Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Vo­lim širo­ko, šire od Du­na­va,takvog me je mati stvorila

Poslije punih 17 godina Hrvatski kulturni centar »Bunjevačko kolo« održao je svoj godišnji koncert. Veličanstvena predstava u nedjelju 28. studenoga privukla je više od 2.000 posjetitelja, koji su gotovo do posljednjega mjesta ispunili Dvoranu sportova u Subotici.
Nastupilo je oko 200 izvođača, a predstavili su se plesovima i igrama matične domovine Hrvatske, te igrama bačkih Hrvata i svih narodnosti s kojima živimo na ovim prostorima. 
Osnovni cilj Folklornog odjela HKC »Bunjevačko kolo« je očuvanje i njegovanje folklorne tradicije bunjevačkih Hrvata, njihovih plesova i pjesama, kako iz matične domovine Hrvatske, tako i iz domicilne države Srbije i Crne Gore. 
Na koncertu su bili nazočni i brojni gosti, uzvanici, predstavnici institucija i organizacija iz hrvatske zajednice. 
RIZNICA LJEPOTE: Ovogodišnji koncert folkloraši su započeli pobjedničkom pjesmom sa Svjetskog festivala integracija, koji je održan u Poznanu u Poljskoj, u tami, s bakljama u ruci. Pjesma zove »Javoj Liko« izazvala je oduševljenje publike. Na koncertu su nazočni mogli vidjeti bogatstvo različitosti kulturnih baština. Šaroliki program predstavljao je sljedeće koreografije: »Tri ljubavne pjesme i plesovi iz Bilogore«, dječje pjesme i plesovi Slavonije »Da znaš ćoro«, pjesme i plesovi iz Like »Sini munjo«, plesovi Szátmára »Szátmári táncok«, dječji plesovi i pjesme Međimurja »Šećem, šećem drotičko«. 
Članovi »Bunjevačkog kola« predstavili su se i s plesovima Rusina »Hopak«, zatim vlaškim igrama, makedonskim motivima, te dječjim pjesmama i plesovima iz Međimurja »Zginula je pikuša«. 
U nastavku programa slijedili su glazbeni motivi Podravine »Lako j’ tebi dušo«, zatim pjesme i plesovi Bunjevaca »Pivaj sine da Bunjevci žive«, izvedene su tri srpske igre, pjesme i plesovi iz Zagorja »Sve ptičice zapjevale«, banatski motivi, »Trojno« čobansko nadigravanje, »Ide vlak teretnjak« – dječje igre i plesovi Slavonije, pjesme i plesovi Baranje »Volim gajde nek’ tambure troje«. Nakon toga izvedeni su glazbeni motivi Bunjevaca »Ča’ lozine vragolije«, Bunjevačko momačko kolo, »Ladarski plesovi pred starim majkama«, Ivanjska pjesma iz Pokuplja, a kao zadnju točku izveli su pjesmu iz Zagorja »Laku noć«, te su nazočnima poželjeli: »Dobri ljudi laku noć, od Boga na pomoć, od Majke Marije prelaku dobru noć«. 
SUDIONICI PROGRAMA: Folklorni odjel HKC »Bunjevačko kolo« podijeljen je u osam skupina. Prvu i najmlađu skupinu čine djeca od 5-7 godina, zatim dvije grupe djece od 7-11 godina, skupina od 11-15 godina, skupina mladih od 14-17 godina i na kraju prvi izvođački ansambl od 16-30 godina. Sedmu skupinu čine mladi tamburaši od 10-15 godina, a izvođački orkestar su mladi od 15-30 godina. Svaka skupina ima stručnog voditelja. 
Njegovanje tradicionalnog folklornog nasljeđa bunjevačkih Hrvata i bačkih Šokaca rezultiralo je velikim bogatstvom nošnji, starih napjeva, običaja, plesova i načina sviranja. Tijekom 35 godina djelovanja stvorile su se mogućnosti i potreba uključivanja tradicionalnih elemenata igre i drugih sunarodnjaka: Mađara, Rusina, Srba, Crnogoraca i Makedonaca. 
Na njihovom repertoaru se nalaze autorska djela i glazbene obrade renomiranih koreografa i glazbenih pedagoga, među kojima: Zvonimir Ljevaković, Goran Knežević, Stevan Tonković, Dobrivoje Putnik, Tamara i Riland Brezovski, Davor Dulić, Silvester Gaća i Desa Đorđević. Glazbena obrada: Dražen Varga, Branko Adamič, Pere Ištvančić, Zoran Jakunić, Marinko Kujundžić, Kristina Kovačić, Stipan Prćić-Baća, Goran Kačurov, Emil Cossetto i Zvonimir Ljevaković. Broj instrumenata je veoma bogat i širok. Glavni instrument je tambura, ali se svira i na tradicionalnim hrvatskim instrumentima, kao što su – samica, dvojnice, gajde, mih, ljijerice i drugi instrumenti. 
Obično su prisutni i narodni instrumenti: violina, klarinet, flauta, harmonika i bubanj. U pedagoškom radu s djecom HKC »Bunjevačko kolo« nastoji pružiti djeci ono što je prilagođeno njihovom uzrastu i njihovim mogućnostima. Ovu ideju vodilju je osmislio Goran Knežević, tvorac originalne scenske primjene dječjeg folklora. Ovakav pristup je prihvaćen i podržan od strane pedagoških i umjetničkih struktura u Hrvatskoj i diljem Europe. 
Garderobijeri koji rade na očuvanju nošnje i koji je održavaju i pripremaju za nastupe su Eržika i Josip Dulić, te Mirjana Ivković Ivandekić. Učitelji plesa koji rade s djecom su Marina Matković, Hajnalka Sič i Jelica Bukvić. Stručna voditeljica je Sandra Lipozenčić, a glazbeni voditelj Marinko Kujundžić. Umjetnički voditelj odjela i voditelj pjevanja je Davor Dulić. 
Je li ovaj koncert »samo« običan koncert ili scensko-glazbeni spektakl mogli su prosuditi publika i stručni kritičari. No, i nakon završetka ovoga koncerta umjetnički voditelj Davor Dulić najavio je sljedeći nastup Folklornog odjela. Ove godine po prvi puta organiziraju Božićni koncert, koji će se održati 22. prosinca u Velikoj vijećnici Gradske kuće u Subotici. Iako koncert organizira Folklorni odjel, na koncertu će pjevati tradicionalne božićne napjeve i pjesme. 
Naj­bo­lji kon­cert
 
Kristina Vojnić Purčar, 9 godina: »Jako mi se sviđalo na koncertu, nastupala sam i na drugim koncertima, ali ovaj mi je bio najbolji«. 
 
Neo­pi­si­va eu­fo­ri­ja
 
Ivana Čoban, izvođački ansambl: »Savršeno sam se osjećala na koncertu, bilo je toliko euforije, toliko osjećanja da ne mogu opisati. Ovaj koncert mogu usporediti jedino sa završnim nastupom na festivalu u Poljskoj«.
 
Pre­div­no i pu­no emo­ci­ja
 
Kristina Kovačić, izvođački ansambl: »Evo, koncert je završen, bilo je predivno, puno emocija. Ja sam zadovoljna kako je sve bilo, ali sada na publici ostaje da procijeni i da svoje mišljenje«.
 
Pu­bli­ka je ra­di­la za nas
 
Ivan Sudarević, izvođački ansambl: »Ne mogu opisati kakve su emocije u meni proradile. Na koncertu smo polovinu uradili mi koji smo nastupali, a polovinu je odradila publika koja nas je podržala i uvjerila da mi to možemo. Vjerujem da smo mi to i uspjeli«. 
 
Do sa­da ne­viđeno u Su­bo­ti­ci
 
Joso Dulić, garderobijer: »Mislim da subotička publika do sada nije vidjela ovakvu izvedbu«. 
Sva­ka čast
 
Đurđica Stantić, publika: »Oduševljena sam ovim koncertom. Moram reći da sam nekada i ja bila članica Folklornog odjela HKC »Bunjevačko kolo« i sada kad vidim njihov nastup, njihov veliki napredak, pogotovo što se tiče pjevanja mogu reći jedino da mi je žao što više ne igram. Svaka čast svima«. 
 
Pra­va ri­zni­ca tra­di­ci­je
 
Ladislav Suknović, publika: »Večerašnji koncert je doista bio riznica folklora, glaz-be i sveukupne tradicije, nošnje i svega lijepog što smo mogli vidjeti. Najdraža i najljepša bila je zapravo mladost koja se danas ovdje pokazala. Oprostite, ali moram biti djelomice subjektivan i reći da smo večeras na sceni mogli vidjeti i dosta mladih Tavankućana, što znači da je i Tavankut dao svoj prinos. Svima koji su sudjelovali na koncertu i organizatorima od srca čestitam i nadam se da će biti još ovakvih koncerata«.
 
Oduševlje­na nošnjom
 
Kata Žigmanov, publika: »Ono što ja uvijek zapazim, a ovoga puta moram i pohvaliti, je nošnja. Zaista me oduševila, besprijekorna je čista, pedantna, uređena. I moram reći da se ‘Bunjevačko kolo’ i u tome segmentu izdiglo na viši nivo«.  

Najava događaja

04.08.2024 - Dužijanca u Mirgešu

Dužijanca u Mirgešu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u dvorani mjesne zajednice. Početak je u 18 sati.

04.09.2024 - Dužijanca u Đurđinu

Dužijanca u Đurđinu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u 10 sati u crkvi sv. Josipa Radnika.  U 19 sati će biti održana akademija Rič pod đermom, ove godine u sjećanje na Vericu Dulić. Bandašicino kolo počinje u 20 sati..

05.08.2024 - Likovna kolonija »Stipan Šabić«

Dvanaesti saziv Međunarodne umjetničke kolonije Stipan Šabić bit će održan od 5. do 10. kolovoza u Subotici, u prostorijama Doma učenika srednjih škola. Sudjelovat će četrnaest akademskih umjetnika iz Srbije, Hrvatske, Makedonije, Austrije, Mađarske i Australije. Svečanost zatvaranja, uz prigodnu izložbu nastalih djela, najavljena je za subotu, 10. kolovoza, s početkom u 19 sati. Organizator kolonije je HLU Croart iz Subotice.

08.08.2024 - Književna večer KD-a »Ivan Antunović«

Katoličko društvo Ivan Antunović poziva na obilježavanje dana Društva i književnu večer na kojoj će biti predstavljena knjiga mons. dr. Andrije Anišića SPOMENICA 2 – Ponovni pohod Hrvata Bunjevaca u staru postojbinu, Dužijanca u Mostaru – Obnova spomen-ploče iz 1933. Književna večer se održava u četvrtak, 8. kolovoza, s početkom u 19 sati u HKC-u Bunjevačko kolo u Subotici. Tijekom večeri bit će dodijeljene i nagrade Ivan Antunović zaslužnom pojedincu, udruzi i brojnoj obitelji.

12.08.2024 - Etnokamp u Subotici

Hrvatska čitaonica iz Subotice organizira Etnokamp za učenike osnovnoškolske dobi na hrvatskom jeziku. Ovogodišnji Etnokamp realizira se u razdoblju od 12. do 16. kolovoza u dvorištu Doma Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini. 

Tema ovogodišnjeg etnokampa je Disnotor i prelo. Tijekom ovih pet dana učenici uče o svojoj povijesti, tradiciji i baštini Hrvata u Vojvodini kroz razne radionice koje su različitog karaktera (kreativno – manualna, glazbena, folklor, moderni ples, dramska, recitatorska, kuharska, duhovna, tradicijsko pjevanje i druge). Posljednjeg petog dana djeca će već tradicionalno prirediti prodajnu izložbu svojih uradaka te završnu priredbu na kojoj će pokazati što su naučila u kampu. 

Cijena petodnevnog aranžmana je 1.200 dinara, a prijave su na e-mail bernadica@gmail.com ili na broj telefona 069/1017090 do 2. kolovoza 2024. godine.

15.08.2024 - Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini

Prvi dio programa ovogodišnjega Ciklusa hrvatskog filma u Vojvodini održat će se u sklopu programa Tavankutsko kulturno lito od 15. do 17. kolovoza na Etno salašu Balažević u Tavankutu. Ulaz na sve projekcije je slobodan. 

Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini održava se u organizaciji Udruge Artizana iz Zagreba u partnerstvu sa Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata i uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra, a ovaj program održava se u suradnji sa HKPD Matija Gubec i OŠ Matija Gubec iz Tavankuta.

Program:

15.08.2024. četvrtak, 19 sati

  • Čari naše škole, 4 min.
  • Šegrt Hlapić, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2013., 102 min.

16.08.2024. petak, 20 sati

  • Duh u močvari, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2006., 90 min.

17.08.2024. subota, 20 sati

  • Ivanova igra, dokumentarni film, Hrvatska, 2019., 50 min.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika