Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Pronaći stimulativan način raspodjele

Sjednica Komisije Hrvatskog nacionalnog vijeća za raspodjelu financijskih sredstava iz proračuna AP Vojvodine održana je 5. listopada u Subotici. Na sjednici su bili nazočni članovi komisije Dujo Runje, Josip Pekanović, Mato Groznica, Branko Horvat, Berislav Skenderović, Marinko Prćić, Tomislav Žigmanov i Stipan Šimunov, a komisijom je predsjedavao predsjednik Izvršnog odbora Hrvatskog nacionalnog vijeća Lazo Vojnić Hajduk.
    Članovi komisije su potpredsjednici HNV-a i članovi Izvršnog odbora HNV-a, a na sjednici su imali zadaću sačiniti rang listu prioriteta raspodjele za dobivena sredstva u iznosu od 360.000 dinara.
KAKO SAČINITI RANG LISTU: »U sukladnosti s odlukom Vijeća, koje je usvojilo odluku da se sredstva raspodijele na temelju prioriteta, komisija bi trebala sačiniti rang listu prema kvalitetu programa koji su upućeni na natječaj raspisan od strane Pokrajinskog tajništva za propise, upravu i nacionalne manjine. Treba se ocijeniti kvaliteta programa kako se raspodjela sredstava ne bi izvršila prema onome što zovemo ‘uravnilovka’. Sredstva su veoma mala, a programskih zahtjeva ima dvadeset i devet kojima konkurira sedamnaest udruga. Tim zahtjevima se potražuje iznos od 3.860.000 dinara. Predlažem da se napravi rang lista kako bi se sredstva stimulativno raspodijelila«, rekao je Lazo Vojnić Hajduk.
    Član komisije Branko Horvat iznio je stav kako je sjednica generalni dogovor i zauzimanje stava za budućnost. »Iako su sredstva simbolična, predlažem da se pedeset posto sredstava podijeli svim udrugama linearno, a drugih pedeset posto prema rang listi na bazi kvaliteta programa«, rekao je Horvat, dok je Berislav Skenderović napomenuo kako se pri raspodjeli sredstava treba fokusirati na aktivnost udruga, probojnost ponuđenih programa i ocjenu kulturne misije koju te udruge imaju.
POZNAVATI STANJE U SVAKOJ UDRUZI: »Treba napraviti model za raspodjelu sredstava koji će duže funkcionirati. Smatram kako imamo udruge s tradicijom i brojnim članstvom, zatim one udruge koje egzistiraju u manjim mjestima i samim tim nemaju tako brojno članstvo i udruge koje se rađaju. To bi možda mogle bit kategorije prema kojima bi se sredstva dijelila, a budući kvaliteti programa udruga doprinijeli bi prelascima iz jedne u drugu grupu«, rekao je Josip Pekanović, a Mato Groznica je istaknuo  kako komisija u svojoj praksi mora imati bolju analitiku, jer se mora poznavati stanje u svakoj udruzi, ali za sada su sredstva mala da bi se napravio ključ za stimulativnu raspodjelu.
    Dujo Runje je istaknuo kako su dobivena sredstva samo »mrvice«, a bio je kategoričan u tvrdnji da sve udruge trebaju dobiti makar minimum sredstava, dok drugih pedeset posto od ukupne sume treba podijeliti prema kvaliteti projekata, nakon čega je Lazo Vojnić Hajduk napomenuo kako se HNV zalaže za kriterije vrednovanja, a ne za linearnu raspodjelu, što znači da se mora pronaći stimulativan način raspodjele
»Zalažem se za provedbu odluke HNV-a koja je zavedena kao Odluka OV-003-32 kojom se usvaja prijedlog metodologije za formiranje rang lista zahtjeva za financiranjem djelatnosti hrvatskih udruga i institucija iz sredstava državnog proračuna putem bodovanja«, rekao je Vojnić Hajduk, dok je Marinko Prćić je naglasio kako sve udruge moraju raditi po planu iz čega proističu obveze i upravo te obveze treba uzeti u obzir pri rangiranju.
PODRŠKA HNV-a I »NAJSELU« BAČKOM MONOŠTORU: Na koncu sjednice članovi Komisije izglasali su odluku prema kojoj će se svim hrvatskim udrugama linearno dodijeliti pedeset posto sredstava od ukupno dobivenih sredstva, dok polovinu sume u iznosu od 180.000 dinara treba raspodijeliti prema kvalitetu programa udruga, tako da se taj iznos raspodijeli na pet dijelova: dva dijela za udruge u Subotici i okolici, a po jedan dio udrugama u Srijemu, Podunavlju i Somboru. Prema kvalitetu ponuđenih programa sredstva je dobilo Hrvatsko akademsko društvo iz Subotice, HKPD »Matija Gubec« iz Tavankuta, HKPD »Jelačić« iz Petrovaradina, HKPD »Dukat« Vajska-Bođani i HKUD »Vladimir Nazor« iz Sombora. Također je Komisija izglasala prijedlog o financijskoj pomoći HNV-a Kulturno umjetničkom društvu Hrvata »Bodrog« iz Bačkog Monoštora za organiziranje svečanosti dodjele godišnje Nagrade za kulturu Hrvatske matice iseljenika najuspješnijem selu hrvatskih manjina u Europi »Najselo 2004.«.

Najava događaja

04.08.2024 - Dužijanca u Mirgešu

Dužijanca u Mirgešu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u dvorani mjesne zajednice. Početak je u 18 sati.

04.09.2024 - Dužijanca u Đurđinu

Dužijanca u Đurđinu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u 10 sati u crkvi sv. Josipa Radnika.  U 19 sati će biti održana akademija Rič pod đermom, ove godine u sjećanje na Vericu Dulić. Bandašicino kolo počinje u 20 sati..

05.08.2024 - Likovna kolonija »Stipan Šabić«

Dvanaesti saziv Međunarodne umjetničke kolonije Stipan Šabić bit će održan od 5. do 10. kolovoza u Subotici, u prostorijama Doma učenika srednjih škola. Sudjelovat će četrnaest akademskih umjetnika iz Srbije, Hrvatske, Makedonije, Austrije, Mađarske i Australije. Svečanost zatvaranja, uz prigodnu izložbu nastalih djela, najavljena je za subotu, 10. kolovoza, s početkom u 19 sati. Organizator kolonije je HLU Croart iz Subotice.

08.08.2024 - Književna večer KD-a »Ivan Antunović«

Katoličko društvo Ivan Antunović poziva na obilježavanje dana Društva i književnu večer na kojoj će biti predstavljena knjiga mons. dr. Andrije Anišića SPOMENICA 2 – Ponovni pohod Hrvata Bunjevaca u staru postojbinu, Dužijanca u Mostaru – Obnova spomen-ploče iz 1933. Književna večer se održava u četvrtak, 8. kolovoza, s početkom u 19 sati u HKC-u Bunjevačko kolo u Subotici. Tijekom večeri bit će dodijeljene i nagrade Ivan Antunović zaslužnom pojedincu, udruzi i brojnoj obitelji.

12.08.2024 - Etnokamp u Subotici

Hrvatska čitaonica iz Subotice organizira Etnokamp za učenike osnovnoškolske dobi na hrvatskom jeziku. Ovogodišnji Etnokamp realizira se u razdoblju od 12. do 16. kolovoza u dvorištu Doma Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini. 

Tema ovogodišnjeg etnokampa je Disnotor i prelo. Tijekom ovih pet dana učenici uče o svojoj povijesti, tradiciji i baštini Hrvata u Vojvodini kroz razne radionice koje su različitog karaktera (kreativno – manualna, glazbena, folklor, moderni ples, dramska, recitatorska, kuharska, duhovna, tradicijsko pjevanje i druge). Posljednjeg petog dana djeca će već tradicionalno prirediti prodajnu izložbu svojih uradaka te završnu priredbu na kojoj će pokazati što su naučila u kampu. 

Cijena petodnevnog aranžmana je 1.200 dinara, a prijave su na e-mail bernadica@gmail.com ili na broj telefona 069/1017090 do 2. kolovoza 2024. godine.

15.08.2024 - Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini

Prvi dio programa ovogodišnjega Ciklusa hrvatskog filma u Vojvodini održat će se u sklopu programa Tavankutsko kulturno lito od 15. do 17. kolovoza na Etno salašu Balažević u Tavankutu. Ulaz na sve projekcije je slobodan. 

Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini održava se u organizaciji Udruge Artizana iz Zagreba u partnerstvu sa Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata i uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra, a ovaj program održava se u suradnji sa HKPD Matija Gubec i OŠ Matija Gubec iz Tavankuta.

Program:

15.08.2024. četvrtak, 19 sati

  • Čari naše škole, 4 min.
  • Šegrt Hlapić, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2013., 102 min.

16.08.2024. petak, 20 sati

  • Duh u močvari, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2006., 90 min.

17.08.2024. subota, 20 sati

  • Ivanova igra, dokumentarni film, Hrvatska, 2019., 50 min.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika