Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Bez sti­da i pri­stra­no­sti

Obećana vruća politička hrvatska jesen pretvorila se u posljednje trzaje babljega ljeta u kojima glavne rasprave vode Alka Vujica i Severina s jedne strane te Edo Maajka i članovi skupine Hladno pivo s druge. Raspravlja se o urbanoj i ruralnoj glazbi, ukusu stilista koji odijevaju glumce u hrvatskim sapunicama, tobožnjem identitetu sudionika dragovoljnog kućnog pritvora s orvelovskim ekranima – dakle, Hrvatska je puna trivijalnosti, a ima glamur kakav zaslužuje.
    U svemu tome ima nečeg dobrog, a dobro je što takvo stanje ne traje dovijeka. Povijest nas uči da muze najviše pjevaju kada topovi grme, a potiču samozatajne na stvaranje remek-djela kada zadah prosječnosti i šlamperaja okuži društveni prostor.
SVJETLO U TUNELU: Galerijski prostor Klovićevih dvora krcat je umjetninama. Zbog velikoga interesa posjetitelja produženo je radno vrijeme galerijskoga prostora, a razmišlja se da se produlji trajanje izložbi »Hrvatska renesansa« i »Stoljeće gotike na Jadranu slikarstvo u ozračju Paola Veneziana«, o kojima je Hrvatska riječ već pisala, te izložba »Dora Maar i Picasso – dodir pogledima«. Suradnja Klovićevih dvora, to jest kustosice Marine Viculin, s Muzejom »Picasso«, čija kustosica Anne Baltassari ne štedi pohvale zbog poslovnosti i stručnosti zagrebačkoga partnera, urodila je izložbom koja će se pamtiti. Umjetnine su vlasništvo pariških muzeja »Picasso«, Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti, Centra »Georges Pompidou« i nekoliko francuskih privatnih zbirki.
    Prezentirano je 385 djela, osamdesetak Picassovih: ulja, grafika i crteža, a ostalo su povećani negativi i fotografije Dore Maar, nastalih između 1935. i 1945. godine, dakle u razdoblju zajedničkog života. Dok je o Picassu puno toga rečeno i dok su mnogi pohitali vidjeti njegove radove, zatečeni su ostali prema uradcima Dore Maar. Nadrealistička je umjetnica hrvatskoga podrijetla, pravim imenom Teodora Marković, zabilježila Picassa u trenucima dokolice i svakodnevnih radnji, ali i u mnogim stvaralačkim trenucima pa su na njenim fotografijama i negativima zabilježene mnoge etape nastanka pojedinih Picassovih djela, na primjer »Guernice«.
PEDESETE: Pedesete godine 20. stoljeća sam propustio, a pedesete godine 21. stoljeća neću dočekati, reče jedan kritičar, pa moram pogledati ovu izložbu. Da hrvatski proizvod može biti vrhunski (»Pedesete godine u hrvatskoj umjetnosti«) te da komentari političke vrhuške kao i profesionalnih kritičara mogu biti djetinjasti, svjedoče njihovi osvrti i komentari izložbe te »lika i djela« postavljača izložbe Zvonka Makovića. Izložba, koja je postavljena u Domu hrvatskih likovnih umjetnika »Ivan Meštrović« u Zagrebu bit će otvorena do 7. prosinca, a podijeljena je u devet segmenata. Slikarstvo i skulpturu za izložbu je pripremio Zvonko Maković, književnost Velimir Visković, kazalište akademik Nikola Batušić, a film Hrvoje Turković. Za fotografiju je bila zadužena Marija Tonković, za dizajn Jasna Galjer, za arhitekturu i urbanizam Darija Radović-Mahečić, za likovnu kritiku Ljiljana Kolešnik te glazbu Eva Sedak. Valja naglasiti da je namjera »izbornika« bila bez patetike i nostalgije kritički se osvrnuti na umjetnost Hrvata pedesetih godina 20. stoljeća, a ne rekonstruirati povijesnu stvarnost toga doba. Međutim, bez razumijevanja kopernikanskih političkih obrata režima Josipa Broza teško se može pojmiti konstanta okretanja ka zapadnim uzorima, ako ne već kroz gospodarsko-politički sustav, onda kroz umjetnost.
    Majstorski uređen katalog kronološkim je i predmetnim tablicama smjestio mnoge procese hrvatske umjetnosti pedesetih godina u kontekst procesa kako na Zapadu tako i na Istoku Europe. Dok se ondašnje hrvatsko političko vodstvo rasplinulo u trivijalnim zadaćama koje su izašle iz »vizija« Broza i njegovih suradnika, hrvatski je umjetnički establišment osjetno pretekao »polit-ekonomsku bazu« i jasno ocrtao društvene probleme te o njima progovorio na umjetnički način, pa čak i predložio rješenja, katkada vrlo radikalna. Sastavljači izložbe nisu pobjegli ni od »škakljivih« tema, to jest utonuća nekih segmenata umjetnosti u socijalistički realizam, koji je opravdavao postupke režima i bio tek ventil za umjetnički izražaj. Ukratko, savršeno. Slike, skulpture, fotografije, partiture i plakati vrlo sugestivno potvrđuju priču iz kataloga, kojeg vrijedi imati, a prava su poslastica veliki ekrani i platna na kojima se vrte igrani, dokumentarni i animirani filmovi.                                                                                  

Najava događaja

04.08.2024 - Dužijanca u Mirgešu

Dužijanca u Mirgešu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u dvorani mjesne zajednice. Početak je u 18 sati.

04.09.2024 - Dužijanca u Đurđinu

Dužijanca u Đurđinu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u 10 sati u crkvi sv. Josipa Radnika.  U 19 sati će biti održana akademija Rič pod đermom, ove godine u sjećanje na Vericu Dulić. Bandašicino kolo počinje u 20 sati..

05.08.2024 - Likovna kolonija »Stipan Šabić«

Dvanaesti saziv Međunarodne umjetničke kolonije Stipan Šabić bit će održan od 5. do 10. kolovoza u Subotici, u prostorijama Doma učenika srednjih škola. Sudjelovat će četrnaest akademskih umjetnika iz Srbije, Hrvatske, Makedonije, Austrije, Mađarske i Australije. Svečanost zatvaranja, uz prigodnu izložbu nastalih djela, najavljena je za subotu, 10. kolovoza, s početkom u 19 sati. Organizator kolonije je HLU Croart iz Subotice.

08.08.2024 - Književna večer KD-a »Ivan Antunović«

Katoličko društvo Ivan Antunović poziva na obilježavanje dana Društva i književnu večer na kojoj će biti predstavljena knjiga mons. dr. Andrije Anišića SPOMENICA 2 – Ponovni pohod Hrvata Bunjevaca u staru postojbinu, Dužijanca u Mostaru – Obnova spomen-ploče iz 1933. Književna večer se održava u četvrtak, 8. kolovoza, s početkom u 19 sati u HKC-u Bunjevačko kolo u Subotici. Tijekom večeri bit će dodijeljene i nagrade Ivan Antunović zaslužnom pojedincu, udruzi i brojnoj obitelji.

12.08.2024 - Etnokamp u Subotici

Hrvatska čitaonica iz Subotice organizira Etnokamp za učenike osnovnoškolske dobi na hrvatskom jeziku. Ovogodišnji Etnokamp realizira se u razdoblju od 12. do 16. kolovoza u dvorištu Doma Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini. 

Tema ovogodišnjeg etnokampa je Disnotor i prelo. Tijekom ovih pet dana učenici uče o svojoj povijesti, tradiciji i baštini Hrvata u Vojvodini kroz razne radionice koje su različitog karaktera (kreativno – manualna, glazbena, folklor, moderni ples, dramska, recitatorska, kuharska, duhovna, tradicijsko pjevanje i druge). Posljednjeg petog dana djeca će već tradicionalno prirediti prodajnu izložbu svojih uradaka te završnu priredbu na kojoj će pokazati što su naučila u kampu. 

Cijena petodnevnog aranžmana je 1.200 dinara, a prijave su na e-mail bernadica@gmail.com ili na broj telefona 069/1017090 do 2. kolovoza 2024. godine.

15.08.2024 - Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini

Prvi dio programa ovogodišnjega Ciklusa hrvatskog filma u Vojvodini održat će se u sklopu programa Tavankutsko kulturno lito od 15. do 17. kolovoza na Etno salašu Balažević u Tavankutu. Ulaz na sve projekcije je slobodan. 

Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini održava se u organizaciji Udruge Artizana iz Zagreba u partnerstvu sa Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata i uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra, a ovaj program održava se u suradnji sa HKPD Matija Gubec i OŠ Matija Gubec iz Tavankuta.

Program:

15.08.2024. četvrtak, 19 sati

  • Čari naše škole, 4 min.
  • Šegrt Hlapić, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2013., 102 min.

16.08.2024. petak, 20 sati

  • Duh u močvari, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2006., 90 min.

17.08.2024. subota, 20 sati

  • Ivanova igra, dokumentarni film, Hrvatska, 2019., 50 min.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika