Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Bla­go sti­glo ta­mo gdje i pri­pa­da

VUKOVAR – U Vukovar su vraćene 3.833 knjige koje su nakon završetka ratnih djelovanja 1992. godine odnijete iz knjižnice vukovarskog samostana prvo u Šid, a potom u Zemun. Tamo ih je od časnika nekadašnje JNA preuzeo pater fra Marko Kurolt i smjestio u franjevački samostan Sveti Ivan Kapistran u Zemunu. 
Ovo je samo dio knjižnoga fonda od ukupno 17.000 svezaka, koji su bili vlasništvo knjižnice u vukovarskom samostanu. Knjige su u Vukovar stigle samo jedan dan nakon što je u Beogradu potpisan Protokol o njihovoj primopredaji. Protokol su potpisali predstavnici međudržavnog Povjerenstva za povrat kulturnih dobara, pomoćnica ministra kulture Republike Hrvatske Branka Šulc i pomoćnik ministra kulture Srbije Vladimir Tomčić, a potpisivanju sporazuma prisustvovao je i fra Marko Kurolt, pater franjevačkog samostana Sveti Ivan Kapistran u Zemunu, čovjek koji je, prema riječima gvardijana vukovarskog franjevačkog samostana Filipa i Jakova fra Zlatka Špehara, »uspio uz velike muke sačuvati knjige«.
Među 17.000 knjiga odnesenih iz Vukovara nakon pada toga grada, mnoge su predstavljale pravo blago, jer su tiskane od 16. do prve polovine 20. stoljeća. Osim knjiga, vraćena je i dokumentacija vjenčanih u tom samostanu od 1827. do 1952. godine, te pet praznih okvira slika, za koje tek treba utvrditi iz koje od vukovarskih institucija potječu.
»Najvrednija knjiga koja je bila u našem samostanu, iz 1501. godine, bila je Medicinska knjiga, za koju se, prije rata, procjenjivalo da ima tržišnu vrijednost toliku da se s njom moglo kupiti pola Vukovara. Imali smo šest unikata i 13 inkunabula i, što je posebno vrijedno za Hrvatsku, 70-ak knjiga Rarissime Croaticae, prvih knjiga tiskanih na hrvatskom jeziku prije 1500. godine«, rekao je poslije povratka knjiga fra Zlatko Špehar.
Povjerenstvo za povrat kulturnih dobara Srbije i Crne Gore je, inače, prošloga tjedna u Beogradu održalo prvu sjednicu, na kojoj je potvrdilo da je povrat knjiga iz te samostanske knjižnice prioritet, ali i to da bi do kraja 2004. godine u Hrvatsku trebali biti vraćeni i ikonostas, križ i neke od ikona Srpske pravoslavne crkve u Boboti. Također, Hrvatskoj će biti vraćeno i 35 skulptura Likovne kolonije »Petar Smajić« iz Ernestinova, koje se trenutno nalaze u Banji Junaković pokraj Apatina u Vojvodini.
Troškove povratka knjiga, vraćenih vukovarskom franjevačkom samostanu »Sveti Filip i Jakov«, u Hrvatsku snosila je Republika Hrvatska, a kombi i dva kamiona u kojima su knjige dopremljene u vlasništvu su Klovićevih dvora.
Knjige će privremeno biti smještene u uređenom dijelu samostana dok se kompletno ne uredi cijeli izložbeni prostor i knjižnica.
 

Najava događaja

04.08.2024 - Dužijanca u Mirgešu

Dužijanca u Mirgešu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u dvorani mjesne zajednice. Početak je u 18 sati.

04.09.2024 - Dužijanca u Đurđinu

Dužijanca u Đurđinu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u 10 sati u crkvi sv. Josipa Radnika.  U 19 sati će biti održana akademija Rič pod đermom, ove godine u sjećanje na Vericu Dulić. Bandašicino kolo počinje u 20 sati..

05.08.2024 - Likovna kolonija »Stipan Šabić«

Dvanaesti saziv Međunarodne umjetničke kolonije Stipan Šabić bit će održan od 5. do 10. kolovoza u Subotici, u prostorijama Doma učenika srednjih škola. Sudjelovat će četrnaest akademskih umjetnika iz Srbije, Hrvatske, Makedonije, Austrije, Mađarske i Australije. Svečanost zatvaranja, uz prigodnu izložbu nastalih djela, najavljena je za subotu, 10. kolovoza, s početkom u 19 sati. Organizator kolonije je HLU Croart iz Subotice.

08.08.2024 - Književna večer KD-a »Ivan Antunović«

Katoličko društvo Ivan Antunović poziva na obilježavanje dana Društva i književnu večer na kojoj će biti predstavljena knjiga mons. dr. Andrije Anišića SPOMENICA 2 – Ponovni pohod Hrvata Bunjevaca u staru postojbinu, Dužijanca u Mostaru – Obnova spomen-ploče iz 1933. Književna večer se održava u četvrtak, 8. kolovoza, s početkom u 19 sati u HKC-u Bunjevačko kolo u Subotici. Tijekom večeri bit će dodijeljene i nagrade Ivan Antunović zaslužnom pojedincu, udruzi i brojnoj obitelji.

12.08.2024 - Etnokamp u Subotici

Hrvatska čitaonica iz Subotice organizira Etnokamp za učenike osnovnoškolske dobi na hrvatskom jeziku. Ovogodišnji Etnokamp realizira se u razdoblju od 12. do 16. kolovoza u dvorištu Doma Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini. 

Tema ovogodišnjeg etnokampa je Disnotor i prelo. Tijekom ovih pet dana učenici uče o svojoj povijesti, tradiciji i baštini Hrvata u Vojvodini kroz razne radionice koje su različitog karaktera (kreativno – manualna, glazbena, folklor, moderni ples, dramska, recitatorska, kuharska, duhovna, tradicijsko pjevanje i druge). Posljednjeg petog dana djeca će već tradicionalno prirediti prodajnu izložbu svojih uradaka te završnu priredbu na kojoj će pokazati što su naučila u kampu. 

Cijena petodnevnog aranžmana je 1.200 dinara, a prijave su na e-mail bernadica@gmail.com ili na broj telefona 069/1017090 do 2. kolovoza 2024. godine.

15.08.2024 - Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini

Prvi dio programa ovogodišnjega Ciklusa hrvatskog filma u Vojvodini održat će se u sklopu programa Tavankutsko kulturno lito od 15. do 17. kolovoza na Etno salašu Balažević u Tavankutu. Ulaz na sve projekcije je slobodan. 

Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini održava se u organizaciji Udruge Artizana iz Zagreba u partnerstvu sa Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata i uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra, a ovaj program održava se u suradnji sa HKPD Matija Gubec i OŠ Matija Gubec iz Tavankuta.

Program:

15.08.2024. četvrtak, 19 sati

  • Čari naše škole, 4 min.
  • Šegrt Hlapić, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2013., 102 min.

16.08.2024. petak, 20 sati

  • Duh u močvari, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2006., 90 min.

17.08.2024. subota, 20 sati

  • Ivanova igra, dokumentarni film, Hrvatska, 2019., 50 min.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika