Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Raz­vi­ja­ti so­li­dar­nost

CeSID je u utorak, 22. travnja prezentirao Građanski forum, tekovinu neposredne demokracije suvremenih europskih društava kao otvoreno i dragovoljno tijelo u okviru kojeg se sastaju: sindikati, nevladine udruge, profesionalna udruženja, mediji, vjerske organizacije i drugi predstavnici civilnog sektora.
Ukoliko bi se formiralo, ovo tijelo bi davalo preporuke i savjete o bitnim pitanjima za život općine, te bi se bavilo kvalitetom usluga u organima lokalne samouprave. 
Kako je to pojasnio predavač, apsolvent Fakulteta političkih znanosti iz Beograda, prijašnji Subotičanin Miodrag Milosavljević, ministar državne uprave i lokalne samouprave Rodoljub Šabić već je pozdravio ovaj prijedlog kojim bi se mogao promijeniti postojeći Zakon o lokalnoj samoupravi kako bi funkcionirao na čvršćim osnovama. Kao primjer da ovakva institucija može pomoći u donošenju odluka, Milosavljević je naveo izgradnju nove fontane prije dvije godine, rekavši, da je u Zrenjaninu umjesto toga kupljen filtar koji otklanja arsen iz vode, te da je civilni sektor imao prilike, mogao je utjecati da se i u Subotici ta sredstva iskoriste za otklanjanje slične, urgentnije potrebe.
Više značajnijih civilnih udruga pokazalo je zanimanje za ovakav vid suradnje sa lokalnim vlastima kojim oni ne bi bili u poziciji oporbe, već bi formirali kompetentne kritike, radi ukazivanja na probleme i moguća rješenja, te razvijanja solidarnosti.
Vijeće Europe dalo je preporuku o sudjelovanju građana u javnom životu, a sigurno je da i u gradovima koji natprosječno dobro funkcioniraju, poput Subotice, postoji potreba da se pojedini problemi iznesu i pred civilne udruge, o čemu svjedoči i iskustvo zapadnih demokracija – kaže Milosavljević. On dodaje da ćemo se, što više problema budemo gurali pod tepih, više saplitati o njih, te da se pokazalo da na ovakav vid djelovanja, vlasti mnogo bolje reagiraju nego na samostalne inicijative pojedinih udruga.    

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika