Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Pri­rod­ni sa­ve­zni­ci

U osječkoj regiji su, i po selima i po gradovima, organizirani klubovi mladih s višegodišnjim kontinuitetom rada. Postoje tu i druge udruge mladih, koje razvijaju svoje specifične aktivnosti i to je takozvana alternativna kulturna scena koja egzistira u više komercijalnih klubova. Odnosi scene nevladinih organizacija s institucijama vlasti u Hrvatskoj je u fazi priprema za zajednički rad na ispunjavanju zadaća za primanje u Europsku Uniju i uistinu su prevladane neke dječje bolesti civilne scene i ona nezadrživo kreće naprijed.
    Agencija za informiranje je nastala 2002. godine zbog potrebe realizacije vizije o modernom društvu u kojem kvalitetne informacije dolaze do građanina putem suvremenih komunikacijskih tehnologija. Time društvo postaje dinamičnije, efikasnije i stabilnije. AGI je po prosjeku godina svojih članova i njihovom iskustvu mlada organizacija, čiji članovi, međutim, brzo uče i rješavaju sve probleme na veoma efikasan način. Probijajući institucionalne barijere za civilnu scenu na lokalnoj, regionalnoj, državnoj i prekograničnoj razini, radi na sinergiji mladih aktivista i umjetnika. AGI je osnivač četiri mreže udruga, a u vlastitom inkubatoru od dest udruga mladih i četiri slobodna umjetnika, razvijamo jedinstven model edukacije, prenošenja znanja i informacija.
ŽESTOKE KOMUNIKACIJE: Agenciju za informiranje prvenstveno financiraju grad Osijek, Osječko-baranjska županija, Ministarstavo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, Ministarstvo obrazovanja i Ministarstvo europskih integracija. Nakon uspostave suradnje na državnoj razini sljedeći izazov nam je uspostava suradnje s Europskom Unijom.
    Nacionalni program djelovanja za mlade je izrađivan u zajedništvu mladih i državnih institucija. Hrvatski sabor usvojio ga je 2002. godine, a izvršna vlast je donijela petogodišnji plan provedbe. U praksi se to, u prvoj fazi, ogleda u osnivanju i djelovanju klubova mladih, a na proljeće očekujemo provedbu info i multi-centara po gradovima, kao i formiranje Makroregionalnog centra Osijek. I dok su klubovi mladih prvenstveno namijenjeni konzumentima, dakle onima koji žele ispunjavati svoje slobodno vrijeme i koriste ponuđene sadržaje, multifunkcionalni centar pokraj te konzumacije djelomice i producira kadar i omogućuje kreativnost na malo višem stupnju, dok makroregionalni centri služe isključivo za produciranje novih kadrova i razvoj njihovog talenta.
    Budući da smo od samoga početka stvarali Nacionalni program za mlade, jako smo nervozni kad institucije pokušavaju zaboraviti na njega i spremni smo ih izravno upozoriti da će se susresti s bijesom slavonske mladeži na osječkim ulicama, ukoliko ne ispoštuju svoja obećanja. Takve žestoke komunikacije ponekad dobro dođu da poguraju čitav proces i uozbilje institucije. Kako bi dali živost provedbi Programa za mlade, nakon stabiliziranja inkubatora udruga u Osijeku krenuli smo u svojevrstan proboj tj. uspostavljanje novih i podržavanje postojećih klubova mladih u selima duž ceste od Osijeka prema Vinkovcima. Ako bih htio biti duhovit, partizanskom terminologijom nazvao bih to – maršom ka Vinkovcima.
RAZMJENA ISKUSTAVA: Kako se mladi kroz osnovnu i srednju školu ne susreću s pojmovima kao što su civilno društvo ili tranzicija, a mediji ne pridaju puno pažnje edukaciji mladih na polju civilnog društva, ne možemo očekivati da mladi imaju razvijenu svijest o tom veoma važnom društvenom sektoru. Oni ulaze u NVO scenu ponajprije slijedeći neke svoje specifične afinitete, i tek uključivanjem, potom i educiranjem o civilnom društvu i volonterstvu postaju svjesni šireg značaja svoga aktivizma.
    Robertino Knjur i ja smo se sreli u Osijeku i Subotici tijekom seminara u organizaciji Agencije lokalnih demokracija Subotice i našeg grada. Tada smo razmijenili iskustva i uvidjeli da radimo na sličnim projektima i da bi u obostranom interesu bilo dobro surađivati. Kako smo obojica ravničari, rekli smo – neka to ide polako i ozbiljno! Krenulo se raditi. Subotička delegacija je posjetila Osijek, osječka će polovinom jedanaestog mjeseca doći u Suboticu. Robertino i ja smo smo nedavno bili sudionici predsusreta Berlinske kulturne konferencije u Zagrebu, gdje smo predstavili koncept suradnje. Izradili smo i prvi nacrt platforme suradnje mladih Subotice i Osijeka pod nazivom – »Platforma renesansa«. Krećemo i u pisanje prvih projekata, ponovit ću, polako i ozbiljno.
UZVRATNI POSJET: Posjet Subotičana me je ohrabrio jer sam vidio podršku lokalnih i regionalnih predstavnika vlasti. Vidio sam ozbiljnu prezentaciju Subotice, puno smo komunicirali tijekom posjeta, naprav-ljeni su prvi okviri sadržaja suradnje. Delegacija je dobro prihvaćena od nositelja osječke scene i radne navike delegacije su za pohvaliti. Bitan moment u razvoju suradnje je odrađeni posao na Konferenciji u Zagrebu, gdje su otvorena vrata stabilizaciji kulturnog dijela priče, jer smo sudjelovali u iniciranju nove regionalne kulturne mreže mladih koja će vjerojatno imati naziv »Regionalni club-ture«, to nam otvara vrata i dalje prema Europskoj kulturnoj fondaciji. Aktivistički dio suradnje će morati ići preko raznih fondova EU i tu nas tek očekuje ozbiljan posao kako bi se ostvarila »Platforma renesansa«.
    Ideja vodilja ovoga projekta je da subotička i osječka regija kroz svoju mladost žele biti primjer kulturne i aktivističke suradnje susjeda i potaknuti sličan odnos suradnje i s mladima u regionu Pečuh.
    Za njenu provedbu neophodno je ispuniti određene preduvjete, prije svega kulturne i aktivističke. Pod kulturnim podrazumijeva se stvaranje podloge, nakon toga i uvjeta, za vježbanje i prezentiranje umjetnosti zvuka, umjetnosti slike, novih medija i performansa. Također, jedan od ciljeva jest upoznavanje mladosti s festivalima, podsticanje aktivizma kroz kulturna dešavanja kao i pozicioniranje urbane kulture mladih u institucijama. Jedan od važnih ciljeva, doduše dugoročnih, inicijatora ovog projekta jest etabliranje alternativne kulturne scene u Subotici i Osijeku.
Autor je predsjednik Agencije za informiranje
i neformalni lider nevladine scene iz Osijeka

Najava događaja

04.08.2024 - Dužijanca u Mirgešu

Dužijanca u Mirgešu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u dvorani mjesne zajednice. Početak je u 18 sati.

04.09.2024 - Dužijanca u Đurđinu

Dužijanca u Đurđinu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u 10 sati u crkvi sv. Josipa Radnika.  U 19 sati će biti održana akademija Rič pod đermom, ove godine u sjećanje na Vericu Dulić. Bandašicino kolo počinje u 20 sati..

05.08.2024 - Likovna kolonija »Stipan Šabić«

Dvanaesti saziv Međunarodne umjetničke kolonije Stipan Šabić bit će održan od 5. do 10. kolovoza u Subotici, u prostorijama Doma učenika srednjih škola. Sudjelovat će četrnaest akademskih umjetnika iz Srbije, Hrvatske, Makedonije, Austrije, Mađarske i Australije. Svečanost zatvaranja, uz prigodnu izložbu nastalih djela, najavljena je za subotu, 10. kolovoza, s početkom u 19 sati. Organizator kolonije je HLU Croart iz Subotice.

08.08.2024 - Književna večer KD-a »Ivan Antunović«

Katoličko društvo Ivan Antunović poziva na obilježavanje dana Društva i književnu večer na kojoj će biti predstavljena knjiga mons. dr. Andrije Anišića SPOMENICA 2 – Ponovni pohod Hrvata Bunjevaca u staru postojbinu, Dužijanca u Mostaru – Obnova spomen-ploče iz 1933. Književna večer se održava u četvrtak, 8. kolovoza, s početkom u 19 sati u HKC-u Bunjevačko kolo u Subotici. Tijekom večeri bit će dodijeljene i nagrade Ivan Antunović zaslužnom pojedincu, udruzi i brojnoj obitelji.

12.08.2024 - Etnokamp u Subotici

Hrvatska čitaonica iz Subotice organizira Etnokamp za učenike osnovnoškolske dobi na hrvatskom jeziku. Ovogodišnji Etnokamp realizira se u razdoblju od 12. do 16. kolovoza u dvorištu Doma Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini. 

Tema ovogodišnjeg etnokampa je Disnotor i prelo. Tijekom ovih pet dana učenici uče o svojoj povijesti, tradiciji i baštini Hrvata u Vojvodini kroz razne radionice koje su različitog karaktera (kreativno – manualna, glazbena, folklor, moderni ples, dramska, recitatorska, kuharska, duhovna, tradicijsko pjevanje i druge). Posljednjeg petog dana djeca će već tradicionalno prirediti prodajnu izložbu svojih uradaka te završnu priredbu na kojoj će pokazati što su naučila u kampu. 

Cijena petodnevnog aranžmana je 1.200 dinara, a prijave su na e-mail bernadica@gmail.com ili na broj telefona 069/1017090 do 2. kolovoza 2024. godine.

15.08.2024 - Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini

Prvi dio programa ovogodišnjega Ciklusa hrvatskog filma u Vojvodini održat će se u sklopu programa Tavankutsko kulturno lito od 15. do 17. kolovoza na Etno salašu Balažević u Tavankutu. Ulaz na sve projekcije je slobodan. 

Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini održava se u organizaciji Udruge Artizana iz Zagreba u partnerstvu sa Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata i uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra, a ovaj program održava se u suradnji sa HKPD Matija Gubec i OŠ Matija Gubec iz Tavankuta.

Program:

15.08.2024. četvrtak, 19 sati

  • Čari naše škole, 4 min.
  • Šegrt Hlapić, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2013., 102 min.

16.08.2024. petak, 20 sati

  • Duh u močvari, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2006., 90 min.

17.08.2024. subota, 20 sati

  • Ivanova igra, dokumentarni film, Hrvatska, 2019., 50 min.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika