Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Ze­mlji­ca Bo­sna

Bosna se zarana uključila u europsku trgovinu, a s trgovinom su stizali i razni kulturološki i vjerski utjecaji. U Bosnu su iz južne Francuske preko jadranskih luka stigla dualistička vjerovanja. Drugi je put dualizma bio iz Bugarske, gdje se razvila bogumilska sljedba. 
Međusobni utjecaji tih sljedbi stvorili su zasebno dualističko vjerovanje nazvano Crkvom bosanskom. Pripadnici Crkve bosanske sebe su nazivali krstjanima. Na čelu Crkve bio je djed. Viši dostojanstvenici, zapravo propovjednici, zvali su se gosti. Nisu imali stalno boravište, već su poput apostola propovijedajući putovali od jedne do druge krstjanske zajednice. 
KRSTJANSKA SLJEDBA: U selima su živjeli niži crkveni dostojanstvenici – starci. Krstjani su naučavali da postoje dva svijeta, materijalni i duhovni. Sve materijalno stvorio je Sotona, a duhovno je poteklo od Isusa. Materijalno treba prezirati, pa su krstjani bili blijedi i mršavi od silnoga posta, jednostavno su se odijevali i nisu težili bogatstvu. Crkve nisu gradili, samostane nisu imali, niti su uzimali crkvenu desetinu. Propovijedali su na narodnom jeziku. Krstjanska se sljedba širila Bosnom, a s razvojem trgovine njezin se utjecaj proširio i na Slavoniju i Srijem.
Katolička je crkva u mnogo navrata pokušavala iskorijeniti dualističko učenje u Bosni. Prvu misiju pokrštavanja bosanskih krstjana imali su dominikanci. Počeli su graditi biskupijsko sjedište u Bosni, no njihova je misija propala, a sjedište bosanskoga biskupa premješteno je u Đakovo. Drugu misiju vodili su franjevci, koji su se zadržali u Bosni i mnogo učinili za njezin kulturni, ali i gospodarski i politički razvoj, pogotovo stoga što su nakon pada Bosne pod vlast Osmanlija franjevci ostali u njoj i od sultana uspjeli dobiti ahdnamu, povelju koja im je jamčila slobodu ispovijedanja katoličke vjere u Osmanlijskom Carstvu.
BOSANSKE VELIKAŠKE OBITELJI: Bosnom je upravljalo nekoliko moćnih obitelji, među kojima su se isticali Hrvatinići, vladari sjeverozapadne Bosne i Kosače, vladari jugoistočne Bosne. Stjepan Vukčić Kosača uzeo je 1448. godine naslov hercega, od čega i potječe naziv Hercegovina.
Kada je početkom 15. stoljeća Žigmund Luksemburški provalio u Bosnu pod izgovorom da želi iskorijeniti dualističku sljedbu u njoj, vladar sjeverozapadne Bosne Hrvoje Vukčić Hrvatinić, koji je zavladao Bosnom umjesto maloljetnog nasljednika Stjepana Dabiše, pozvao je u pomoć Osmanlije. Uz njihovu pomoć porazio je Žigmundovu vojsku, ali su tom prigodom Osmanlije preko Hrvatske prodrli u Štajersku. Bila je to njihova prva provala u Hrvatsku.
Nastavit će se

Najava događaja

04.08.2024 - Dužijanca u Mirgešu

Dužijanca u Mirgešu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u dvorani mjesne zajednice. Početak je u 18 sati.

04.09.2024 - Dužijanca u Đurđinu

Dužijanca u Đurđinu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u 10 sati u crkvi sv. Josipa Radnika.  U 19 sati će biti održana akademija Rič pod đermom, ove godine u sjećanje na Vericu Dulić. Bandašicino kolo počinje u 20 sati..

05.08.2024 - Likovna kolonija »Stipan Šabić«

Dvanaesti saziv Međunarodne umjetničke kolonije Stipan Šabić bit će održan od 5. do 10. kolovoza u Subotici, u prostorijama Doma učenika srednjih škola. Sudjelovat će četrnaest akademskih umjetnika iz Srbije, Hrvatske, Makedonije, Austrije, Mađarske i Australije. Svečanost zatvaranja, uz prigodnu izložbu nastalih djela, najavljena je za subotu, 10. kolovoza, s početkom u 19 sati. Organizator kolonije je HLU Croart iz Subotice.

08.08.2024 - Književna večer KD-a »Ivan Antunović«

Katoličko društvo Ivan Antunović poziva na obilježavanje dana Društva i književnu večer na kojoj će biti predstavljena knjiga mons. dr. Andrije Anišića SPOMENICA 2 – Ponovni pohod Hrvata Bunjevaca u staru postojbinu, Dužijanca u Mostaru – Obnova spomen-ploče iz 1933. Književna večer se održava u četvrtak, 8. kolovoza, s početkom u 19 sati u HKC-u Bunjevačko kolo u Subotici. Tijekom večeri bit će dodijeljene i nagrade Ivan Antunović zaslužnom pojedincu, udruzi i brojnoj obitelji.

12.08.2024 - Etnokamp u Subotici

Hrvatska čitaonica iz Subotice organizira Etnokamp za učenike osnovnoškolske dobi na hrvatskom jeziku. Ovogodišnji Etnokamp realizira se u razdoblju od 12. do 16. kolovoza u dvorištu Doma Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini. 

Tema ovogodišnjeg etnokampa je Disnotor i prelo. Tijekom ovih pet dana učenici uče o svojoj povijesti, tradiciji i baštini Hrvata u Vojvodini kroz razne radionice koje su različitog karaktera (kreativno – manualna, glazbena, folklor, moderni ples, dramska, recitatorska, kuharska, duhovna, tradicijsko pjevanje i druge). Posljednjeg petog dana djeca će već tradicionalno prirediti prodajnu izložbu svojih uradaka te završnu priredbu na kojoj će pokazati što su naučila u kampu. 

Cijena petodnevnog aranžmana je 1.200 dinara, a prijave su na e-mail bernadica@gmail.com ili na broj telefona 069/1017090 do 2. kolovoza 2024. godine.

15.08.2024 - Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini

Prvi dio programa ovogodišnjega Ciklusa hrvatskog filma u Vojvodini održat će se u sklopu programa Tavankutsko kulturno lito od 15. do 17. kolovoza na Etno salašu Balažević u Tavankutu. Ulaz na sve projekcije je slobodan. 

Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini održava se u organizaciji Udruge Artizana iz Zagreba u partnerstvu sa Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata i uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra, a ovaj program održava se u suradnji sa HKPD Matija Gubec i OŠ Matija Gubec iz Tavankuta.

Program:

15.08.2024. četvrtak, 19 sati

  • Čari naše škole, 4 min.
  • Šegrt Hlapić, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2013., 102 min.

16.08.2024. petak, 20 sati

  • Duh u močvari, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2006., 90 min.

17.08.2024. subota, 20 sati

  • Ivanova igra, dokumentarni film, Hrvatska, 2019., 50 min.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika