Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Razvijanje tekstilne proizvodnje

U okvirima nove državne zajednice tekstilna industrija je spadala u red novih industrijskih grana. Brzo i uspješno se razvijala u čitavoj Vojvodini, pa tako i u Subotici. Osiguravala je snabdijevanje pučanstva odjećom, što je poslije ishrane elementarna potreba. 
Na razini države carinska politika je omogućivala jeftin uvoz sirovina, pamučnih i lanenih prediva i time je smanjivala uvoz gotove robe, stimulirajući stvaranje tvornica u zemlji, zapošljavanje relativno velikog broja domaće radne snage. 
FAKO ISPRED SVIH: Uz nastavak rada manjih pogona, koji su postojali 1918. godine, prave industrijske tvornice u ovoj skupini osnivaju se tek poslije rata. To govori o pravoj konjunkturi za tom vrstom proizvoda u zemlji. U okviru ove skupine razlikujemo, na primjer, firme koje su se bavile preradom kudelje i izradom konopa i užadi, a kuda se svrstavaju sljedeće subotičke firme: »Weitzenfeld d. d.«, koja je izrađivala konjske pokrivače, sve vrste vreća, užarske proizvode i sličnu robu; užarska radionica »Herman i Hajduška«; zatim tkaonice i firme koje su izrađivale konfekciju i trikotažu – radionica Lajče Montaliona, koja je izrađivala laneni damast, ručnike, plahte, ubruse, kao i fino laneno platno; »Đeno Beck trikotaža«, koja se bavila izradom pletenih stvari, pulovera, čarapa; »Tvornica trikotaže, Opće Kreditne banke d. d.«, koja je u asortimanu trikotaže imala zimsko donje rublje, kupaće kostime, kao i dječje haljine; »Konfekcija odijela Kramer i drug« (osnovana još 1868.), koja se bavila izradom uniformi i kapa za razne »korporacije« i redarstvo, vatrogasce, željezničare itd.; tvornica kapa i šešira »Armin Roth, tvornica šešira«. 
Obitelj Rot, prešavši put od male manufakturne radionice do suvremeno opremljene tvornice za izradu šešira, obilježila je svojim proizvodima tržište te vrste modne robe u gradu, ali i u čitavoj zemlji. U firmi »Merkur, tvornica čarapa i pletene robe«, koja je proizvodila pletenu robu, čarape, kupaće kostime, vatelin i tkanine za podstave muških odijela, bio je uključen i strani kapital. Još značajniji udio stranog kapitala i tehnologije je bio u firmama u obliku dioničarskih društava »Nonnenberg & Schodere, tvornica traka i čipaka d. d.«, kao i »Fako, jugoslavenska tvornica čarapa i trikotaže d. d.«. Ova dva poduzeća prednjačila su po obujmu proizvodnje kao i po broju uposlenih radnika. 
Predionica pod imenom »Mekka, predionica i tkaonica istočnih tepiha«, pokraj proizvodnog asortimana raznih tepiha bavila se izradom prediva od vune, odnosno mazalica za lokomotive za potrebe Državnih željeznica. Izradom raznih končanih dugmadi bavilo se poduzeće »Adin, prva jugoslavenska tvornica končanih dugmadi, k. d.«. Pokraj još nekoliko manjih proizvodnih pogona ta su poduzeća činila okosnicu ove industrijske skupine. 
TRGOVINA: Udio Hrvata u vlasničkim strukturama u ovoj skupini, gdje dominiraju osobe židovske, mađarske i njemačke nacionalnosti, jedva da je postojao. U poduzeću »Konfekcija odijela Kramer i drug«, koje pod tim imenom radi nakon 1920. godine, kao suvlasnik se javlja i Mate Stipić iz Subotice. 
Osim nabrojenih proizvodnih poduzeća u trgovini se isticalo »Trgovačko prometno d. d.« Zagreb, filijala u Subotici (Ct VIII., st. 158). Ona je zaživjela 1921. godine kada skupina poduzetnika preuzima 35 godina staru firmu Žige Dajča. Osnivači-akcionari su bili: dr. Julije Vojnić Tunić iz Subotice u ime »Eskontne banke za Vojvodinu«, Mirko Lederer iz Zagreba, ravnatelj centrale te banke u Zagrebu, Edmund Lederer iz Subotice, Leo Weiss iz Zagreba, ravnatelj »Trgoprometa« iz istog grada. Bavila se posredovanjem i izvozom žitarica, pretežno u Češku, Švicarsku, Italiju i Njemačku.                              
Nastavit će se

Najava događaja

04.08.2024 - Dužijanca u Mirgešu

Dužijanca u Mirgešu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u dvorani mjesne zajednice. Početak je u 18 sati.

04.09.2024 - Dužijanca u Đurđinu

Dužijanca u Đurđinu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u 10 sati u crkvi sv. Josipa Radnika.  U 19 sati će biti održana akademija Rič pod đermom, ove godine u sjećanje na Vericu Dulić. Bandašicino kolo počinje u 20 sati..

05.08.2024 - Likovna kolonija »Stipan Šabić«

Dvanaesti saziv Međunarodne umjetničke kolonije Stipan Šabić bit će održan od 5. do 10. kolovoza u Subotici, u prostorijama Doma učenika srednjih škola. Sudjelovat će četrnaest akademskih umjetnika iz Srbije, Hrvatske, Makedonije, Austrije, Mađarske i Australije. Svečanost zatvaranja, uz prigodnu izložbu nastalih djela, najavljena je za subotu, 10. kolovoza, s početkom u 19 sati. Organizator kolonije je HLU Croart iz Subotice.

08.08.2024 - Književna večer KD-a »Ivan Antunović«

Katoličko društvo Ivan Antunović poziva na obilježavanje dana Društva i književnu večer na kojoj će biti predstavljena knjiga mons. dr. Andrije Anišića SPOMENICA 2 – Ponovni pohod Hrvata Bunjevaca u staru postojbinu, Dužijanca u Mostaru – Obnova spomen-ploče iz 1933. Književna večer se održava u četvrtak, 8. kolovoza, s početkom u 19 sati u HKC-u Bunjevačko kolo u Subotici. Tijekom večeri bit će dodijeljene i nagrade Ivan Antunović zaslužnom pojedincu, udruzi i brojnoj obitelji.

12.08.2024 - Etnokamp u Subotici

Hrvatska čitaonica iz Subotice organizira Etnokamp za učenike osnovnoškolske dobi na hrvatskom jeziku. Ovogodišnji Etnokamp realizira se u razdoblju od 12. do 16. kolovoza u dvorištu Doma Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini. 

Tema ovogodišnjeg etnokampa je Disnotor i prelo. Tijekom ovih pet dana učenici uče o svojoj povijesti, tradiciji i baštini Hrvata u Vojvodini kroz razne radionice koje su različitog karaktera (kreativno – manualna, glazbena, folklor, moderni ples, dramska, recitatorska, kuharska, duhovna, tradicijsko pjevanje i druge). Posljednjeg petog dana djeca će već tradicionalno prirediti prodajnu izložbu svojih uradaka te završnu priredbu na kojoj će pokazati što su naučila u kampu. 

Cijena petodnevnog aranžmana je 1.200 dinara, a prijave su na e-mail bernadica@gmail.com ili na broj telefona 069/1017090 do 2. kolovoza 2024. godine.

15.08.2024 - Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini

Prvi dio programa ovogodišnjega Ciklusa hrvatskog filma u Vojvodini održat će se u sklopu programa Tavankutsko kulturno lito od 15. do 17. kolovoza na Etno salašu Balažević u Tavankutu. Ulaz na sve projekcije je slobodan. 

Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini održava se u organizaciji Udruge Artizana iz Zagreba u partnerstvu sa Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata i uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra, a ovaj program održava se u suradnji sa HKPD Matija Gubec i OŠ Matija Gubec iz Tavankuta.

Program:

15.08.2024. četvrtak, 19 sati

  • Čari naše škole, 4 min.
  • Šegrt Hlapić, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2013., 102 min.

16.08.2024. petak, 20 sati

  • Duh u močvari, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2006., 90 min.

17.08.2024. subota, 20 sati

  • Ivanova igra, dokumentarni film, Hrvatska, 2019., 50 min.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika