Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Se­lo na se­dam Du­na­va

Monoštore i okolo vode
U tebi su cure ko jagode
 
Bodroška i Bačka županija spominje se još u XII. stoljeću, a Bački Monoštor 1724. godine. Bodrog je ranije bila veća teritorija ali je smanjena erozijom.
Prema evidenciji Turaka 1570. u selu postoji devet kućanstava i crkva sv. Petra. Davne 1653. godine general Šerenji dobio je darovnicom od Mikloša Esterhazija za posjed Monoštor. Već 1718. godine franjevac Augustin Benković iz reda Mala braća- Bosna Srebrna vodi matičnu knjigu prema kojoj se ovo selo zove Monoštorseg i broji 32 šokačna kućanstva. Na mistu stare crkve 1752. godine gradi se nova katolička crkva posvećena sv. Petru i Pavlu, a iste godine radi i katolička škola. Prema podacima iz 1785. godine Monoštor broji 2403 stanovnika, od toga najviše Šokaca, te manje Mađara i Nijemaca... Mještani starog Monoštora su zemlju u zakup uzimali od vlastela.
 
ODVAJKADA VRIJEDNI NADNIČARI: Šokci su bili vrijedni nadničari. U šokačkim kućama se prelo, tkalo, prosicalo, vezlo, necovalo, šljokalo, a nošnja im je postala nadaleko poznata i prepoznatljiva.
Područje Bodroške županije bilo je, a i danas je, bogato šumom, divljačima, plodnom zemljom, trstenikom, vodom. Sve do 1914. godine pored sela su plovile lađe. Monoštor je ostrvo kojega od poplava čuvaju nasipi podignuti 1926. godine. Monoštor okružuje sedam Dunava. Sa zapadne strane selo okružuje kanal DTD, sa sjeverne prema istoku kanal Kralja Petra, danas Veliki bački kanal, s istočne Kiđoš koji dolazi iz Mađarske - Stari Dunav, Dunavac, Ustave.
DANAŠNJI MONOŠTOR: Danas Monoštor broji oko 4500 stanovnika, a najbrojniji su Hrvati - Šokci, zatim Mađari, Srbi, Nijemci...Pored sela postoji romsko naselje, a ti mještani govore rumunjskim jezikom i imaju svoj KUD »Rumunka«. 
Monoštorci čuvaju svoje stare običaje, pa tako sa svojim župnikom Ivanom Sabatkaijem svakog 13. listopada u podne svetom misom zahvalnicom štuju Gospu Fatimsku. Zato ovo selo i zovu Marijino selo.
 
PREPOZNATLJIVI PO FOLKLORU: Odmah poslije oslobođenja 1948. godine njegovanje običaja Monoštora počinje kroz folklor, sudjelujući i na Smotri folklora u Zagrebu. Od 1980.-1990. postoji i ženska izvorna grupa.
Kulturno-umjetničko društvo Hrvata »Bodrog« u Bačkom Monoštoru je 7. veljače 2002. godine osnovano i danas ima oko 60 aktivnih članova. Tijekom dvogodišnjeg rada KUD Hrvata »Bodrog« je sudjelovalo na više od 20 različitih manifestacija. Ostvarena je i dobra suradnja s društvima iz Republike Hrvatske. Dva gostovanja na etno sajmu u Bilju i uspješan nastup na Vinkovačkim jesenima prošle godine upravo su rezultat takve suradnje. 
Osim gostovanja u Hrvatskoj društvo je i tijekom protekle dvije godine sudjelovalo na više od 20 različitih manifestacija diljem Vojvodine. Rad društva u Monoštoru jedna je od rijetkih kulturnih aktivnosti koja okuplja Hrvate u ovome selu u zajedničkom nastojanju da očuvaju svoje naslijeđe i svoj nacionalni identitet. KUD Hrvata »Bodrog« se suočava uglavnom s problemima materijalno-financijske naravi. Društvo radi u, za toliko članova, neprimjerenim prostorijama, nema se dovoljno sredstava za nabavku instrumenata, a organiziranje prijevoza predstavlja uvijek veliki problem. 
Početkom siječnja ove godine održana je godišnja skupština društva na kojoj je učlanjeno još nekoliko članova, a izabran je i novi predsjednik Stipan Šimunov. 

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika