Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Za ono­ga tko ra­di – kri­ti­ka

Povodom teksta »Srijem – realno« iz broja 91 autora Igora Kušete, odlučili smo iznijeti istinu o nastanku, radu i druženju u prostorijama podruma Vikarijata srijemskog u Petrovaradinu, dobivenih na korištenje od pomoćnog biskupa đakovačko-srijemskog msgr. Đure Gašparovića.
    Ne znamo kako je bilo u drugim mjestima Srijema, ali naše poznanstvo i druženje potječe još iz djetinjstva sa satova vjeronauka. Tada već počinjemo učiti običaje i kulturu našega naroda. S vremenom nastaju problemi i rat na prostoru bivše Jugoslavije, kao i politička previranja kod nas. Naša želja za druženjem i zadržavanjem svog identiteta nije prestajala unatoč velikim poteškoćama. Struktura stanovništva se promijenila i odjednom smo postali manjina. Srećom, nismo bili prepušteni sami sebi, podršku smo dobivali od svećenika, Crkve i vjere. Naša želja da se združimo i očuvamo svoje običaje i tradiciju prerasli su u česta druženja i ponekad organiziranje tuluma u domovima nekih od nas. Još tada smo uspostavili kontakte s Hrvatima drugih mjesta iz Srijema, krug ljudi se povećavao a samim tim i potreba za većim prostorom. Taj problem smo djelomično riješili iznajmljivanjem prostorije Dobrovoljnog vatrogasnog društva Petrovaradin koji su osnovali naši pradjedovi.
ULOŽENI TRUD: U rješenju naših problema pomogao nam je msgr. Đuro Gašparović svojim dolaskom u Petrovaradin na mjesto pomoćnog biskupa Srijemsko-Đakovačke biskupije. Često razgovarajući s nama, uvidio je da nas »nekolicinu« čini mnogo mladih punih ambicija, željnih druženja i spremnih na suradnju. Odlučio je ustupiti nam dio prostorija u podrumu Vikarijata srijemskog. Naravno, bili smo presretni, misleći da su naši problemi zauvijek riješeni, a u stvari oni će se tek pojaviti. Iako je bilo potrebno uložiti puno truda i rada da se prostor osmisli, osposobi i oživi, naš entuzijazam se nije umanjio. Veliku podršku, kako moralnu tako i vrlo bitnu financijsku, imali smo od msgr. Đure Gašparovića i njegovog velikog zalaganja da nas poveže s Caritasom Srijema.
U prosincu 2000. godine ušli smo u novi prostor i odmah počeli s prvim građevinskim radovima. U želji da pokažemo prostor i zainteresiramo što više mladih širom Srijema da nam se pridruže, nas »nekolicina« organizira prvi tulum, u novo dobivenom još nedovršenom prostoru, nama već tradicionalni maskenbal povodom poklada. Na našu radost odazvao se veliki broj mladih iz čitavog Srijema, te nas je bilo preko 400, većinom Hrvata, a običaje su poštovali i naši prijatelji drugih nacionalnosti. Tolerancija?!
POTEŠKOĆE: Svi smo sretni i zadovoljni, riječi hvale ne manjkaju, a radovi se nastavljaju. Uz svesrdnu pomoć msgr. Đure Gašparovića i Caritasa Srijema uspijevamo završiti sve građevinske radove do Uskrsa, za kada zakazujemo novo druženje mladih Srijema, kako bismo pokazali prostor u novom izdanju. Ponovno okupljamo veliki broj mladih i mislimo da svi imaju naš entuzijazam. Prostor polako oživljava. Rađaju se ideje za nove aktivnosti i projekte.
    Osmišljavamo plan i program rada, a ovom prigodom navodimo samo neke: očuvanje običaja tradicije i kulture Hrvata Srijema, organiziranje književnih predstavljanja, organiziranje znanstveno-popularnih tribina, duhovna predavanja, likovne galerije, dramske i kazališne predstave, izdavaštvo i dopisništvo, sportske manifestacije i natjecanja, tulumi.
    Pri samoj realizaciji pojedinih projekata nailazimo na poteškoće. Od početka smo pokušali animirati mlade iz drugih mjesta Srijema. U želji da nam se priključe u radu, da održavamo redovite djelatnosti tijekom cijele godine da se ne bi narušila kvaliteta i kontinuitet. Slani su dopisi i pozivi na koje smo dobivali samo kritike i negodovanja pod izgovorima: nećemo tako, zašto ne bi ovako, a prostor je zajednički i svatko može osmisliti i realizirati svoje ideje. A gdje je realizacija?
NEISTINE: Pomalo povrijeđeni takvim stavom nastavljamo dalje. Počinjemo s tečajevima (obuka na računalima, škola plesa, tečaj stranih jezika). Nitko nam ne pomaže i sve se svodi na volontiranje samima sebi. Ulažemo i vlastita sredstva za daljnje održavanje i sređivanje. Prostor živi, ali ne u potpunosti kako se očekivalo. To uviđaju i naši roditelji koji i sami čuvaju tradiciju Hrvata Petrovaradina – sadašnji osnivači HKPD »Jelačić«, čiji smo i sami članovi. To je još jedna pogrešna informacija iznijeta u tekstu »Srijem – realno«.
    Također, u tekstu se navodi kako je prostor privatiziran od nekolicine nas. To nije točno, prostor i pokraj mladih Petrovaradina, Kamenice i Karlovaca, a i Srijema, koristi HKPD »Jelačić«, Caritas Srijema, a neki od tečajeva odvijaju se i dalje u čemu aktivno sudjelujemo. A gdje su ostali? Je li to privatizacija?
    S obzirom da se nalazi u Petrovaradinu i da ga mi održavamo, te pratimo dešavanja i razne aktivnosti, spremni smo prihvatiti i pomoći u realizaciji ideja svakoga tko bi htio nešto organizirati. To smo očekivali prethodnih godina, a i dalje se nadamo da će nam se netko javiti s konkretnim prijedlozima, a ne stalnim kritikama, neistinama i umanjivanjem našega dosadašnjeg rada. Tko je spreman za suradnju?
    Dotični autor je izgleda zaboravio što je pisao u prethodnim brojevima Hrvatske riječi, kada je baš on izvještavao o aktivnostima mladih i tulumima u ovom prostoru. Nije nam, dakle, jasno što je htio reći za tulum 23. listopada, koji je organiziran kao i prethodnih godina. Glazba je bila prilagođena aktualnim trendovima, tako da su se mogli čuti stari i novi hitovi kako svjetskih tako i hrvatskih izvođača. Osim pjesama spomenutog izvođača Jure Stublića čuli su se i zvuci »Parnog valjka«, »Prljavog kazališta«, Josipe Lisac, Gorana Karana, uz hit večeri »Hajde da ludujemo ove noći« od Tajči, što je nazočni izgleda prespavao ili ni sam nije upućen u hrvatsku glazbenu scenu.
     Pitamo se – bi li sve ovo funkcioniralo proteklih godina, da nije bilo nekolicine koji su sve ovo »privatizirali«!?
     E, na koncu dolazimo do zaključka da oni koji rade, bivaju kritizirani!

Najava događaja

04.08.2024 - Dužijanca u Mirgešu

Dužijanca u Mirgešu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u dvorani mjesne zajednice. Početak je u 18 sati.

04.09.2024 - Dužijanca u Đurđinu

Dužijanca u Đurđinu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u 10 sati u crkvi sv. Josipa Radnika.  U 19 sati će biti održana akademija Rič pod đermom, ove godine u sjećanje na Vericu Dulić. Bandašicino kolo počinje u 20 sati..

05.08.2024 - Likovna kolonija »Stipan Šabić«

Dvanaesti saziv Međunarodne umjetničke kolonije Stipan Šabić bit će održan od 5. do 10. kolovoza u Subotici, u prostorijama Doma učenika srednjih škola. Sudjelovat će četrnaest akademskih umjetnika iz Srbije, Hrvatske, Makedonije, Austrije, Mađarske i Australije. Svečanost zatvaranja, uz prigodnu izložbu nastalih djela, najavljena je za subotu, 10. kolovoza, s početkom u 19 sati. Organizator kolonije je HLU Croart iz Subotice.

08.08.2024 - Književna večer KD-a »Ivan Antunović«

Katoličko društvo Ivan Antunović poziva na obilježavanje dana Društva i književnu večer na kojoj će biti predstavljena knjiga mons. dr. Andrije Anišića SPOMENICA 2 – Ponovni pohod Hrvata Bunjevaca u staru postojbinu, Dužijanca u Mostaru – Obnova spomen-ploče iz 1933. Književna večer se održava u četvrtak, 8. kolovoza, s početkom u 19 sati u HKC-u Bunjevačko kolo u Subotici. Tijekom večeri bit će dodijeljene i nagrade Ivan Antunović zaslužnom pojedincu, udruzi i brojnoj obitelji.

12.08.2024 - Etnokamp u Subotici

Hrvatska čitaonica iz Subotice organizira Etnokamp za učenike osnovnoškolske dobi na hrvatskom jeziku. Ovogodišnji Etnokamp realizira se u razdoblju od 12. do 16. kolovoza u dvorištu Doma Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini. 

Tema ovogodišnjeg etnokampa je Disnotor i prelo. Tijekom ovih pet dana učenici uče o svojoj povijesti, tradiciji i baštini Hrvata u Vojvodini kroz razne radionice koje su različitog karaktera (kreativno – manualna, glazbena, folklor, moderni ples, dramska, recitatorska, kuharska, duhovna, tradicijsko pjevanje i druge). Posljednjeg petog dana djeca će već tradicionalno prirediti prodajnu izložbu svojih uradaka te završnu priredbu na kojoj će pokazati što su naučila u kampu. 

Cijena petodnevnog aranžmana je 1.200 dinara, a prijave su na e-mail bernadica@gmail.com ili na broj telefona 069/1017090 do 2. kolovoza 2024. godine.

15.08.2024 - Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini

Prvi dio programa ovogodišnjega Ciklusa hrvatskog filma u Vojvodini održat će se u sklopu programa Tavankutsko kulturno lito od 15. do 17. kolovoza na Etno salašu Balažević u Tavankutu. Ulaz na sve projekcije je slobodan. 

Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini održava se u organizaciji Udruge Artizana iz Zagreba u partnerstvu sa Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata i uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra, a ovaj program održava se u suradnji sa HKPD Matija Gubec i OŠ Matija Gubec iz Tavankuta.

Program:

15.08.2024. četvrtak, 19 sati

  • Čari naše škole, 4 min.
  • Šegrt Hlapić, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2013., 102 min.

16.08.2024. petak, 20 sati

  • Duh u močvari, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2006., 90 min.

17.08.2024. subota, 20 sati

  • Ivanova igra, dokumentarni film, Hrvatska, 2019., 50 min.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika