Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Tra­di­ci­ja plus ino­va­ci­ja

Efikasna, ratarska poljoprivredna proizvodnja isplativa je, kažu stručnjaci, samo na velikim poljoprivrednim površinama uz korištenje suvremene mehanizacije. I dok okrupnjavanje zemljišta polako teče, veliki broj proizvođača i dalje raspolaže malim parcelama i malim resursima, uglavnom se bavi ratarstvom i uglavnom jedva preživljava.
Inovator Milan Suša iz Zmajevca u Baranji tvrdi da je koncipirao takav proizvodni program i model proizvodnje koji je rješe-nje za mala obiteljska gazdinstva, jer se oslanja na tradicionalna iskustva gospodarenja u poljoprivredi i zasniva se na zaokruženom proizvodnom ciklusu »od njive do stola«, odnosno, ne zaustavlja se samo na proizvodnji sirovina, već se sirovine prerađuju u gotov prehrambeni proizvod, koji je, osim što je relativno jeftin, i zdrav.
ZA MALE PROIZVOĐAČE: Subotički poljoprivredni stručnjaci Mirko Ostrogonac i Petar Kuntić posjetili su nedavno baranjskog inovatora, interesirajući se da li bi ovaj model mogao biti primjenljiv i u subotičkoj regiji. Nakon upoznavanja s doista originalnim Sušinim pristupom proizvodnji i degustacije originalnih proizvoda iz Sušine »kuhinje« (čija je receptura ostala tajna) Ostrogonac je ocijenio kako se radi o alternativnom obliku proizvodnje, koji uključuju elemente i klasične ratarske i stočarske proizvodnje, kao i organske proizvodnje, i koji bi mogao biti prihvaćen od jednog broja proizvođača. »Ovaj oblik proizvodnje bi nam omogućio da se vratimo nekim tradicijskim, klasičnim načinima biološke proizvodnje, koji su neopravdano zapostavljeni i potisnuti silnom mehanizacijom i kemijom. Kroz taj oblik bi, vjerujem, mogli doći do racionalnijeg korištenja postojećih resursa zemljišta, stočnog fonda i ljudskih resursa i njihove valorizacije u prerađivačkoj industriji i raznim uslužnim djelatnostima«. 
Suša tvrdi kako je njegov koncept idealan za mala seoska gospodarstva, koja trebaju sama proizvesti, sama prerađivati u gotove proizvode i sama ih prodati. U proizvodnji treba krenuti od onoga što imaš, tvrdi Suša, a on sam je na temelju prerade blitve, čičoke i tikve, njihovim kombiniranjem i »ugradnjom« u različite proizvode, razvio čitavu lepezu proizvoda i proizvodnih programa. Pokraj toga što je osmislio ove proizvode, budući da mu je osnovna struka strojarstvo, sam je projektirao i dva mala stroja pogodna za obiteljska gazdinstva – stroj za mljevenje komposta i za proizvodnju stočne hrane od biljnih otpadaka. 
Ostrogonac vidi u ovakvom načinu proizvodnje mogućnost za okupljanje jednog broja ljudi koji bi pokušali ovaj oblik proizvodnje sprovesti u život, osobito proizvođači koji imaju male resurse, malu površinu zemljišta, mali stočni fond i relativno male kapacitete za proizvodnju u stočarstvu »jer se mogu postići veliki efekti prirodnim načinom konzerviranja i čuvanja originalnih proizvoda, koji se baziraju na povrtlarskim proizvodima, koji su izvori kvalitetnih vitamina, minerala, raznih organskih tvari koje su značajne za pravilnu ishranu i zdravlje čovjeka, a praktično su zapostavljene u suvremenoj proizvodnji.« 
RESURSI POSTOJE: Predsjednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini, po struci diplomirani agronom Petar Kuntić, kaže kako su »u sklopu predizbornih aktivnosti stranke govorili da je jedan način izlaska iz teške gospodarske situacije, koja je pogodila našu regiju, upravo u novim programima. Kako je Vojvodina regija oslonjena uglavnom na poljoprivredu i prehrambenu industriju, normalno je da u tom segmentu tražimo i nove programe. Poznavajući iskustva susjednih zemalja, u kojima je dio ovakvih i sličnih programa zaživio, mislimo da Subotica ima izvanredne resurse za ovakav, novi i alternativni program proizvodnje i prerade poljoprivrednih proizvoda. U novim programima, ovakvim ili sličnim, je šansa da se uposle naši kapaciteti na selu i prigradskim naseljima, kao i da se proširi asortiman poljoprivrednih proizvoda. Sada je velika šansa da, ukoliko se nađu zainteresirani menadžeri i investitori, Subotica bude prepoznatljiva po jednoj takvoj proizvodnji. 
 

Najava događaja

04.08.2024 - Dužijanca u Mirgešu

Dužijanca u Mirgešu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u dvorani mjesne zajednice. Početak je u 18 sati.

04.09.2024 - Dužijanca u Đurđinu

Dužijanca u Đurđinu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u 10 sati u crkvi sv. Josipa Radnika.  U 19 sati će biti održana akademija Rič pod đermom, ove godine u sjećanje na Vericu Dulić. Bandašicino kolo počinje u 20 sati..

05.08.2024 - Likovna kolonija »Stipan Šabić«

Dvanaesti saziv Međunarodne umjetničke kolonije Stipan Šabić bit će održan od 5. do 10. kolovoza u Subotici, u prostorijama Doma učenika srednjih škola. Sudjelovat će četrnaest akademskih umjetnika iz Srbije, Hrvatske, Makedonije, Austrije, Mađarske i Australije. Svečanost zatvaranja, uz prigodnu izložbu nastalih djela, najavljena je za subotu, 10. kolovoza, s početkom u 19 sati. Organizator kolonije je HLU Croart iz Subotice.

08.08.2024 - Književna večer KD-a »Ivan Antunović«

Katoličko društvo Ivan Antunović poziva na obilježavanje dana Društva i književnu večer na kojoj će biti predstavljena knjiga mons. dr. Andrije Anišića SPOMENICA 2 – Ponovni pohod Hrvata Bunjevaca u staru postojbinu, Dužijanca u Mostaru – Obnova spomen-ploče iz 1933. Književna večer se održava u četvrtak, 8. kolovoza, s početkom u 19 sati u HKC-u Bunjevačko kolo u Subotici. Tijekom večeri bit će dodijeljene i nagrade Ivan Antunović zaslužnom pojedincu, udruzi i brojnoj obitelji.

12.08.2024 - Etnokamp u Subotici

Hrvatska čitaonica iz Subotice organizira Etnokamp za učenike osnovnoškolske dobi na hrvatskom jeziku. Ovogodišnji Etnokamp realizira se u razdoblju od 12. do 16. kolovoza u dvorištu Doma Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini. 

Tema ovogodišnjeg etnokampa je Disnotor i prelo. Tijekom ovih pet dana učenici uče o svojoj povijesti, tradiciji i baštini Hrvata u Vojvodini kroz razne radionice koje su različitog karaktera (kreativno – manualna, glazbena, folklor, moderni ples, dramska, recitatorska, kuharska, duhovna, tradicijsko pjevanje i druge). Posljednjeg petog dana djeca će već tradicionalno prirediti prodajnu izložbu svojih uradaka te završnu priredbu na kojoj će pokazati što su naučila u kampu. 

Cijena petodnevnog aranžmana je 1.200 dinara, a prijave su na e-mail bernadica@gmail.com ili na broj telefona 069/1017090 do 2. kolovoza 2024. godine.

15.08.2024 - Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini

Prvi dio programa ovogodišnjega Ciklusa hrvatskog filma u Vojvodini održat će se u sklopu programa Tavankutsko kulturno lito od 15. do 17. kolovoza na Etno salašu Balažević u Tavankutu. Ulaz na sve projekcije je slobodan. 

Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini održava se u organizaciji Udruge Artizana iz Zagreba u partnerstvu sa Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata i uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra, a ovaj program održava se u suradnji sa HKPD Matija Gubec i OŠ Matija Gubec iz Tavankuta.

Program:

15.08.2024. četvrtak, 19 sati

  • Čari naše škole, 4 min.
  • Šegrt Hlapić, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2013., 102 min.

16.08.2024. petak, 20 sati

  • Duh u močvari, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2006., 90 min.

17.08.2024. subota, 20 sati

  • Ivanova igra, dokumentarni film, Hrvatska, 2019., 50 min.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika