Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Hr­vat­sko go­spo­dar­stvo

Premda je još od dolaska u ove krajeve većina stanovništva živjela od poljoprivrede, malo se pažnje pridavalo razvoju tehnike obrade oranica i uzgoja stoke. Zapravo, oranica u većini hrvatskih zemalja u današnjem smislu gotovo i nije bilo. Na otocima i u Dalmatinskoj zagori valjalo je kamenu oteti obradive površine, a seljaci kontinentalne Istre, Banske Hrvatske, Like te Slavonije i Srijema, motikama i drugim primitivnim alatima razgrtali bi zemlju na šumskim čistinama i krčevinama (nerijetko su sijali u šumama između golemih stabala).
    Staja u današnjem značenju te riječi nije bilo do kraja 19. stoljeća. Životinje su se cijele godine hranile žirom i bukvicom u šumi, a samo su najhladnije noći provodile pod nadstrešnicama i u improviziranim stajama.
PROMET I TRGOVINA: Zbog održavanja sigurnosti, na srednjovjekovnim cestama i prijelazima preko rijeka porasla je važnost utvrda. Na sjecištima prometnica domaće je stanovništvo putnicima nudilo proizvode (možda i okrepu i odmor ne samo za putnike nego i za vučne životinje), a utvrde, koje su jamčile sigurnost putova, omogućile su da se i od malih, povremenih trgovišta uz utvrde razviju podgrađa, koja su trajno naselili gostioničari, trgovci, kovači, kolari i drugi obrtnici.
    Najvažnija trgovačka roba srednjovjekovnih trgovaca bila je sol, npr. jedino je usoljeno meso bilo jestivo duže vremena. Trgovci su sol i luksuznu robu koja je stizala s Istoka prevozili u trgovišta u unutrašnjosti. Obnovljenim rimskim cestama roba je od jadranskih luka do Drave stizala za petnaestak dana.
NOVČARSTVO: Razvitak novčane privrede srednjega vijeka u svezi je s razvojem trgovačkih i hodočasničkih putova, pa je malo vjerojatno da se u većoj mjeri za vrijeme vlasti hrvatske narodne dinastije upotrebljavao novac – iznimka su dalmatinski i istarski gradovi i njihovo neposredno zaleđe. Nema podataka da se prije vlasti hercega Andrije, poslije kralja Andrije II., u hrvatskim zemljama kovao novac. Najpoznatije kovnice novca u 13. i 14. stoljeću bile su u Virovitici, Pakracu i Zagrebu te na imanjima nekih magnata, poput Šubića. Godine 1364. Anžuvinci su zabranili uporabu bilo kojeg novca osim kraljevskog i od tada se na cijelom području Hrvatsko-Ugarske države plaćalo samo kraljevskim novcem.                      

Najava događaja

04.08.2024 - Dužijanca u Mirgešu

Dužijanca u Mirgešu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u dvorani mjesne zajednice. Početak je u 18 sati.

04.09.2024 - Dužijanca u Đurđinu

Dužijanca u Đurđinu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u 10 sati u crkvi sv. Josipa Radnika.  U 19 sati će biti održana akademija Rič pod đermom, ove godine u sjećanje na Vericu Dulić. Bandašicino kolo počinje u 20 sati..

05.08.2024 - Likovna kolonija »Stipan Šabić«

Dvanaesti saziv Međunarodne umjetničke kolonije Stipan Šabić bit će održan od 5. do 10. kolovoza u Subotici, u prostorijama Doma učenika srednjih škola. Sudjelovat će četrnaest akademskih umjetnika iz Srbije, Hrvatske, Makedonije, Austrije, Mađarske i Australije. Svečanost zatvaranja, uz prigodnu izložbu nastalih djela, najavljena je za subotu, 10. kolovoza, s početkom u 19 sati. Organizator kolonije je HLU Croart iz Subotice.

08.08.2024 - Književna večer KD-a »Ivan Antunović«

Katoličko društvo Ivan Antunović poziva na obilježavanje dana Društva i književnu večer na kojoj će biti predstavljena knjiga mons. dr. Andrije Anišića SPOMENICA 2 – Ponovni pohod Hrvata Bunjevaca u staru postojbinu, Dužijanca u Mostaru – Obnova spomen-ploče iz 1933. Književna večer se održava u četvrtak, 8. kolovoza, s početkom u 19 sati u HKC-u Bunjevačko kolo u Subotici. Tijekom večeri bit će dodijeljene i nagrade Ivan Antunović zaslužnom pojedincu, udruzi i brojnoj obitelji.

12.08.2024 - Etnokamp u Subotici

Hrvatska čitaonica iz Subotice organizira Etnokamp za učenike osnovnoškolske dobi na hrvatskom jeziku. Ovogodišnji Etnokamp realizira se u razdoblju od 12. do 16. kolovoza u dvorištu Doma Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini. 

Tema ovogodišnjeg etnokampa je Disnotor i prelo. Tijekom ovih pet dana učenici uče o svojoj povijesti, tradiciji i baštini Hrvata u Vojvodini kroz razne radionice koje su različitog karaktera (kreativno – manualna, glazbena, folklor, moderni ples, dramska, recitatorska, kuharska, duhovna, tradicijsko pjevanje i druge). Posljednjeg petog dana djeca će već tradicionalno prirediti prodajnu izložbu svojih uradaka te završnu priredbu na kojoj će pokazati što su naučila u kampu. 

Cijena petodnevnog aranžmana je 1.200 dinara, a prijave su na e-mail bernadica@gmail.com ili na broj telefona 069/1017090 do 2. kolovoza 2024. godine.

15.08.2024 - Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini

Prvi dio programa ovogodišnjega Ciklusa hrvatskog filma u Vojvodini održat će se u sklopu programa Tavankutsko kulturno lito od 15. do 17. kolovoza na Etno salašu Balažević u Tavankutu. Ulaz na sve projekcije je slobodan. 

Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini održava se u organizaciji Udruge Artizana iz Zagreba u partnerstvu sa Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata i uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra, a ovaj program održava se u suradnji sa HKPD Matija Gubec i OŠ Matija Gubec iz Tavankuta.

Program:

15.08.2024. četvrtak, 19 sati

  • Čari naše škole, 4 min.
  • Šegrt Hlapić, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2013., 102 min.

16.08.2024. petak, 20 sati

  • Duh u močvari, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2006., 90 min.

17.08.2024. subota, 20 sati

  • Ivanova igra, dokumentarni film, Hrvatska, 2019., 50 min.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika