Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Žigmund Luksemburški

Urotu su vodila braća Horvat iz Vukovske županije te vođe ivanovaca – prior iz Vrane – a uz njih su stali i mnogi hrvatski, slavonski i mađarski plemići. Uspjesi braće Horvat i njihovih saveznika u prvoj godini građanskoga rata prinudili su Žigmunda da se dobro pripremi, pa je buna je bila ugušena tek nakon niza bitaka. Uslijedilo je krvavo razračunavanje s urotnicima.

ODMAZDA KOD DOBORA: Svećenstvo nije bilo zadovoljno Žigmundovom politikom, kao uostalom ni plemstvo. Nastavak građanskoga rata nije pogodovao ni razvoju trgovine i zemlju je obuzimalo nezadovoljstvo. Zabavljenom stanjem u Slavoniji i Hrvatskoj, Žigmundu je promaklo osnaženje bosanskih velikaša, osobito Hrvoja Vukčića Hrvatinića. Nakon pobjede 1394. godine, uslijedila je odmazda nad Ivanišom Horvatom i tridesetak hrvatskih plemića kod grada Dobora.

KRVAVI SABOR U KRIŽEVCIMA: Želeći se istaknuti u borbi protiv Osmanlija i pokazati svoju snagu, Žigmund je otišao u rat, no 1396. godine strahovito je poražen kod Nikopolja. Vidjevši da gubi bitku, Žigmund je zbacio sa sebe znakove kraljevske vlasti i obukao skromnu vojničku košulju, te s nekolicinom preživjelih vojnika otplovio na splavu Dunavom. Budući da se o njemu dugo ništa nije znalo smatralo se da je poginuo. Međutim, Žigmund se preko Carigrada i Dubrovnika vratio u Hrvatsku i sazvao sabor u Križevcima. Ondje je sasjekao 20. veljače 1397. godine Stjepana Lackovića i pogubio ostale pristaše protukralja Ladislava Napuljskog, a događaj je ostao zapamćen kao Krvavi sabor križevački.
PREDAJA DALMACIJE: Nakon sabora u Križevcima hrvatsko se plemstvo udaljilo od Žigmunda. Bilo je jasno da će sljedeći korak biti obračun s hrvatskim i bosanskim plemićima. Najmoćniji među njima bio je Hrvoje Vukčić Hrvatinić, kojega je Žigmund porazio, a nakon toga je pogubio (u Doboru 1406. godine) većinu bosanskih plemića. Zastrašeno surovim Žigmundovim postupcima, plemstvo se prestalo buniti. Kada je Ladislav Napuljski vidio da od njegova kraljevanja neće biti ništa, pokušao je izvući barem materijalnu korist te je 1409. godine prodao Dalmaciju Veneciji za 100.000 dukata. Žigmund, međutim, nije poduzeo ništa. Umjesto da vrati dalmatinske gradove i otoke, Žigmund se 1415. godine obrušio na Bosnu, a 1419. na Češku. Venecija je do 1420. godine postala gospodaricom cijeloga Jadrana, osim Hrvatskoga primorja, Senja i otoka Krka te nekih posjeda u Dalmaciji. Širenje Venecije bio je za Hrvate velik politički gubitak, koji se snažno osjetio na gospodarskom padu hrvatskih zemalja.                                

Najava događaja

04.08.2024 - Dužijanca u Mirgešu

Dužijanca u Mirgešu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u dvorani mjesne zajednice. Početak je u 18 sati.

04.09.2024 - Dužijanca u Đurđinu

Dužijanca u Đurđinu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u 10 sati u crkvi sv. Josipa Radnika.  U 19 sati će biti održana akademija Rič pod đermom, ove godine u sjećanje na Vericu Dulić. Bandašicino kolo počinje u 20 sati..

05.08.2024 - Likovna kolonija »Stipan Šabić«

Dvanaesti saziv Međunarodne umjetničke kolonije Stipan Šabić bit će održan od 5. do 10. kolovoza u Subotici, u prostorijama Doma učenika srednjih škola. Sudjelovat će četrnaest akademskih umjetnika iz Srbije, Hrvatske, Makedonije, Austrije, Mađarske i Australije. Svečanost zatvaranja, uz prigodnu izložbu nastalih djela, najavljena je za subotu, 10. kolovoza, s početkom u 19 sati. Organizator kolonije je HLU Croart iz Subotice.

08.08.2024 - Književna večer KD-a »Ivan Antunović«

Katoličko društvo Ivan Antunović poziva na obilježavanje dana Društva i književnu večer na kojoj će biti predstavljena knjiga mons. dr. Andrije Anišića SPOMENICA 2 – Ponovni pohod Hrvata Bunjevaca u staru postojbinu, Dužijanca u Mostaru – Obnova spomen-ploče iz 1933. Književna večer se održava u četvrtak, 8. kolovoza, s početkom u 19 sati u HKC-u Bunjevačko kolo u Subotici. Tijekom večeri bit će dodijeljene i nagrade Ivan Antunović zaslužnom pojedincu, udruzi i brojnoj obitelji.

12.08.2024 - Etnokamp u Subotici

Hrvatska čitaonica iz Subotice organizira Etnokamp za učenike osnovnoškolske dobi na hrvatskom jeziku. Ovogodišnji Etnokamp realizira se u razdoblju od 12. do 16. kolovoza u dvorištu Doma Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini. 

Tema ovogodišnjeg etnokampa je Disnotor i prelo. Tijekom ovih pet dana učenici uče o svojoj povijesti, tradiciji i baštini Hrvata u Vojvodini kroz razne radionice koje su različitog karaktera (kreativno – manualna, glazbena, folklor, moderni ples, dramska, recitatorska, kuharska, duhovna, tradicijsko pjevanje i druge). Posljednjeg petog dana djeca će već tradicionalno prirediti prodajnu izložbu svojih uradaka te završnu priredbu na kojoj će pokazati što su naučila u kampu. 

Cijena petodnevnog aranžmana je 1.200 dinara, a prijave su na e-mail bernadica@gmail.com ili na broj telefona 069/1017090 do 2. kolovoza 2024. godine.

15.08.2024 - Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini

Prvi dio programa ovogodišnjega Ciklusa hrvatskog filma u Vojvodini održat će se u sklopu programa Tavankutsko kulturno lito od 15. do 17. kolovoza na Etno salašu Balažević u Tavankutu. Ulaz na sve projekcije je slobodan. 

Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini održava se u organizaciji Udruge Artizana iz Zagreba u partnerstvu sa Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata i uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra, a ovaj program održava se u suradnji sa HKPD Matija Gubec i OŠ Matija Gubec iz Tavankuta.

Program:

15.08.2024. četvrtak, 19 sati

  • Čari naše škole, 4 min.
  • Šegrt Hlapić, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2013., 102 min.

16.08.2024. petak, 20 sati

  • Duh u močvari, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2006., 90 min.

17.08.2024. subota, 20 sati

  • Ivanova igra, dokumentarni film, Hrvatska, 2019., 50 min.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika