Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Šoka­di­jo, dok ti ime tra­je, čuvat ćemo tvo­je običaje

U subotu 4. prosinca Sonta je bila domaćin kulturne manifestacije, četvrte po redu koja nosi naziv »Šokačka večer«. Ova večer bila je ispunjena zvucima glazbala i ljepotom narodnih nošnji. Šokci s obje obale Dunava okupili su se na jednom mjestu, kulturne udruge iz šest sela pokazale su sve sličnosti i različitosti Šokaca, od sela do sela.
Na ovoj manifestaciji sudjelovali, pokraj Sonćana kao domaćina, gosti iz Bačkog Brega, Bačkog Monoštora, Vajske, Bođana (SiCG), te Gajića i Marijanaca iz Hrvatske. Svi su dali sve od sebe da se publici, koja je ispunila dvoranu Doma kulture do posljednjeg mjesta, predstave u najboljem izdanju. 
SUDIONICI: Na samom početku programa čula se pjesma »Vojvodina« za koju je tekst i glazbu napisala Božana Vidaković, vokalna solistica pjevačkog zbora Kulturno prosvjetne zajednice Hrvata »Šokadija«, koja je i otpjevala pjesmu. Pjesma, pisana i pjevana iz srca, praćena sjetnim zvucima violine Aljoše Mihaljeva, natjerala je gledateljstvo na tišinu, čak i poneku suzu. 
Nakon pjesme Dejan Bukovac, predsjednik KPZH »Šokadija«, pozdravio je nazočne goste i prepunu dvoranu, a pozdravima su se pridružili i Vlado Miljević, pročelnik za opću upravu i društvene djelatnosti Skupštine Općine Apatin, Stipan Šimunov, dopredsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća i Marija Hećimević, djelatnica Hrvatske matice iseljenika iz Zagreba. Sve ostalo bili su glazba, plesovi, pjevanje i poezija. 
Kao što je i red, prvo smo vidjeli i čuli domaćine. Raspjevani i razigrani, obučeni u starinske, rukom rađene nošnje, za početak su izveli splet pjesama i igara, kojega su završili stihovima bećarca. Ovi stihovi su i geslo ove manifestacije: »Šokadijo, dok ti ime traje, čuvat ćemo tvoje običaje«. Nakon domaćina vidjeli smo prvo goste iz Gajića, članove Kulturno umjetničkog društva »Seljačka sloga«. Ova udruga je osnovana 1938. godine, a njeguje izvorni folklor sela Gajića u Baranji, u Republici Hrvatskoj. Oni su nam izveli nekoliko pjesama uz pratnju gajdi, koje je svirala Anita Tomoković i uz pratnju samice na kojoj je svirao Andora Vega. 
PUBLIKA NA NOGAMA: Nakon gostiju iz Gajića, Ivan Škravan iz Vajske i Sanja Andrašić iz Sonte, koji su se na nedavnoj Smotri recitatora na hrvatskom jeziku plasirali u pobjedničke skupine u svojim uzrasnim kategorijama, recitirali su prigodne recitacije. Antun Kovač je pročitao svoju najnoviju pjesmu. Poslije toga nastupila je dječja folklorna skupina »Šokadija«, uz asistenciju odraslih. Gosti iz Berega – članovi Hrvatskog kulturno-prosvjetnog društva »Silvije Strahimir Kranjčević« – predstavili su se spletom »Šokačke igre i pisme«, koreografa Željka Gorjanca. Ovo Društvo je osnovano 1927. godine, pod imenom »Seljačka sloga«, da bi 1947. godine dobilo naziv Kulturno-prosvjetno društvo »Silvije Strahimir Kranjčević«. Od ove godine, u svojem imenu imaju i predznak hrvatsko.
Kao sljedeći gosti predstavila se i najmlađa kulturna udruga u šokačkom Podunavlju, Hrvatsko kulturno-prosvjetno društvo »Dukat« Vajska-Bođani. Gledatelji programa su oduševljeno saslušali pripovijest Josipa Dumendžića – Meštra »Baku Agu pljenijo Avgust«, u interpretaciji autora, kao i nekoliko numera pjevačkog zbora. Za svaku je pohvalu, poslije svega što su preživjeli tijekom ovoga rata, što su se organizirali i rade na očuvanju zaostavštine svojih predaka. Mlado sjeme Šokadije je proklijalo i ohrabruje podatak da se brojnost članstva HKPD »Dukat« povećava. 
Vidjeli smo još jednu udrugu, KUD »Slavonska vila Marijanci-Kunišinci« iz Marijanaca. Ovo kulturno-umjetničko društvo je osnovano 1927. godine, a njeguje slavonski folklor. Izveli su točku »Cure, momci, ajmo se okretat«, u koreografiji Milana Milišića-Zečevića. Nakon Slavonaca nastupili su Veseljaci iz Kulturno-umjetničkog društva Hrvata »Bodrog« i publici su pružili su novih petnaestak minuta ljepote. Ove udruga je osnovana prije šezdesetak godina, a predznak hrvatski u imenu je od 2001. godine. Nagrađeni su gromoglasnim pljeskom, da bi u završnoj točki nastupili domaćini, koreografijom Terezije Bukovac. Oduševljena publika je kraj ove manifestacije dočekala na nogama, burnim pljeskom pozdravljajući sudionike.                                                

Najava događaja

04.08.2024 - Dužijanca u Mirgešu

Dužijanca u Mirgešu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u dvorani mjesne zajednice. Početak je u 18 sati.

04.09.2024 - Dužijanca u Đurđinu

Dužijanca u Đurđinu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u 10 sati u crkvi sv. Josipa Radnika.  U 19 sati će biti održana akademija Rič pod đermom, ove godine u sjećanje na Vericu Dulić. Bandašicino kolo počinje u 20 sati..

05.08.2024 - Likovna kolonija »Stipan Šabić«

Dvanaesti saziv Međunarodne umjetničke kolonije Stipan Šabić bit će održan od 5. do 10. kolovoza u Subotici, u prostorijama Doma učenika srednjih škola. Sudjelovat će četrnaest akademskih umjetnika iz Srbije, Hrvatske, Makedonije, Austrije, Mađarske i Australije. Svečanost zatvaranja, uz prigodnu izložbu nastalih djela, najavljena je za subotu, 10. kolovoza, s početkom u 19 sati. Organizator kolonije je HLU Croart iz Subotice.

08.08.2024 - Književna večer KD-a »Ivan Antunović«

Katoličko društvo Ivan Antunović poziva na obilježavanje dana Društva i književnu večer na kojoj će biti predstavljena knjiga mons. dr. Andrije Anišića SPOMENICA 2 – Ponovni pohod Hrvata Bunjevaca u staru postojbinu, Dužijanca u Mostaru – Obnova spomen-ploče iz 1933. Književna večer se održava u četvrtak, 8. kolovoza, s početkom u 19 sati u HKC-u Bunjevačko kolo u Subotici. Tijekom večeri bit će dodijeljene i nagrade Ivan Antunović zaslužnom pojedincu, udruzi i brojnoj obitelji.

12.08.2024 - Etnokamp u Subotici

Hrvatska čitaonica iz Subotice organizira Etnokamp za učenike osnovnoškolske dobi na hrvatskom jeziku. Ovogodišnji Etnokamp realizira se u razdoblju od 12. do 16. kolovoza u dvorištu Doma Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini. 

Tema ovogodišnjeg etnokampa je Disnotor i prelo. Tijekom ovih pet dana učenici uče o svojoj povijesti, tradiciji i baštini Hrvata u Vojvodini kroz razne radionice koje su različitog karaktera (kreativno – manualna, glazbena, folklor, moderni ples, dramska, recitatorska, kuharska, duhovna, tradicijsko pjevanje i druge). Posljednjeg petog dana djeca će već tradicionalno prirediti prodajnu izložbu svojih uradaka te završnu priredbu na kojoj će pokazati što su naučila u kampu. 

Cijena petodnevnog aranžmana je 1.200 dinara, a prijave su na e-mail bernadica@gmail.com ili na broj telefona 069/1017090 do 2. kolovoza 2024. godine.

15.08.2024 - Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini

Prvi dio programa ovogodišnjega Ciklusa hrvatskog filma u Vojvodini održat će se u sklopu programa Tavankutsko kulturno lito od 15. do 17. kolovoza na Etno salašu Balažević u Tavankutu. Ulaz na sve projekcije je slobodan. 

Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini održava se u organizaciji Udruge Artizana iz Zagreba u partnerstvu sa Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata i uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra, a ovaj program održava se u suradnji sa HKPD Matija Gubec i OŠ Matija Gubec iz Tavankuta.

Program:

15.08.2024. četvrtak, 19 sati

  • Čari naše škole, 4 min.
  • Šegrt Hlapić, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2013., 102 min.

16.08.2024. petak, 20 sati

  • Duh u močvari, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2006., 90 min.

17.08.2024. subota, 20 sati

  • Ivanova igra, dokumentarni film, Hrvatska, 2019., 50 min.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika