Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Za­bri­nu­tost ili pred­iz­bor­na pro­midžba

Nakon susreta predsjednika srbijanske Vlade Vojislava Koštunice u Subotici s predstavnicima manjinskih nacionalnih vijeća 8. rujna i nakon zajedničke sjednice dva odbora Narodne skupštine Republike Srbije održane 10. rujna, također u Subotici, na kojoj su među ostalima bili nazočni i predstavnici nacionalnih vijeća nacionalnih manjina, predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća mr. Josip Ivanović izrazio je u razgovoru za Hrvatsku riječ iznenađenje održavanjem dva sastanka visokih državnih tijela u tako kratkom periodu.
    On je iznio stav kako bi s obzirom na ukupnu situaciju vjerojatno bio dovoljan jedan sastanak, jer se ovako nameće zaključak da je internacionalizacija problema međunacionalnih incidenata i problema manjina u vrlo ozbiljnoj mjeri zabrinula državni vrh, ali s druge strane nije za odbaciti ni pomisao, kako su upriličeni sastanci samo dio predizborne promidžbe stranaka koje su na vlasti.
UKLONITI UZROKE, A NE UBLA-ŽAVATI POSLJEDICE: »Na prvom sastanku s premijerom Koštunicom bili su prisutni predstavnici triju nacionalnih vijeća – hrvatskog, mađarskog i bunjevačkog. Sastanak je protekao u atmosferi konstruktivnog dijaloga. Premijer je u uvodnom obraćanju obrazložio, kako je sastanak dio njegovog programa obilaska svih regija i razmatranja problema na licu mjesta, ali nije tajio, kako je susret upriličen i zbog problema međunacionalnih incidenata, koji uznemiruju kako nacionalne manjine, tako i političku javnost Srbije. Tijekom razgovora bile su potaknute četiri teme. Prva tema bila je o učestalim međunacionalnim incidentima, u okviru koje je premijer Koštunica rekao, kako će državna tijela učiniti pojačane napore za njihovo rješavanje, dok je sa strane nacionalnih vijeća izražena zabrinutost ukupnim stanjem i nepovoljnom klimom koja postoji prema manjinama«, kaže mr. Ivanović, napominjući kako su predstavnici nacionalnih manjina iznijeli stav na sastanku da se rješavanje incidenata uperenih protiv nacionalnih manjina pozicionira kao ublažavanje posljedica, a pravi napor bi se trebao učiniti u smjeru otklanjanja uzroka.
NEUSPOSTAVLJEN KONTAKT S MINISTRICOM PROSVJETE: »U daljnjoj razradi problema međunacionalnih incidenata nezaobilazna je bila tema obrazovanja manjina, gdje smo izložili problematiku neuspostavljanja kontakta s ministricom prosvjete i sporta u Vladi Republike Srbije dr. Ljiljanom Čolić, kao i problematiku pitanja korištenja udžbenika iz matičnih zemalja i upošljavanja nastavničkog kadra iz matičnih zemalja. Iznesena je i problematika financiranja nacionalnih vijeća manjina i u okviru te teme izražena je potreba da financiranje bude redovita stavka u proračunu Republike Srbije, a ne kao ove godine kada su bila u pitanju interventna sredstva iz sredstava rezerve. I na koncu, bilo je riječi o problemu privatizacije medija, jer je, primjerice, prema Pravilniku o načinu privatizacije elektronskih medija propuštena ugradnja o bilo kakvom mehanizmu zaštite, kada je u pitanju informiranje manjina, jer se ne može sve prepustiti tržišnim zakonitostima«, kaže mr. Ivanović o prvom sastanku s premijerom Koštunicom, koji je tom prilikom rekao, kako će sva spomenuta problematika biti stavljena u proceduru rasprave i rješavanja pri državnim tijelima.
DIJALOG GLUHIH: »Sastanak Odbora za obranu i sigurnost i Odbora za međunacionalne odnose, koji je trajao skoro pet sati, pomalo je ličio na dijalog gluhih. Predstavnici nacionalnih manjina iznosili su probleme s kojima se suočavaju, naglašavajući često neadekvatno reagiranje policije, a predstavnici tijela državne vlasti uglavnom su relativizirali međunacionalne incidente uperene protiv manjina, uz napomenu i stav kako policija i ostala tijela državne vlasti visoko profesionalno i kvalitetno obavljaju svoj posao. Ozbiljnijeg približavanja ovih dvaju generalnih stavova nije bilo«, kaže mr. Josip Ivanović, napominjući kako će se predstavnici nacionalnih vijeća manjina sastati već 17. rujna i na tom sastanku će se analizirati sve što se čulo na sastanku dva odbora Narodne skupštine Republike Srbije.

Najava događaja

04.08.2024 - Dužijanca u Mirgešu

Dužijanca u Mirgešu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u dvorani mjesne zajednice. Početak je u 18 sati.

04.09.2024 - Dužijanca u Đurđinu

Dužijanca u Đurđinu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u 10 sati u crkvi sv. Josipa Radnika.  U 19 sati će biti održana akademija Rič pod đermom, ove godine u sjećanje na Vericu Dulić. Bandašicino kolo počinje u 20 sati..

05.08.2024 - Likovna kolonija »Stipan Šabić«

Dvanaesti saziv Međunarodne umjetničke kolonije Stipan Šabić bit će održan od 5. do 10. kolovoza u Subotici, u prostorijama Doma učenika srednjih škola. Sudjelovat će četrnaest akademskih umjetnika iz Srbije, Hrvatske, Makedonije, Austrije, Mađarske i Australije. Svečanost zatvaranja, uz prigodnu izložbu nastalih djela, najavljena je za subotu, 10. kolovoza, s početkom u 19 sati. Organizator kolonije je HLU Croart iz Subotice.

08.08.2024 - Književna večer KD-a »Ivan Antunović«

Katoličko društvo Ivan Antunović poziva na obilježavanje dana Društva i književnu večer na kojoj će biti predstavljena knjiga mons. dr. Andrije Anišića SPOMENICA 2 – Ponovni pohod Hrvata Bunjevaca u staru postojbinu, Dužijanca u Mostaru – Obnova spomen-ploče iz 1933. Književna večer se održava u četvrtak, 8. kolovoza, s početkom u 19 sati u HKC-u Bunjevačko kolo u Subotici. Tijekom večeri bit će dodijeljene i nagrade Ivan Antunović zaslužnom pojedincu, udruzi i brojnoj obitelji.

12.08.2024 - Etnokamp u Subotici

Hrvatska čitaonica iz Subotice organizira Etnokamp za učenike osnovnoškolske dobi na hrvatskom jeziku. Ovogodišnji Etnokamp realizira se u razdoblju od 12. do 16. kolovoza u dvorištu Doma Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini. 

Tema ovogodišnjeg etnokampa je Disnotor i prelo. Tijekom ovih pet dana učenici uče o svojoj povijesti, tradiciji i baštini Hrvata u Vojvodini kroz razne radionice koje su različitog karaktera (kreativno – manualna, glazbena, folklor, moderni ples, dramska, recitatorska, kuharska, duhovna, tradicijsko pjevanje i druge). Posljednjeg petog dana djeca će već tradicionalno prirediti prodajnu izložbu svojih uradaka te završnu priredbu na kojoj će pokazati što su naučila u kampu. 

Cijena petodnevnog aranžmana je 1.200 dinara, a prijave su na e-mail bernadica@gmail.com ili na broj telefona 069/1017090 do 2. kolovoza 2024. godine.

15.08.2024 - Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini

Prvi dio programa ovogodišnjega Ciklusa hrvatskog filma u Vojvodini održat će se u sklopu programa Tavankutsko kulturno lito od 15. do 17. kolovoza na Etno salašu Balažević u Tavankutu. Ulaz na sve projekcije je slobodan. 

Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini održava se u organizaciji Udruge Artizana iz Zagreba u partnerstvu sa Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata i uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra, a ovaj program održava se u suradnji sa HKPD Matija Gubec i OŠ Matija Gubec iz Tavankuta.

Program:

15.08.2024. četvrtak, 19 sati

  • Čari naše škole, 4 min.
  • Šegrt Hlapić, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2013., 102 min.

16.08.2024. petak, 20 sati

  • Duh u močvari, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2006., 90 min.

17.08.2024. subota, 20 sati

  • Ivanova igra, dokumentarni film, Hrvatska, 2019., 50 min.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika