Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Molitva je izvor zdravog društva

Biblijska Mudrost nas uči da ima vrijeme rada i vrijeme odmora; vrijeme radosti i vrijeme žalosti; vrijeme govora i vrijeme šutnje. Ta ista mudrost nabraja još desetine kategorija ljudskoga života koje se na prvi pogled jedna drugoj suprotstavljaju. 
No, upravo to suprotstavljanje čini život onako dinamičnim kako on stvarno mora biti da bi bio život. Kako se izmjenjuje noć i dan, tako se dinamički događaju promjene oko nas, ali ne bez nas i ne bez važnosti za nas. 
DUBINSKI SMISAO ŠUTNJE: Sada je vrijeme šutnje. Treba ga znati cijeniti, ocijeniti i dobro iskoristiti. Gospodin Isus će šutnji posvetiti osobitu pažnju. Prije svake odluke ili napornoga dana on se je povlačio u osamu, u šutnju. Naš Gospodin puno je govorio, naučavao i propovijedao, no svu snagu za svoj rad crpio je iz vremena duboke nutarnje šutnje. 
Nije za prezreti razmišljati i o ovoj takozvanoj političkoj šutnji. Ima možda i ona svoj dubinski smisao. Sigurno za svijet koji ne misli kršćanski ima posve drugačiji i zakonski smisao. No, nitko ne brani nama vjernicima da u tom znaku šutnje prepoznamo sasvim novu dimenziju i jaku poruku. Isus kada govori o šutnji, govori i o molitvi. Ne može se pravo moliti ako se, kako on kaže, ne uđe u sebe. Da bi uopće mogli biti »kod kuće«, moramo ući u sebe. Jasno, biti »kod kuće« znači biti pribran u mislima, u planovima i odlukama. Biti svoj u sebi. Iz takove nutarnje sabranosti rađaju se prave odluke. Čisti se čovjekova misao, bistre pogledi i donose odluke. 
Dr. Ivančić će donijeti za ovakvu šutnju još pet glasovitih pravila, da bi ona bila plodonosna i kontakt s Bogom. Šutnja je zapravo kontakt s Bogom. Pa možda i ova politička treba biti za nas kršćane intenzivni kontakt s Bogom. Zar se Boga tiče ovo naše vrijeme? I te kako. On vodi povijest i u toj povijesti vodi i voli svakoga čovjeka. Zašto ne bi sada svoj milosni pogled svrnuo na ovu zajednicu? Sigurno hoće. 
No, vratimo se onim pravilima: Da bi molitva bila zaista molitva, potrebno je da se najprije ispune temeljni uvjeti za molitvu. Te temeljne uvjete izrekao je Isus Krist u Očenašu. Prvi od tih uvjeta jest sabrati se, postati svjestan da je Bog tu pred nama. Već ta svijest njegove nazočnosti uspostavlja komunikaciju s njime. Drugi uvjet je ukloniti grijeh, a to znači priznati grijeh i zamoliti da nam oprosti. Grijeh je blokada između Boga i nas. Treći uvjet je oprostiti onima koji su nas povrijedili. Svako nepraštanje unosi u nas mrak i mržnju, a Bog je ljubav i stoga smo u nemogućnosti da s njim razgovaramo. Četvrti uvjet jest odreći se svega što nas smeta da možemo s Bogom razgovarati. Bog, naime, treba biti na prvom mjestu u našem životu. Čim drugome ustupimo prvo mjesto, Bog je odsutan, tada vrijeđamo Boga, jer na Božje mjesto stavljamo stvorenje. Peti uvjet je prihvatiti volju Božju, prihvatiti i ono što nam je teško i to kao izraz Božje ljubavi i uvjerenja da će sve dobro završiti. 
PET UVJETA: Kad tako vjerujemo Bogu, pobjeđujemo zlo i s Bogom ostajemo u komunikaciji. Svaka molitva mora ispuniti tih pet uvjeta. Kao što telefonski razgovor mora imati ispunjene uvjete, tako i molitva. Želimo li telefonski razgovarati najprije moramo podignuti slušalicu i čuti ti-ti, a to je znak slobodne linije. No, još ne znači da možemo razgovarati s onim koga želimo nazvati. Tako i u Očenašu, kažemo li »Oče naš« znači samo da je slobodna linija, da je Bog nazočan, ali ne znači da i možemo komunicirati s njime te da će njegova spasiteljska snaga ući u nas. Jer u nama su blokade. Tako i na telefonu, moramo nazvati još nekoliko brojeva, tek onda dolazi do potpune veze. U molitvi su, poput brojeva na telefonu, upravo ovih pet uvjeta:
Prvo: sabrati se, drugo: priznati grijehe, treće: oprostiti drugima, četvrto: odreći se svega i peto: prihvatiti volju Božju kao svoj životni križ. 
Zašto ne bi ovo vrijeme koje nas prisiljava na neku vrstu šutnje upotrijebili za najkvalitetniju kršćansku šutnju, a to je molitva. Poznajemo povijest Crkve i znamo da je u svim presudnim i važnim trenutcima Crkva imala jedinu poruku za svoju zajednicu: javne molitve. I nama je stalo, barem onima koji isto vjeruju, da se i sada događa volja Božja. Ta volja Božja od nas traži odgovornost i suodgovornost. Ako budemo sabrani, imat ćemo dovoljno motiva za odgovornost i dovoljno svjetla da podijelimo suodgovornost. Kako bilo da bilo, ipak je istina da je molitva sada jedino sigurno sredstvo za izgradnju boljega svijeta. To može i nemoćni bolesnik, dapače on najviše, i maleno dijete, dapače ono najiskrenije. Dakle, posve je jasno da je ovo vrijeme koje nam nameće zakon, nama biva poruka i poziv. I te kako značajan: poziv ispuniti svoje kršćansko poslanje – moliti za bolji svijet.                             

Najava događaja

04.08.2024 - Dužijanca u Mirgešu

Dužijanca u Mirgešu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u dvorani mjesne zajednice. Početak je u 18 sati.

04.09.2024 - Dužijanca u Đurđinu

Dužijanca u Đurđinu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u 10 sati u crkvi sv. Josipa Radnika.  U 19 sati će biti održana akademija Rič pod đermom, ove godine u sjećanje na Vericu Dulić. Bandašicino kolo počinje u 20 sati..

05.08.2024 - Likovna kolonija »Stipan Šabić«

Dvanaesti saziv Međunarodne umjetničke kolonije Stipan Šabić bit će održan od 5. do 10. kolovoza u Subotici, u prostorijama Doma učenika srednjih škola. Sudjelovat će četrnaest akademskih umjetnika iz Srbije, Hrvatske, Makedonije, Austrije, Mađarske i Australije. Svečanost zatvaranja, uz prigodnu izložbu nastalih djela, najavljena je za subotu, 10. kolovoza, s početkom u 19 sati. Organizator kolonije je HLU Croart iz Subotice.

08.08.2024 - Književna večer KD-a »Ivan Antunović«

Katoličko društvo Ivan Antunović poziva na obilježavanje dana Društva i književnu večer na kojoj će biti predstavljena knjiga mons. dr. Andrije Anišića SPOMENICA 2 – Ponovni pohod Hrvata Bunjevaca u staru postojbinu, Dužijanca u Mostaru – Obnova spomen-ploče iz 1933. Književna večer se održava u četvrtak, 8. kolovoza, s početkom u 19 sati u HKC-u Bunjevačko kolo u Subotici. Tijekom večeri bit će dodijeljene i nagrade Ivan Antunović zaslužnom pojedincu, udruzi i brojnoj obitelji.

12.08.2024 - Etnokamp u Subotici

Hrvatska čitaonica iz Subotice organizira Etnokamp za učenike osnovnoškolske dobi na hrvatskom jeziku. Ovogodišnji Etnokamp realizira se u razdoblju od 12. do 16. kolovoza u dvorištu Doma Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini. 

Tema ovogodišnjeg etnokampa je Disnotor i prelo. Tijekom ovih pet dana učenici uče o svojoj povijesti, tradiciji i baštini Hrvata u Vojvodini kroz razne radionice koje su različitog karaktera (kreativno – manualna, glazbena, folklor, moderni ples, dramska, recitatorska, kuharska, duhovna, tradicijsko pjevanje i druge). Posljednjeg petog dana djeca će već tradicionalno prirediti prodajnu izložbu svojih uradaka te završnu priredbu na kojoj će pokazati što su naučila u kampu. 

Cijena petodnevnog aranžmana je 1.200 dinara, a prijave su na e-mail bernadica@gmail.com ili na broj telefona 069/1017090 do 2. kolovoza 2024. godine.

15.08.2024 - Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini

Prvi dio programa ovogodišnjega Ciklusa hrvatskog filma u Vojvodini održat će se u sklopu programa Tavankutsko kulturno lito od 15. do 17. kolovoza na Etno salašu Balažević u Tavankutu. Ulaz na sve projekcije je slobodan. 

Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini održava se u organizaciji Udruge Artizana iz Zagreba u partnerstvu sa Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata i uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra, a ovaj program održava se u suradnji sa HKPD Matija Gubec i OŠ Matija Gubec iz Tavankuta.

Program:

15.08.2024. četvrtak, 19 sati

  • Čari naše škole, 4 min.
  • Šegrt Hlapić, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2013., 102 min.

16.08.2024. petak, 20 sati

  • Duh u močvari, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2006., 90 min.

17.08.2024. subota, 20 sati

  • Ivanova igra, dokumentarni film, Hrvatska, 2019., 50 min.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika