Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Sred­njo­vje­kov­na Bo­sna

Prvobitnu Bosnu činilo je područje oko rijeke Bosne, prema čemu je država i dobila ime. Stanovnici srednjovjekovne Bosne imaju zajedničko podrijetlo s Hrvatima, no povijesni je razvoj tekao drugačije i u Bosni se razvio osebujan politički, vjerski i kulturološki sustav.
Gorska područja Bosne obiluju vodom i pašnjacima, planine rudama i solju, a kroz Bosnu prolazi najkraći put koji povezuje Podunavlje sa Sredozemljem. Kada je središte hrvatske države preneseno u Podunavlje i kada su dalmatinski gradovi počeli snažnije trgovati, značenje Bosne osobito je poraslo.
Spisi bizantskoga cara Konstantina VII. Porfirogeneta svjedoče o državnoj organizaciji na području Bosne već sredinom 10. stoljeća. Bosna je tada priznavala vlast hrvatskih kraljeva, a sredinom 12. stoljeća u ime hrvatskougarskih kraljeva Bosnom je vladao ban Borić, utemeljitelj dinastije Kotromanića. U doba bana Kulina (1180.-1204.) sklopljen je trgovački ugovor s Dubrovčanima o njihovoj slobodnoj trgovini Bosnom. U to se doba razvijaju i feudalni odnosi i počinje brz uspon bosanske države.
 
NEOVISNA BOSANSKA DRŽAVA: Za uspostavu neovisne bosanske države zaslužan je Stjepan II. Kotromanić (1322.-1353.), koji je u borbi hrvatskih plemića s Anžuvincima podupro Anžuvince i potpuno osamostalio Bosnu. Potvrdio je trgovačke ugovore s dalmatinskim gradovima, a Dubrovniku odobrio posjed Stona i Pelješca. Razvijao je rudarstvo i priklonio se Katoličkoj crkvi, dopustivši da u Bosnu dođu franjevci. Njegov nećak Tvrtko I. (1353.-1391.) proširio je državu i 1377. godine proglasio je kraljevinom. Nakon Tvrtkove smrti vladao je Stjepan Dabiša, koji je priznao vazalni odnos prema Žigmundu Luksemburškom. Morao je vratiti sva područja koja je Tvrtko zaposjeo u Hrvatskoj i Dalmaciji i odreći se titule kralja Hrvatske i Dalmacije.
 
PAD BOSNE POD OSMANLIJSKU VLAST: Još od Tvrtkova vremena Osmanlije su ugrožavali Bosnu. Nakon njegove smrti, zbog nesloge velikaša, nije se mogao organizirati nikakav ozbiljniji otpor. Posljednji bosanski kraljevi neuspješno su tražili pomoć od zapadnoeuropskih zemalja. Samo je papa Pio II. uvidio opasnost koja je prijetila od prodora Osmanlija te je pokušao ujediniti zapadnoeuropske zemlje u ratu protiv Osmanlija, ali nije uspio. Zato papa nastoji ojačati Bosnu i njezina vladara Stjepana Tomaševića. Papin je poslanik 1461. okrunio novoga kralja. Taj je čin bio znak potpore Bosni, ali njime se ništa nije moglo promijeniti. Sultan Mehmed Osvajač došao je 1463. godine do Bosne. Osvojio ju je za samo nekoliko dana jer nije naišao ni na kakav ozbiljniji otpor, a kralj Stjepan Tomašević je pogubljen. Hercegovinu su Osmanlije osvojili 1482. godine.        

Najava događaja

04.08.2024 - Dužijanca u Mirgešu

Dužijanca u Mirgešu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u dvorani mjesne zajednice. Početak je u 18 sati.

04.09.2024 - Dužijanca u Đurđinu

Dužijanca u Đurđinu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u 10 sati u crkvi sv. Josipa Radnika.  U 19 sati će biti održana akademija Rič pod đermom, ove godine u sjećanje na Vericu Dulić. Bandašicino kolo počinje u 20 sati..

05.08.2024 - Likovna kolonija »Stipan Šabić«

Dvanaesti saziv Međunarodne umjetničke kolonije Stipan Šabić bit će održan od 5. do 10. kolovoza u Subotici, u prostorijama Doma učenika srednjih škola. Sudjelovat će četrnaest akademskih umjetnika iz Srbije, Hrvatske, Makedonije, Austrije, Mađarske i Australije. Svečanost zatvaranja, uz prigodnu izložbu nastalih djela, najavljena je za subotu, 10. kolovoza, s početkom u 19 sati. Organizator kolonije je HLU Croart iz Subotice.

08.08.2024 - Književna večer KD-a »Ivan Antunović«

Katoličko društvo Ivan Antunović poziva na obilježavanje dana Društva i književnu večer na kojoj će biti predstavljena knjiga mons. dr. Andrije Anišića SPOMENICA 2 – Ponovni pohod Hrvata Bunjevaca u staru postojbinu, Dužijanca u Mostaru – Obnova spomen-ploče iz 1933. Književna večer se održava u četvrtak, 8. kolovoza, s početkom u 19 sati u HKC-u Bunjevačko kolo u Subotici. Tijekom večeri bit će dodijeljene i nagrade Ivan Antunović zaslužnom pojedincu, udruzi i brojnoj obitelji.

12.08.2024 - Etnokamp u Subotici

Hrvatska čitaonica iz Subotice organizira Etnokamp za učenike osnovnoškolske dobi na hrvatskom jeziku. Ovogodišnji Etnokamp realizira se u razdoblju od 12. do 16. kolovoza u dvorištu Doma Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini. 

Tema ovogodišnjeg etnokampa je Disnotor i prelo. Tijekom ovih pet dana učenici uče o svojoj povijesti, tradiciji i baštini Hrvata u Vojvodini kroz razne radionice koje su različitog karaktera (kreativno – manualna, glazbena, folklor, moderni ples, dramska, recitatorska, kuharska, duhovna, tradicijsko pjevanje i druge). Posljednjeg petog dana djeca će već tradicionalno prirediti prodajnu izložbu svojih uradaka te završnu priredbu na kojoj će pokazati što su naučila u kampu. 

Cijena petodnevnog aranžmana je 1.200 dinara, a prijave su na e-mail bernadica@gmail.com ili na broj telefona 069/1017090 do 2. kolovoza 2024. godine.

15.08.2024 - Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini

Prvi dio programa ovogodišnjega Ciklusa hrvatskog filma u Vojvodini održat će se u sklopu programa Tavankutsko kulturno lito od 15. do 17. kolovoza na Etno salašu Balažević u Tavankutu. Ulaz na sve projekcije je slobodan. 

Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini održava se u organizaciji Udruge Artizana iz Zagreba u partnerstvu sa Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata i uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra, a ovaj program održava se u suradnji sa HKPD Matija Gubec i OŠ Matija Gubec iz Tavankuta.

Program:

15.08.2024. četvrtak, 19 sati

  • Čari naše škole, 4 min.
  • Šegrt Hlapić, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2013., 102 min.

16.08.2024. petak, 20 sati

  • Duh u močvari, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2006., 90 min.

17.08.2024. subota, 20 sati

  • Ivanova igra, dokumentarni film, Hrvatska, 2019., 50 min.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika