Arhiv tekstova Arhiv tekstova

(Hr­vat­ski) apa­trid i bri­tan­ski min­strell-i

Dubravka Ugrešić: 
Mu­zej bez­u­vjet­ne pre­da­je
(Samizdat B92/Konzor, 
Beograd/Zagreb, 2002.) 
 
»Moje knjige nisu bestselleri, 
one spadaju u slowsellere.«
Dubravka Ugrešić
 
U vrlo kratkom roku, zaredom, pojavile su se u domicilnoj nam državi čak dvije knjige glasovite hrvatske spisateljice, danas žiteljke Nizozemske, Dubravke Ugrešić – knjiga eseja »Kultura laži«, te roman »Muzej bezuvjetne predaje«. Beogradski nakladnik »Samizdat B92«, uz »Rende« i zrenjaninsku Gradsku knjižnicu i inače je najagilniji s ovih prostora kada se radi o hrvatskim spisateljima. Sjetimo se samo ne tako davno objavljenih djela Roberta Perišića, koje smo vam, štovani čitatelji, predstavili u pređašnjim brojevima »Hrvatske riječi«. 
U Ugrešićke je »privatno-političko«, i to je tek naizgled feministički poklič. Kritičar Jagna Pogačnik kaže o novom romanu autorice kako je to »privatna knjiga«, beogradski spisatelj i urednik u »Filipu Višnjiću« Mihajlo Pantić  piše, glede djela, da se radi o »romanu ispisanog egzistencijom«, dok Velimir Visković konstatira »vrlo personalizirano iskustvo«. 
Najširu elaboraciju knjige daje Andrea Zlatar, zapažajući kako roman funkcionira »kao povezivanje autobiografskoga diskursa i ironijskoga modusa«, razmatrajući dalje jednu od najbitnijih odlika pisanja Dubravke Ugrešić: »Autobiografski pisci ulijeću s radošću u klopku ega zbog koje je autorica izbjegavala izravnu autobiografičnost, zazirući od narcisoidnosti, od samo (za)dovoljnog i samozadovoljavajućega samo-prezentiranja, običnoga književnoga ego-tripa. Što ima ljepše, i lakše, od nesmetana plivanja i dubinskoga ronjenja u vlastitoj duši? Što ima teže od neprestanog samoironijskoga odmaka i stalnoga promatranja sebe iz gledišta vanjskoga oka, bez popusta? I oprosta, dodao bih ja, nakon čitanja ove sjajne knjige. 
»Muzej bezuvjetne predaje« se doima kao prirodno, vrlo uspjelo zaokruživanje jedne etape, oduživanje posljedicama i fenomenima raspada »jučerašnjega svijeta«, uz lucidno i krajnje deziluzionirano kibiciranje (vrlog) Novoga Svijeta, dobro, Nizozemske, u njenom slučaju. Uvjeren sam, a i vas uvjeravam, nakon čitanja ove knjige shvatit ćete, kao i ja, ono što je Dubravka Ugrešić davno pojmila: pogoršanje svijeta i dalje će doprinositi poboljšanju teksta, spisateljstva uopće, a posebice-konkretno, kada je Dubravka Ugrešić u pitanju. Ma gdje živjela, ma u koje vrijeme.
 
 
Jethro Tull
»Min­strell In The Gallery«
 
Album »Minstrell In The Gallery« je najdorečenija ploča koju su »Jethro Tull« snimili. Po svom kvalitetu stoji rame uz rame s klasičnim albumima ovog sastava, kao što su »Stand Up«, »Benefit« ili »Aqualung«. Tema koja preovladava na albumu »Minstrell« je odnos umjetnika prema društvu i obrnuto. Što se samih tekstova tiče, poznat je visok standard koji je Ian Anderson  sebi postavio, a što se očituje i na ovom ostvarenju sastava »Jethro Tull«, jer ponuđeni tekstovi svojim kvalitetom nadilaze okvire uobičajene rock produkcije. 
  Ian Anderson je rođen 1946. godine. Tri godine je studirao na likovnoj akademiji, a muzičku karijeru započinje 1963. godine, kada osniva trio »Blades«. Od 1964. do 1966., nastupao je u »John Evan Blues Bandu«, da bi sredinom 1966. godine u Londonu bio jedan od osnivača kvarteta »Jethro Tull« (skupa s gitaristom, Mick Abrahamsom, koji nakon debi albuma skupine, »This Was« odlazi osnovati vlastiti jazz/blues/rock orijentirani »Bloodwyn Pig«). Ian Anderson svira gitaru, flautu i instrumente sa klavijaturom, komponira i piše tekstove za skladbe svoje čuvene grupe. Spada u red najozbiljnijih autora britanske moderne glazbe, a jedna je od najspektakularnijih ličnosti na sceni. Poznat je kao intelektualac rocka i zbog toga ne iznenađuje kvaliteta njegovih tekstova. Na albumu »Minstrell In The Gallery«, pored flaute, njegov glavni instrument je akustična gitara. Uvođenjem dominirajućih akustičnih instrumenata, grupa je postigla novu boju i slojevitost glazbe u odnosu na ranija ostvarenja. Topli zvuk flaute boji zajednički zvuk instrumenata s kojima svira, a Ian Anderson je dobar dio svoje slave zaslužio upravo i načinom sviranja flaute u rock bandu. 
Dobri rock flautisti mogu se nabrojati na prste. Prvi je započeo sastav »Manfred Man«, kojem je zvuk flaute bio zaštitni znak, a potom i ostali: »Jethro Tull« Iana Andersona, kojeg mnogi smatraju najboljim, zatim »Moody Blues«, »Gong«, »King Crimson«, »East Of Eden«, »Traffic« (s pokojnim virtuozom na saksofonu i flauti, Chris Woodom) i drugi. Album »Minstrell In The Gallery« čine kraće pjesme nego što je to uobičajeno u »Jethro Tull« opusu. Takav skladateljski pristup imao je za posljedicu čvršće aranžmane. U njihovoj muzici raspoznatljiv je pečat engleskog podneb-lja. Primjena engleske muzičke tradicije u rasponu od elizabetanskih madrigala pa do folk pjesama izdvaja »Jethro Tull« iz gomile rock bandova. Muzika sa »Minstrela« je identificirajuća predstava o sastavu »Jethro Tull«, jer kroz nju probija ličnost njenih članova. Kompozicije s izvrsnom lirikom stimuliraju i podstiču na razmišljanje, uz divne orkestarske aranžmane i smirene melodije, koje sadrže nepatvorenu osjećajnost. »Minstrel In The Gallery« je stilski i idejno iznijansiran album, koji zasigurno omogućuje nalaženje pravog odgovora na ironičnu žaoku sadržanu u stihu »prestar za rock n roll, a premlad za smrt«, kako je naslovljen jedan od kasnijih albuma sastava »Jethro Tull«.                  Z. Sarić

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika