Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Kako, molim?

HR­VA­TI I SR­BI KAO MA­NJI­NE
 
Nije fraza da hrvatska manjina kod nas i srpska u Hrvatskoj trebaju biti prednost, a ne teškoća. Obrazovanje na materinskom jeziku je bitna odrednica zaštite i razvoja identiteta manjina. Više manjina u Hrvatskoj, pokraj srpske i talijanska, formira svoje obrazovne institucije, i taj proces zaslužuje punu podršku i skrb matičnih država. Najavljuje se i formiranje škola od strane vjerskih zajednica, poput gimnazije u Zagrebu, koju će osnovati Srpska pravoslavna crkva. Što se tiče nastave povijesti za pripadnike srpske zajednice, u izradi je separat koji će se primjenjivati od početka iduće kalendarske godine. Istakao bih kako je ovdje pozitivno primljeno širenje mreže škola s nastavom na hrvatskom jeziku u Vojvodini. Milan Simurdić, veleposlanik SiCG u Zagrebu, Dnevnik, 19. rujna
HR­VA­TI PO­ZI­TIV­NA IZ­NIM­KA
 
Istraživanje je pokazalo kako pripadnici manjinskih grupa uglavnom smatraju, da trebaju imati građanska, a ne specijalna manjinska prava. Iznimka su samo vojvođanski Hrvati, među kojima trećina smatra da manjinama treba osigurati posebna prava. Ljudima nisu važna prava koja već imaju po zakonu. Traže samo građanska i odriču se manjinskih prava, zato što se boje da ne budu ugroženi u nečemu mnogo vitalnijem po život nego što je to zadovoljavanje kolektivnih potreba njihovih etničkih grupa. Kada su ugroženi ličnost i imovina, onda se zaboravlja na ugroženost etniciteta. Pripadnici manjinskih grupa su preplašeni.Vladimir Ilić, izvršni direktor Centra za razvoj civilnog društva, Danas, 17. rujna
ZVUČI PO­ZNA­TO
 
Danas je pred nama da realnim sadržajem ispunimo okvir statusa nacionalne manjine koji je nominalno uži i nominalno zvuči skromnije (od statusa naroda), da vidimo koliko smo ga u stanju stvaralački popuniti, koliko smo se u stanju samoorganizirati i zaštititi naš identitet, koliko naša kulturna autonomija ima stvaralačkog i svakog drugog smisla, te da budem do kraja pojednostavljen, što su naši pisci u stanju napisati, a naši historičari interpretirati, kako bismo time potvrdili da razvoj ili tijek tog događaja od naroda u Socijalističkoj Republici Hrvatskoj do nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj nije negativan. Čedomir Višnjić, predsjednik Srpskog kulturnog društva »Prosvjeta« i pomoćnik ministra kulture Republike Hrvatske, Pravi odgovor, 14. rujna
NE­KA DRU­GA VOJ­VO­DI­NA
 
Vojvodina nije ono što je bila prije petnaestak godina u bivšoj SFRJ – uzor skladnih međunacionalnih odnosa 27 nacija. Poslije raspada SFRJ i krvavih ratova u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, u kojima »Srbija nije sudjelovala«, u Vojvodinu se doselilo oko 400 tisuća ljudi, a još preko 200 tisuća njih ima status izbjeglice. Većina se naselila u kolonistička mjesta, ali i u etnički mješovite gradove i sela, čime je izmijenjena nacionalna struktura kako pokrajine, tako i tih mjesta. Posebno je promijenjena etnička slika u Srijemu, odakle je otišlo oko 30 tisuća Hrvata. Među mladićima koji su izbjegavali vojnu obvezu i bježali od bratoubilačkih ratova, ali i bijede i besperspektivnosti, bilo je i nekoliko desetina tisuća Mađara, koji su uglavnom otišli u Mađarsku i teško se i sporo vraćaju. Radovan Balać, Danas, 18. rujna
ME­DI­JI­MA PRO­TIV NE­TR­PE­LJI­VO­STI
 
U francuskim medijima ovih dana mnogo se pričalo o slučaju Silvijane S. koja je osuđena na četiri mjeseca zatvora uvjetno i 12.000 eura odštete zbog toga što je nedavno odbila prodati svoje zemljište bračnom paru s arapskim prezimenom. Hamid B. i njegova supruga Odri dogovorili su se o kupovini zemljišta s jednom agencijom za promet nekretnina iz Grenobla. Kad je vlasnica došla u agenciju potpisati ugovor, pogledala je imena potencijalnih kupaca i uzviknula: »Ali, to je Arapin!«… Na kanalima državne televizije često se mogu vidjeti emisije koje govore o mješovitim brakovima i o odgajanju djece čiji roditelji pripadaju različitim religijama i kulturama. U televizijskim serijama i filmovima sve češće pojavljuju se glumci podrijetlom iz Magreba. U udžbenicima za učenje francuskog kao stranog jezika obvezno se bar jedan lik zove Amin ili Samir i obvezno je najbolji drug Žaka ili Pjera. Dnevnik, 19. rujna
DO­BRO PI­TA­NJE
 
Ako smo za četiri godine poslije svrgavanja Miloševića doživjeli tri demokratske vlade, a malo demokratskih promjena, onda svi mi imamo ozbiljnog razloga zapitati se pred kakvom se to budućnošću nalazimo. Dragoš Ivanović, Republika, 1. do 30. rujna

Najava događaja

04.08.2024 - Dužijanca u Mirgešu

Dužijanca u Mirgešu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u dvorani mjesne zajednice. Početak je u 18 sati.

04.09.2024 - Dužijanca u Đurđinu

Dužijanca u Đurđinu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u 10 sati u crkvi sv. Josipa Radnika.  U 19 sati će biti održana akademija Rič pod đermom, ove godine u sjećanje na Vericu Dulić. Bandašicino kolo počinje u 20 sati..

05.08.2024 - Likovna kolonija »Stipan Šabić«

Dvanaesti saziv Međunarodne umjetničke kolonije Stipan Šabić bit će održan od 5. do 10. kolovoza u Subotici, u prostorijama Doma učenika srednjih škola. Sudjelovat će četrnaest akademskih umjetnika iz Srbije, Hrvatske, Makedonije, Austrije, Mađarske i Australije. Svečanost zatvaranja, uz prigodnu izložbu nastalih djela, najavljena je za subotu, 10. kolovoza, s početkom u 19 sati. Organizator kolonije je HLU Croart iz Subotice.

08.08.2024 - Književna večer KD-a »Ivan Antunović«

Katoličko društvo Ivan Antunović poziva na obilježavanje dana Društva i književnu večer na kojoj će biti predstavljena knjiga mons. dr. Andrije Anišića SPOMENICA 2 – Ponovni pohod Hrvata Bunjevaca u staru postojbinu, Dužijanca u Mostaru – Obnova spomen-ploče iz 1933. Književna večer se održava u četvrtak, 8. kolovoza, s početkom u 19 sati u HKC-u Bunjevačko kolo u Subotici. Tijekom večeri bit će dodijeljene i nagrade Ivan Antunović zaslužnom pojedincu, udruzi i brojnoj obitelji.

12.08.2024 - Etnokamp u Subotici

Hrvatska čitaonica iz Subotice organizira Etnokamp za učenike osnovnoškolske dobi na hrvatskom jeziku. Ovogodišnji Etnokamp realizira se u razdoblju od 12. do 16. kolovoza u dvorištu Doma Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini. 

Tema ovogodišnjeg etnokampa je Disnotor i prelo. Tijekom ovih pet dana učenici uče o svojoj povijesti, tradiciji i baštini Hrvata u Vojvodini kroz razne radionice koje su različitog karaktera (kreativno – manualna, glazbena, folklor, moderni ples, dramska, recitatorska, kuharska, duhovna, tradicijsko pjevanje i druge). Posljednjeg petog dana djeca će već tradicionalno prirediti prodajnu izložbu svojih uradaka te završnu priredbu na kojoj će pokazati što su naučila u kampu. 

Cijena petodnevnog aranžmana je 1.200 dinara, a prijave su na e-mail bernadica@gmail.com ili na broj telefona 069/1017090 do 2. kolovoza 2024. godine.

15.08.2024 - Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini

Prvi dio programa ovogodišnjega Ciklusa hrvatskog filma u Vojvodini održat će se u sklopu programa Tavankutsko kulturno lito od 15. do 17. kolovoza na Etno salašu Balažević u Tavankutu. Ulaz na sve projekcije je slobodan. 

Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini održava se u organizaciji Udruge Artizana iz Zagreba u partnerstvu sa Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata i uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra, a ovaj program održava se u suradnji sa HKPD Matija Gubec i OŠ Matija Gubec iz Tavankuta.

Program:

15.08.2024. četvrtak, 19 sati

  • Čari naše škole, 4 min.
  • Šegrt Hlapić, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2013., 102 min.

16.08.2024. petak, 20 sati

  • Duh u močvari, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2006., 90 min.

17.08.2024. subota, 20 sati

  • Ivanova igra, dokumentarni film, Hrvatska, 2019., 50 min.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika