske i mađarske manjinske nacionalne zajednice, nego i spram Slovaka, Roma i Rumunja. Prošloga tjedna na sjednici predsjednika nacionalnih vijeća manjina upoznati smo i s medijskom kampanjom beogradskih listova protiv pripadnika bošnjačke manjine u Sandžaku«, rekao je mr. Ivanović, ističući kako aktualna pozornost državnih tijela Republike Srbije ukazuje kako je vrijeme da se reagira na učestale međunacionalne incidente, ali je također istaknuo kako predstavnici beogradske vlasti priznaju postojanje incidenata, ali je, prema njihovom stavu, opasno pretjerano govoriti o tim incidentima.
MOGU LI SE INCIDENTI RELATIVIZIRATI: »U izvješćima koje je napravio ministar unutarnjih poslova Dragan Jočić, svi incidenti se prikazuju kao ispadi pojedinaca, ali s naše točke gledišta relativizacija aktualnih međunacionalnih incidenata je neprihvatljiva. Incidenti se zgusnuto događaju, a mete su određene, što izaziva sumnju da netko te incidente koordinira. Preosjetljivost na svaki nemio događaj generiran je upravo učestalošću«, rekao je mr. Ivanović, nakon čega je Lazo Vojnić Hajduk reagirao na iznesenu konstataciju o preosjetljivosti ljudi na svaki nemio događaj, napominjući, kako postoji opasnost od aktualne situacije koja se sada nekima čini naivna.
    »U noći 6. rujna dogodilo se ubojstvo u Čantaviru, nadomak Subotice, kada je ubijen na dužnosti policajac srpske nacionalnosti. Stanovništvo Čantavira čini devedeset posto mađarski živalj. Kako policija za dvadeset i četiri sata nije dala izvješće, pronela se vijest da bi ubojstvo molo imati etničku pozadinu. To pokazuje kako je potrebno veoma kratko vrijeme da dođe do eskalacije, iako je u pitanju bio kriminalni incident, bez političke pozadine«, rekao je Lazo Vojnić Hajduk, naglasivši kako se i hrvatska zajednica osjeća ugroženom, jer relativizacija incidenata ukazuje kako nema političke volje državnih organa za rješavanjem trenda međunacionalnih incidenata, jer kada bi te volje bilo, policija bi radila svoj posao i onda ne bi dolazilo do homogenizacije ekstremista.
NEZADOVOLJSTVO S RADOM MINISTRA LJAJIĆA: U daljnjem tijeku sastanka mr. Ivanović je rekao kako državna tijela stvaraju određene smetnje i poteškoće u oblasti obrazovanja manjina, dok su mediji nezainteresirani za stvarne probleme nacionalnih manjina. On je također rekao kako mediji kroz stereotipe i ekscesne događaje prikazuju nacionalne manjine, a ne kroz pozitivne primjere, a potom je istaknuo kako postoji Zakon o zaštiti prava i sloboda nacionalnih manjina, ali taj zakon nema konekcije prema drugim zakonima i upravo zbog nepostojanja poveznica između tog zakona i republičkih zakona dolazi do mnogih poteškoća.
    Na pitanje promatrača Copettija, kakav je odnos s ministrom Rasimom Ljajićem, Josip Ivanović je izrazio svoje nezadovoljstvo, jer se na spomenutom sastanku s premijerom Koštunicom, umjesto da brani rad nacionalnih vijeća manjina, ministar Ljajić negativno osvrnuo na rad tih vijeća, dok je Lazo Vojnić Hajduk iznio tvrdnju kako ministar Ljajić nije odgovorio svom pozivu da omogući ostvarivanje zakonom propisanih prava nacionalnih manjina.

Najava događaja

04.08.2024 - Dužijanca u Mirgešu

Dužijanca u Mirgešu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u dvorani mjesne zajednice. Početak je u 18 sati.

04.09.2024 - Dužijanca u Đurđinu

Dužijanca u Đurđinu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u 10 sati u crkvi sv. Josipa Radnika.  U 19 sati će biti održana akademija Rič pod đermom, ove godine u sjećanje na Vericu Dulić. Bandašicino kolo počinje u 20 sati..

05.08.2024 - Likovna kolonija »Stipan Šabić«

Dvanaesti saziv Međunarodne umjetničke kolonije Stipan Šabić bit će održan od 5. do 10. kolovoza u Subotici, u prostorijama Doma učenika srednjih škola. Sudjelovat će četrnaest akademskih umjetnika iz Srbije, Hrvatske, Makedonije, Austrije, Mađarske i Australije. Svečanost zatvaranja, uz prigodnu izložbu nastalih djela, najavljena je za subotu, 10. kolovoza, s početkom u 19 sati. Organizator kolonije je HLU Croart iz Subotice.

08.08.2024 - Književna večer KD-a »Ivan Antunović«

Katoličko društvo Ivan Antunović poziva na obilježavanje dana Društva i književnu večer na kojoj će biti predstavljena knjiga mons. dr. Andrije Anišića SPOMENICA 2 – Ponovni pohod Hrvata Bunjevaca u staru postojbinu, Dužijanca u Mostaru – Obnova spomen-ploče iz 1933. Književna večer se održava u četvrtak, 8. kolovoza, s početkom u 19 sati u HKC-u Bunjevačko kolo u Subotici. Tijekom večeri bit će dodijeljene i nagrade Ivan Antunović zaslužnom pojedincu, udruzi i brojnoj obitelji.

12.08.2024 - Etnokamp u Subotici

Hrvatska čitaonica iz Subotice organizira Etnokamp za učenike osnovnoškolske dobi na hrvatskom jeziku. Ovogodišnji Etnokamp realizira se u razdoblju od 12. do 16. kolovoza u dvorištu Doma Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini. 

Tema ovogodišnjeg etnokampa je Disnotor i prelo. Tijekom ovih pet dana učenici uče o svojoj povijesti, tradiciji i baštini Hrvata u Vojvodini kroz razne radionice koje su različitog karaktera (kreativno – manualna, glazbena, folklor, moderni ples, dramska, recitatorska, kuharska, duhovna, tradicijsko pjevanje i druge). Posljednjeg petog dana djeca će već tradicionalno prirediti prodajnu izložbu svojih uradaka te završnu priredbu na kojoj će pokazati što su naučila u kampu. 

Cijena petodnevnog aranžmana je 1.200 dinara, a prijave su na e-mail bernadica@gmail.com ili na broj telefona 069/1017090 do 2. kolovoza 2024. godine.

15.08.2024 - Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini

Prvi dio programa ovogodišnjega Ciklusa hrvatskog filma u Vojvodini održat će se u sklopu programa Tavankutsko kulturno lito od 15. do 17. kolovoza na Etno salašu Balažević u Tavankutu. Ulaz na sve projekcije je slobodan. 

Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini održava se u organizaciji Udruge Artizana iz Zagreba u partnerstvu sa Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata i uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra, a ovaj program održava se u suradnji sa HKPD Matija Gubec i OŠ Matija Gubec iz Tavankuta.

Program:

15.08.2024. četvrtak, 19 sati

  • Čari naše škole, 4 min.
  • Šegrt Hlapić, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2013., 102 min.

16.08.2024. petak, 20 sati

  • Duh u močvari, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2006., 90 min.

17.08.2024. subota, 20 sati

  • Ivanova igra, dokumentarni film, Hrvatska, 2019., 50 min.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika